Коло і коло

цілі:
  • Ознайомити дітей з новим поняттям - коло. Допомогти дітям освоїти ознаки кола.
  • Дати поняття "кола", визначити місце положення окружності по відношенню до кола.
  • Освоїти з дітьми роботу з циркулем-помічником.
  • Розвивати уміння логічно мислити, уяву і творчі здібності дітей.
  • Виховувати інтерес до предмету і вміння оцінювати свою працю.

1. Організаційний момент.

Довгоочікуваний дано дзвінок,
Починається урок.

Візьмемо з собою на урок посмішки і гарний настрій. Подивимося, яке воно у вас.

У мене два сонечка - сумне і радісне.

Коло і коло

Лясніть в долоні ті, у кого сумний настрій. А у кого радісне?

Сподіваюся, у кого настрій сумне, стане радісним, а у кого хороше - стане ще краще. Побажаємо один одному удачі і посміхнемося. Покажіть свої долоньки, потріть їх, погладьте себе по голові і скажіть: "Який я чудовий!"

На уроці вас чекають відкриття: у кого-то вони будуть великі, у кого-то маленькі, але у кожного вони свої.

2. Повторення вивченого матеріалу.

Перш ніж приступити до нового матеріалу давайте, повторимо те, що нам відомо.

У конверті фігури (трикутник, квадрат, п'ятикутник). Один учень описує фігуру, не називаючи її, а інші повинні відгадати.

Три вершини, три кути,
Три сторони - ось і я! (Трикутник)

Він давно знайомий зі мною,
Кожен кут в ньому прямий.
Всі чотири сторони
Однакової довжини.
Вам його представити радий,
А звуть його. (Квадрат)

3. Вивчення нового матеріалу.

Сьогодні ми з вами знову вирушимо в країну Геометрію з нашими старими знайомими - Лінійкою, Олівцем і Гумкою. Вони йдуть по вулиці і бачать, що жителі Геометрії розглядають на стіні будинку таку картинку:

- Ну, це я знаю, - сказав Олівець. - Це криві.

- Красивий малюнок, хороший майстер його робив, - каже Лінійка, - дивись, Олівець, тут є одна крива дивної форми: вся така однаково плавна, гладка ..

- Про яку криву говорить Лінійка? Яким інструментом можна накреслити таку правильну, всю однаково плавну криву?

(Діти називають циркуль. Якщо не називають, сюжет знайомить їх з цим інструментом.)

- Хто ж намалював цю чудову криву? - запитав Олівець.

- Це майстер Циркуль, - відповіли йому жителі Геометрії.

Познайомилися наші друзі з Циркулем. Запитує Лінійка:

- Як вам вдається такі плавні лінії малювати?

- А ось так, - каже Циркуль. - Встаю на гостру ніжку і кручусь на ній, як балерина. Р-раз!

Учитель бере великий циркуль і швидко креслить на дошці коло.

- О, яка гарна лінія! - каже Олівець. - Що це?

- Це коло, - каже Циркуль. - Лінію, яку малює мій грифель називають словом окружність. Якщо ви накресліть коло на папері і виріже її, то ця лінія залишиться на кордоні вирізу. А то, що залишиться у вас в руках, називається коло. (Учитель показує паперове коло.)

Окружність - це межа круга.

Поки Циркуль пояснював Лінійці, що таке коло, олівець нахилився і щось підняв з тротуару.

- Дивіться! - закричав він. - У мене є і окружність, і коло.

- І показав усім ось це. (Учитель показує дітям металеву кришку для консервування і виймає з неї круглу гумку).

- Хлопці, що тут коло, а що - коло?

- Я знаю, як легко запам'ятати, чим відрізняється коло від кола, - говорить Олівець. - Гумка, йди сюди, стрибай!

