Тема уроку «граємо в театр» - початкова школа - методична скарбничка - методична скарбничка - сайт
Водоп'янова Г.Г. -вчитель початкових класів.
Конспект уроку з навчання грамоті. 1 клас.
Тема уроку: «Граємо в театр».
Мета уроку:
• формування естетичної культури особистості
школярів,
• знайомство з різними жанрами театрального мистецтва,
• формування навичок читання,
• розвиток логічного мислення, мовлення,
• виховання інтересу до світу прекрасного.
Обладнання: підручник «Абетка»,
макет Теремка,
маски тварин,
ляльки рукавичок,
ноутбук, екран
мультимедійна презентація
кольорові листочки з текстами
магнітофон
Тлумачний словник
Хід уроку
I. Організаційний момент.
II. (Слайд)
Звучить оркестрова музика.
Учитель: - Хлопці, ви любите музику?
-Що любите співати, слухати?
-Що співаєте на уроці музики?
-А чи часто ви чуєте таку музику, що звучить у нас на уроці?
Діти, така музика звучить зазвичай в театрі.
-Чи були ви в театрі? Якщо були, які уявлення ви бачили?
Вам сподобалось?
Напевно, і іншим хлопцям хочеться побувати в театрі?
III. Постановка теми уроку.
-Здогадалися, що буде темою нашого уроку?
(Відповіді дітей - припущення.)
- Діти, сьогодні ми пограємо в театр, познайомимося з різними видами - жанрами театрального мистецтва.
Уявіть собі: ми сидимо в залі для глядачів. Місце перед сценою - партер, - це те місце, де ви є ви. Сцена - місце, де відбувається дія. Місце для гостей - ложа. Наша ложа сьогодні не пустує. А так як в кожній грі є правила, в нашій грі це - правила поведінки в театрі.
(Виходять учні).
1. У касі куплені квитки,
Ошатно глядачі одягнені.
Культурно йди по залу
Чи не запізнися до початку.
2. Проходячи на своє місце,
До людей повернись обличчям
І скажи: «Прошу пробачення» -
Будеш просто молодцем.
3.Нужно сісти і не базікати
На виставі дітям.
І артистам не заважати,
І своїм сусідам.
4. Ось спектакль позаду.
буде негарно
Відразу до виходу йти,
Не сказавши спасибі.
Після вистави трошки
Акторам поплещи в долоньки.
5. Стрімголов бігти
У гардероб не треба.
У чергу там потрібно стати
Уже такий порядок.
IV. Слово вчителя по темі уроку.
Всі запам'ятали правила? Пам'ятайте про них на нашому уроці. Ми граємо в театр. В добрий шлях. Зручніше сіли в залі для глядачів. У кожного з вас позначений ряд і місце. Дивіться на сцену. Поки перед вами один актор - я - ваша вчителька. Знаєте що таке театр? Це не тільки будівлі, де відбуваються вистави, це особливий вид мистецтва, як музика, живопис. Слово «театр» походить від грецького [театрона] - «місце для видовищ» про це сказано в тлумачному словнику. Театр зародився дуже давно. Він сильно змінився, але завжди займав і займає особливе місце в житті людей.
Яку радість відчуваєш, коли завіса повільно відкриває сцену, і перед нами виникає особлива життя. Артисти захоплюють своєю грою, і ти мимоволі починаєш переживати разом з героями вистави їх радості і печалі, і ніби сам стаєш учасником подій. А вдома ще довго думаєш про те, що побачив. Згадайте, до нас уже приїжджали артисти Черкассиского театру ляльок, Петербурзького лялькового театру «Зебра».
*** (Слайд)
Ви ж із захопленням дивилися ці спектаклі і вдома ділилися враженнями про них? А знаєте: театр ляльок зародився багато століть назад. Бродячі лялькарі ходили з міста в місто, з країни в країну і давали уявлення. Вони висміювали погані риси людського характеру: лінь, зло, зазнайство, невігластво. Найулюбленішою народної лялькою був Петрушка. (Учитель одягає ляльку на руку):
Привіт, це я - Петрушка. Давайте познайомимося: я скажу раз-два-три, своє ім'я назви. Ви неголосно скажіть свої імена, тоді я дізнаюся хто ви. Один два три. Своє ім'я назви. (Діти називають Свої імена)
Ось і познайомились.
V. Робота з текстом.
Учитель: Петрушка балаганна лялька. Візьміть листочки зеленого кольору і прочитайте тексти, які відтворювали благання ляльки.
(Спочатку Новомосковскют діти вголос, потім «грають ляльки»)
а) -Федул! Що губи надув? б) -Я ведмедя зловив!
-Кафтан пропалив. -Так веди сюди.
-А можна зашити? -Не йде.
-Так голки немає. -Так сам іди!
-А велика діра? -Так він мене не пускає.
-Один комір залишився.
-Які тварини-артисти були в театрі?
-А кого ви бачили, коли до нас приїжджав Алчевський театр «Молоді серця»?
А ви знаєте: в Москві є театр кішок Юрія Куклачова, театр звірів Надії Дурової.
*** (Слайд)
IX. Учитель: Є ще і драматичний театр. На уявлення нас запрошують наші однокласники, які приготували постановку російської народної казки
«Теремок» ...
(Діти грають)
-За гру артистів треба подякувати.
X. У нашому ліцеї е є театральний гурток, яким керує Гончарова Н. Н,
а в районному ЦКиД діє народний театр.
*** (Слайд)
У нашому найближчому оточенні. Драматичні театри ім. Л Толстого (Липецьк), ім. Олексія Кольцова (Воронеж).
Ми обов'язково відвідаємо їх.
*** (Слайд)
XI. Наступний вид театрального мистецтва - опера.
- Чи чули або знаєте що це таке?
Це такий твір, де артисти співають. Музику пише композитор, слова - письменник-драматург. Музика тут розкриває характер головних героїв, передає їх думки і почуття.
*** (фрагмент опери)
В опері обов'язково грає оркестр, спектаклем керує диригент.
*** (Слайд)
XIII. Вікторина «Театр»
-Наша гра добігає кінця.
Чи впоралися ми з її правилами, покаже вікторина.
*** (Слайд)
-Чи вели себе культурно?
-Дякували артистів оплесками?
*** (Слайд)
XIV. Підсумок уроку. Рефлексія.
-Сподобалося вам грати в театр?
-Що вас вразило?
- Що було цікаво?
- Що було важко?
- Про що розповісте вдома?
- Хочете самі грати в спектаклях?
Тоді ми організуємо цю роботу в ГПД.
Наше уявлення підійшло до кінця. І як буває в театрі, в антракті (перерві) все йдуть в буфет підкріпитися. Я запрошую вас покуштувати соку і солодощі. (Працівник школи пригощає дітей та гостей).