Урок з в 8-му класі - колір
Мета уроку. формування вміння використовувати прийоми, засоби композиції, розвиток естетичного смаку на прикладі художніх творів, побудованих з урахуванням композиційних законів.
- Освітні. познайомити учнів з основними поняттями: колірний круг, теплі і холодні тони, контраст.
- Розвиваючі. розвивати пізнавальний інтерес, сприяти формуванню творчої уяви, розвивати смак і почуття композиції
- Виховні. виховання інтересу до мистецтва
- Комп'ютерний клас
- Мультимедіапроектор
- Виставка поліграфічної продукції
- організаційний момент
- Показ комп'ютерної презентації з подальшим поясненням
- Виконання самостійної роботи з використанням комп'ютера
- Підведення підсумків уроку
Ми з вами вже знаємо, що при створенні композиції художник використовує різні прийоми і засоби для вирішення своїх ідей при створенні образу, для передачі стану або настрою в композиції.
А тепер подивіться на твори мистецтва і дайте відповідь, чим вони відрізняються.
(Відповідь: Ці картини відрізняються кольором.)
Постановка проблеми: Яке значення має колір в творі мистецтва?
Сьогодні ми розглянемо тему - вона виділена кольором.
- Гармонія, контраст і виразність площинний композиції
- Симетрія, асиметрія і динамічна рівновага
- Рух і статика
- Прямі лінії і організація простору
- Колір - елемент композиційного простору
Наш світ кольоровий, але якщо ми на хвилину уявимо собі, що було б, якби світ раптом став безбарвним? Все, що нас оточує: квіти, трава, дерева, тварини і все стало б сірим, нудним, похмурим.
Як зміниться наш настрій?
Які почуття ми будемо відчувати?
(Відповідь: Люди стануть сумними, будуть здаватися втомленими, нудно жити в сірому світі)
Колір більше, ніж будь-який інший елемент композиції, звернений до наших почуттів.
Колір - елемент композиційного творчості.
Так чи вірно це твердження, давайте спробуємо розібратися.
Колір - це одна з ознак видимих нами предметів, усвідомлене зорове відчуття. Сприйняття кольору багато в чому залежить від колірного тону, ступеня його яскравості і насиченості.
(Відповідь: це форма предмета і його колір.)
Колірний круг - система кольорів, в якій колірне різноманіття упорядковано на підставі об'єктивної закономірності. Він може бути використаний як інструмент для орієнтовного розрахунку результатів змішування кольорів, для визначення інтервалів між квітами при підборі поєднань.
Ви знаєте, що є кольори, які неможливо отримати шляхом змішування будь - яких фарб.
Як називаються ці кольори? Назвіть їх.
(Відповідь: Основні кольори. Це червоний, жовтий, синій.)
Що означає поняття - складові кольору, як ви це розумієте?
(Відповідь: Кольори, які можна отримати від змішування основних фарб.)
Колірний круг зазвичай ділять на дві частини - теплу і холодну.
Погляньте на колірний круг, і ви без зусиль визначите. Де теплі а де холодні кольори.
Теплі кольори - (червоний, жовтий, оранжевий) передають силу, владність, активність, радість.
Холодні кольори - (синій, зелений і їх похідні) говорять про спокій, ніжності, апатичності, смутку і варіації цих станів.
Визначте в якій гамі виконані дані твори?
Учні виконують завдання.
В конструктивних мистецтвах створення образу здійснюється через рішення як композиційно- конструктивних, так і колірних завдань.
При складанні композиції важливо не тільки емоційно-чувтвенное ставлення до кольору, але і знання законів колірної композиції, основ кольорознавства.
Дуже велика роль кольору в площинний композиції.
Досить ввести кольорова пляма, щоб весь простір перестало бути монохромним.
Образне враження руху, легкості або щільності, веселощів або строгості можна створювати за допомогою кольорових ліній і колірними формами.)
Кольорова пляма може стати АКЦЕНТОМ, що змінює загальне колірне сприйняття роботи.
Особливе значення для досягнення виразності в декоративній роботі набувають тонової і колірної контрасти. Явище кольорового контрасту полягає в тому, що колір змінюється під впливом інших, оточуючих його квітів, або під впливом квітів, попередньо спостерігалися. «Контраст як протиставлення кольорів є основний прийом художнього мислення» (М.ВОЛКОВ) Застосування Свєтлова і колірного контрастів підвищує можливості образотворчих засобів.
Колір в композиції найкраще передає настрій і наші почуття.
Створити композицію з 2-3 прямокутників, 3-4 ліній і невеликого кола, який повинен стати домінантою в композиції.
Виконати композицію з різних форм і ліній передаючи різний емоцілнально- образне стан.
- У теплій гамі
- У холодній гамі
Виконати композицію з довільної кількості елементів. побудованої за принципом кольорового контрасту.
Роботу зробити на кольоровому тлі.
Вільні форми: лінії і тонові плями
Вільна лінія художньо більш виразна, багатше формами, вигинами, має більше відтінків і інтонацій.
Вільна лінія, колірної або тональний мазок нічого не зображують, вони безпредметні, абстрактні.
Колірним мазком абстрактній форми можна передати відчуття осені, листопада, що не зображуючи конкретний лист або ліс.
Колірними плямами можна викликати асоціації, пов'язані з морем, шумом хвиль, що набігають, що не зображуючи море і хвилі.
Характером мазка, лінією, кольором, ритмом в абстрактної композиції передайте подія, стан або відчуття, попередньо сформулювавши назва роботи (наприклад: «Шум дощу», «Метушня», і т.д.).
Підведення підсумків уроку.
З якими основними поняттями ми сьогодні познайомилися?
Яким прийомам ми навчилися для передачі руху і спокою?
Як ви оцінюєте свої роботи і роботи свої друзів?