Олівець підставив гумки те, що тримав в одній руці. Гумка весело стрибнула. Але коли Олівець запропонував їй стрибнути крізь предмет в іншій руці, Гумка образилася і сказала:

- Ти що, олівець, думаєш, ти один запам'ятав різницю між окружністю і колом?

- Крізь що стрибнула Гумка? (Крізь коло. Крізь коло стрибнути не можна: він суцільний.)

- А що ви ще вмієте, майстер Циркуль? - запитала Лінійка.

- О, я можу багато, відповів Циркуль, - дивіться!

(Учитель показує кілька красивих орнаментів та аплікацій, виконаних за допомогою циркуля.)

Коло і коло

- Ой, як складно! - каже олівець. - Я, напевно, не зможу так.

- Це зовсім не складно, каже майстер Циркуль, - і я цього навчу дуже швидко. Найголовніше - навчитися правильно, тримати мене в руках.

Раз, два, три, чотири, п'ять (кроки на місці)!
Все вміємо ми вважати (хлопки в долоні),
Відпочивати вміємо теж (стрибки на місці).
Руки за спину покладемо (руки за спину),
Голову піднімемо вище (підняти голову вище)
І легко-легко подихаємо (глибокий вдих-видих).
Підтягніться на носочках стільки раз,
Рівно стільки, скільки пальців (показали, скільки пальців на руках)
На руці у вас (піднімаємося на носочках 10 разів).

Візьміть в руки циркуль, розгляньте його, знайдіть і помацайте вістря, на якому циркуль "крутиться", знайдіть "хвостик", порухайте "ноги".

- Яка ніжка циркуля стоїть у центрі кола - голка або грифель?

(Центр вчитель відзначає і показує на кресленні.)

- Який ніжкою циркуль малює? (Грифель.)

- Ноги циркуля рухаються. Що треба зробити, щоб намалювати велику окружність, розвести їх або зрушити ближче?

- Спробуйте намалювати найбільшу окружність, яка поміститься на вашому листі.

- А тепер найменшу, яка у вас тільки вийде (на тому ж аркуші в будь-якому місці, можна всередині великий).

Физкультминутка для очей
  • Щільно зімкніть повіки на 5 секунд, потім широко відкрийте їх на такий же час, що не морщачи при цьому лоб. Повторіть 3-4 рази.
  • Зосередьте погляд на віддаленому предметі, потім переведіть його на кінчик носа. Повторіть 4-6 разів.
  • Робіть повільні кругові рухи очима, ніби стежте за великим колесом, що обертається 2 рази в один бік і 2 рази в іншу сторону. Повторіть 2-4 рази.
  • Подивіться на верхній лівий кут стіни вашої кімнати, переведіть погляд на кінчик носа, а потім на верхній правий кут стіни і знову на кінчик носа. Повторіть 5-6 разів.

З різних деталей скласти коло. Робота виконується індивідуально. Хлопцям пропонується 5 наборів з різними варіантами складання (в конвертах).

Практичне завдання по виготовленню аплікації "Сніговик".

На аркуші кольорового паперу діти роблять аплікацію "Сніговик". Використовуються шаблони кіл, відро, мітлу, ніс, гудзики, очі домальовують фломастером.

Будинки доробити аплікацію, оформити сніговика, доробити фон (зробити ніч або день)

5. Підсумок уроку. Рефлексія.
  • Що нового ви дізналися сьогодні?
  • Які відкриття ви зробили для себе?

Ні кутів у мене,
І схожий на блюдце я,
На тарілку, і на кришку,
На кільце, на колесо.
Хто ж я такий, друзі? (Коло)

У кола є одна подруга,
Знайома всім її зовнішність.
Вона йде по краю кола
І називається ... (окружність)

У вас на партах фігури.

- я добре зрозумів, що таке коло і окружність

- я не все зрозумів, у мене були помилки

- я не зрозумів, що таке коло і окружність

Учням пропонується вибрати символ і оцінити свою діяльність. Діти самі вивішують свої символи на магнітну дошку.

Схожі статті