План-конспект уроку з української мови (7 клас) по темі причастя
Методична розробка уроку з презентацією.
Дієприкметник. Причастя як частина мови (перший урок по темі). 16 урок.
Учитель: Вишневська Олена Павлівна.
Предмет - українська мова. Клас -7-б.
Тип уроку: комбінований.
Мета уроку: ознайомлення учнів з граматичними ознаками причастя.
- Перевірка домашнього завдання з метою актуалізації опорних знань:
- Упр. 24 (вибірково).
- Викликаний до дошки учень готує зв'язний розповідь про дієслово як частину мови. Відповідь має бути повним і логічним. Для підтвердження учень наводить свої приклади або приклади з домашньої роботи.
У дошки два учні розбирають морфологічно слова рідкого (золота) і запалала.
Повторення допоможе успішніше оволодіти вмінням знаходити подібні з ними ознаки в причасті.
- Формулювання учнями теми і мети уроку:
Прочитайте слово на слайді 1.
- Що таке джерело?
- Джерело - це водне джерело, поточний з глибини землі.
- Який може бути джерело? Запишіть на дошці.
- Лісовий, який наповнюється, глибокий, холодний, втамовує, що б'є.
- Знайдіть прикметники до слова джерело.
- Яке прикметник позначає ознаку за місцем знаходження? (Лісовий)
- Яке прикметник позначає ознаку за розміром? (Глибокий)
- Яке прикметник позначає ознаку за відчуттям? (Холодний)
- Назвіть слова з довідки, які виражають ознаку предмета за дією (вгамовує, що б'є, наповнюється).
- Якщо слова виражають ознаку предмета за дією, то вони є особливою формою дієслова. Вони називаються причастям (слайд 2).
- Сформулюйте тему нашого уроку.
- Причастя як особлива форма дієслова. Запишіть її в зошити.
- Відштовхуючись від теми уроку, сформулюйте цілі нашого уроку, використовуйте опорні слова.
- Вивчення нового матеріалу:
- Розмова про причасті як про частини мови ми вже почали. З'ясували, що це особлива форма дієслова, яка позначає ознаку предмета за дією. продовжимо розпочату розмову. прочитайте написані слова.
- Скажіть, на які питання відповідає причастя? (Який? Яка? Яке?)
- Тепер дайте повне визначення причастя. (Слайд 4)
Причастя - це особлива форма дієслова, яка позначає ознаку предмета за дією і відповідає на питання який? яка? яке?
- З визначення видно, що причастя має риси дієслова і прикметника. А які саме, ви визначите, попрацювавши з таблицею.
Учні працюють в парах. Роблять висновки по кожній частині таблиці.
- Причастя можна замінити поєднанням «місць. який + глаг. », від якого утворено дане причастя (в н. в або ін. в.). Подібної заміни з прикметником зробити не можна. Крім того, причастя утворюються від дієслів, а прикметники від іменників. Наприклад, лісовий - ліс, втамовує - вгамувати.
- Чим же відрізняється ознака, позначений причастям, від ознаки, позначеного прикметником?
- Причастя позначає ознаку предмета за дією, що виявляється в часі; він не є постійним.
- Яку частину мови пояснює прикметник?
- Як змінюються прикметники і причастя?
- Вони змінюються однаково - за родами, відмінками і числам.
- Ознаки, які допомагають відрізняти причастя від прикметника:
- прикметник можна замінити синонімом, тоді як причастя - поєднанням слів який + глаг. від якого воно утворене, в н. в. або ін. в. Наприклад, рідкісний ліс-негустий ліс, редеющий ліс - ліс, який рідшає.
- прикметник і причастя можна розрізняти за морфемного ознакою - прикметники мають суфікси -уч-, -юч-, причастя -ащ-, -ящ-. Летучій- летить. (Слайд 5)
- Зробіть загальний висновок про причасті.
- Відповідає на ті ж питання, що і прикметник, як прикметник, змінюється за родами, числами і відмінками. Відрізняється від прикметників тим, що позначає тимчасової ознака.
- Синтаксичний розбір речення:
Подорожні розташувалися близько вгамувати їх спрагу джерела.
- Скажіть, який висновок можна зробити з цієї роботи?
- Причастя в реченні є означенням.
- Закріплення матеріалу:
- Запишіть в два стовпчика прикметники з іменниками, поруч з ними - однокореневі причастя.
Синій горизонт - синіючий небосхил
Жовте латаття - жовтіюча нива
Колючий їжак - колючий предмет
Гучний потік - шумить потік
- Підберіть до прикметником і дієприкметникам підходящі за змістом іменники. Виділіть суфікси прикметників і дієприкметників.
Повзе, повзуче; гаряче, палаюче; поточна, текуча; стигла, спеющей; дрімучий, що дрімає.
- Порівняйте пари пропозицій, зробіть висновок про роль дієприкметників у мовленні (слайд 6):
- Вживання дієприкметників дозволяє уникати повторів слів, робить мову більш яскравою і виразною.
- М. В. Ломоносов говорив про причастя: «Вони служать до скорочення людського слова, укладаючи в собі імені і дієслова силу» (слайд 7)
- Яку ж «силу імені» прикметника укладає в собі причастя? Робиться висновок про ознаки прикметника у причастя.
- Доведіть справедливість слів М. В. Ломоносова про те, що причастя «служать до скорочення людського слова». Для цього, перебуваючи в реченні один з дієслів причастям.
- Холодний світанковий вітер прогнав залишки нічного туману і розтріпав наш намет.
(Холодний світанковий вітер, прогнати залишки нічного туману, розтріпав наш намет.)
- Сонце ще не зійшло в силу і гріє дбайливо і ласкаво.
(Ще не зійшло в силу сонце гріє дбайливо і ласкаво.)
- На уроці ми багато говорили про нову частину мови причасті, а тепер перевіримо, як ви зрозуміли те, про що ми говорили.
1. Знайти словосполучення «прич. + Сущ. »:
По темі: методичні розробки, презентації та конспекти
Хід уроку з української мови в 8-го классе.I.Організаціонний момент.II. Словник: бути присутнім, далеко, вблізі.III. Актуалізація опорних знаній.IV.Об'ясненіе нового матеріала.VII. Закріплення м.
Конспект уроку на тему "Причастя як частина мови"
Конспект уроку з української мови з використанням ЕОР.
Конспект уроку на тему "Причастя як частина мови" з використанням ЕОР
Матеріал редставляет собою конспект уроку з української мови в 7 класі на тему "Причастя як частина мови". З іспользрваніем електронних освітніх ресурсів. Урок є першим урок.
Мультимедійна презентація уроку української мови в 7 класі по темі: «Причастя як частина мови»
На даному уроці була поставлена наступна мета: дати уявлення про причасті як частини мови. Тип уроку - урок вивчення нового матеріалу.
Урок української мови в 7 класі «Причастя як частина мови» з використанням електронного опорного конспекту
Урок української мови в 7 класі по темі "Причастя як частина мови". Перший в системі уроків по темі "Причастя", реально відображає навчальний план і відповідний програмі з української мови під.
Дієприкметник. Причастя як частина мови (презентація).
У цій прзентаціі я узагальнила всі знання отримані на першому уроці про причасті. Діти наочно запам'ятовували теоретичні знання.
Електронний тренажер "Причастя як частина мови. Схиляння дієприкметників"
Даний ресурс призначений для супроводу уроку української мови в 7 класі по темі "Причастя як частина мови. Схиляння дієприкметників".