Тема корінь, як орган рослини
ВІДКРИТИЙ УРОК по БІОЛОГІЇ В 6 Б КЛАСІ
ПРОВЕЛА УЧИТЕЛЬ МОУ-ЗОШ №6 ПЕТРОВА ЗОЯ ВІКТОРІВНА
Тема: Корінь, ЯК ОРГАН РОСЛИНИ. ЗОВНІШНЄ І ВНУТРІШНЄ БУДОВА КОРЕНЯ.
Мета уроку: розглянути будову і функції кореня. як важливого вегетативного органу рослини.
Завдання: сформувати поняття про корінь, як вегетативному органі рослини, розкрити функції кореня, показати різноманітність видів коренів і типах кореневих систем. охарактеризувати особливості будови і освіти кореня; познайомити з явищами геотропизма і Хемотропізм; з практичними прийомами управління розвитком кореневих систем. Розкрити значення знань про розвиток кореневих систем для рослинництва.
Тип уроку: комбінований урок, з елементами гри.
Плановані результати: учні розширюють знання про корені.
Методи навчання. пояснювально-ілюстративний, частково пошуковий.
^ Засоби навчання: таблиці «Будова кореня», «Типи кореневих систем», «Розвиток кореня дводольних рослин», «Розвиток кореня однодольних рослин», гербарний матеріал. Мультимедійна презентація вчителя «Корінь, його будова і функції».
Структура уроку:
Організаційний момент. Повідомлення учням мети і завдань уроку.
Перевірка знань про будову і функції насіння
Вивчення нового матеріалу з використанням мультимедійної презентації
Виконання лабораторної роботи «Вивчення будови органів (кореня) квіткової рослини».
Закріплення вивченого матеріалу
Підведення підсумків, запис домашнього завдання.
Організаційний момент.
Учитель. Привіт, хлопці! Сьогодні на уроці ми повторимо матеріал про насіння і його ролі для рослини і познайомимося з унікальним підземним органом рослини - коренем.
^ II. Контроль знань про насіння як органі насіннєвого розмноження і одиниці поширення. про будову насіння однодольних і дводольних рослин, про значення насіння в житті людини.
Фронтальне опитування. Гра «Ти мені, я - тобі» Учитель кидає м'яч одному з учнів і задає питання, той відповівши на питання, кидає м'яч іншому і задає своє питання. Якщо хто-небудь може - відповідає сусід по парті. Зразкові питання: Що таке насіння? До яких органам відноситься насіння - до вегетативним або генеративних? Для чого насіння квасолі потрібна щільна насіннєва шкірка? Які рослини називають однодольними? Дводольними? Які загальні риси будови можна виділити у однодольних і дводольних рослин? Що таке ендосперм? У насіння, яких рослин він є. а у яких ні? Наведіть приклади.
Насіння - ... орган рослини. ... служить для розмноження і поширення рослин. Отвір. через яке в насіння проникає вода і повітря називається .... Слід від місця прикріплення насіння до стінки плоду називається. Корінь майбутнього рослини розвивається з ..., а стебло - з .... На верхівці зародкового стеблинки можна розгледіти .... Іноді на ній можна розгледіти зародкові .... Брунечка представлена ... тканиною. У насінні деяких рослин присутній особлива запасающая тканину ....
Підведення підсумків роботи.
^ Ш. Вивчення нового матеріалу.
Висновок №1. Корінь - основний вегетативний орган рослини.
Основна функції кореня. грунтову харчування, зміцнення рослини в грунті. вегетативне розмноження, запасающая, їжа людини і тварин. слайд №2-4
Учитель. А хто-небудь з вас пробував вирвати з коренем кульбаба, ромашку або іншу рослину? (Відповіді дітей). Чому це складно зробити? (Відповіді дітей). Протягом усього життя у рослин утворюються нові корені і ростуть старі. Сукупність усіх коренів рослини називається кореневою системою. слайд №4
Давайте розглянемо будову кореневих систем у різних рослин. Слайд №5 -7, гербарії рослин з різною кореневою системою.
Формування висновку №2.
Висновок №2. Коріння. утворюють кореневу систему - головний, бічні і додаткові. Кореневі системи: стрижневі й мочкувате.
Учитель. Давайте докладніше розглянемо будову кореня на проростки гарбуза. Лабораторна робота №3 «Вивчення будови коренів рослини» по інструктивно картці підручника. Формування висновку №3 про подібність і відмінності коренів типах кореневих систем. Слайди №11.
Особливості росту коренів. Значення кореневого чохлика і кореневих волосків. (Розповідь вчителя). слайд №8
Розміри кореневих систем. (Самостійна робота учнів з підручником). Пікіровка кореня - один з прийомів збільшення бічних коренів. Підгортання - один з прийомів збільшення додаткового коріння.
Геотропізм - чутливість кореня до земному тяжінню.
Хемотропізм - чутливість кореня до певних хімічних речовин (кисню і мінеральних солей). Слайди 9-10.
Висновок №4: коріння ростуть протягом усього життя. зростання коренів залежить від природних умов, а також діяльності людини.
Учитель. А зараз ми трохи відпочинемо, проведемо физминутку!
Раз - піднятися, потягнутися,
Два - нагнутися, розігнутися,
Три - в долоні, три бавовни,
Головою три кивка.
На чотири - руки ширше,
П'ять - руками помахати,
Шість - на місце тихо сісти.
^ Учитель. Давайте тепер розглянемо внутрішню будову кореня. (Пояснення з демонстрацією таблиці і слайдів презентації «Зони молодого кореня» № 12.) Заповнення таблиці в зошиті. Слайд №13 -14 Поняття про зонах кореня: ділення, розтягування або зростання, всмоктування або поглинання. проведення. Самостійна робота.
ЯКИЙ тканин представлені
При проростання насіння першим з'являється корінь.
А) головний Б) Бічний В) придаткових Г) головний або бічний
2. Мочковатая коренева система характерна для рослин:
А) пшениці і жита Б) жита і лопуха великого В) лопуха великого і подорожника великого Г) подорожника великого і кульбаби лікарської
3. Стрижнева коренева система характерна для рослин.
А) кульбаби лікарської і подорожника великого
Б) подорожника великого і лопуха великого
В) лопуха великого і кульбаби лікарської
Г) всі відповіді вірні.
V. Домашнє завдання.
Вивчити параграфи 13. 14, для учнів, які цікавляться біологією. підготувати повідомлення на тему «Видозміни коренів».