Урок української мови по темі - позначення м'якості приголосних звуків на листі
Презентація до уроку
Проблема: Як на листі позначити м'якість приголосного звуку?
цілі:- активізувати уявлення учнів про відмінності приголосних за твердістю - м'якості;
- узагальнити уявлення про способи позначення м'якості приголосних;
- сформувати вміння позначати м'якість приголосних буквами е, є, ю, я, і;
- сформувати вміння позначати м'якість приголосних м'яким знаком.
- дізнаються про способи позначення м'якості приголосних;
- дізнаються особливості букв е, є, ю, я;
- дізнаються особливості букви і;
- навчаться розрізняти приголосні за твердістю - м'якості і позначати м'якість приголосних м'яким знаком;
- навчаться позначати м'якість приголосних буквами е, є, ю, я;
- позначати м'якість приголосного буквою і;
- порівнювати кількість букв і звуків у словах.
- Регулятивні: формування працювати в групі.
- Пізнавальні: розвивати первинну вміння практичного дослідження мови.
- Комунікативні: задавати питання, просити про допомогу, формулювати свої труднощі.
Самооцінка на основі критеріїв успішності навчальної діяльності.
1. Організаційний момент (слайд 2,3).
Продзвенів дзвінок для нас,
Всі зайшли спокійно в клас.
Встали всі у парт красиво,
Привіталися чемно.
- Перевірте готовність до уроку. Підручник, зошит, кольорові олівці (червоний, синій, зелений).
- Відкрийте зошити і запишіть дату.
2. Чистописание. Словникова робота. (Слайд 4,5,6,7)
- З якою роботи ми завжди починаємо наші уроки української мови? (Чистописання).
- Яке завдання стоїть перед нами? (Пиши красиво).
- Що значить "красиво"? (Дотримуючись нахил, висоту букв і т.д).
- Напишіть тільки ті слова, де правильно варто наголос.
Алфаві'т, яго'да, воробе'й, со'бака, чоботи ', сапо'жнік.
- Перевірте себе, виділіть ненаголошені голосні.
- Що можете сказати про слова чоботи і швець?
- Знайти і виділити красиво написані букви і слова.
Розпустилися три квітки,
Сперечаються з ночі до ранку,
Хто красивіше, ніжніше,
Поміркуйте їх скоріше!
Кращі букви визначте,
І кружечком їх обведіть!
3. Актуалізація знань
- На які дві групи діляться звуки?
(Робота в групах)
- Все, що ми знаємо про звуки, ви відобразіть в таблиці. Зберіть таблички, складіть схему і зробіть висновок.
Таблички зі словами на партах у кожної групи, діти збирають з них схему.
- А які букви не позначав звуків? ( 'І ь)
4. Постановка теми уроку. (Слайд 8,9,10)
(На дошці картина весни, включається тиха музика Чайковського "Пори року")
- Який сьогодні день тижня? Яке число? Місяць?
- Прочитайте напис на дошці:
Правильно, це другий місяць весни. - Я записала кілька весняних слів. Прочитайте їх.
- Що можете відзначити в них спільного? (Звук [л '])
- Дайте характеристику звуку [л '].
- Однаковим чи способом позначимо м'якість приголосного звуку [л '] в цих словах на листі? (Різними)
- Так про що ж ми сьогодні на уроці будемо говорити?
Сформулюйте тему уроку.
Різні способи позначення м'якості приголосних на письмі.
5. Робота по темі уроку.
Позначення м'якості приголосних ь знаком. (Слайд 11, 12)
Навесні природа пробуджується від зимового сну. Здійснюється безліч чудес і відкриттів.
Сьогодні на уроці проведемо дослідження, як же на письмі позначаються тверді і м'які приголосні звуки, в цьому нам допоможуть фокусники.
Живе в країні Граматика Відомий фокусник - Ь. Варто йому підійти до якогось слова, то воно робиться зовсім невпізнанним.
Фокусник М'який знак:
- Я фокусник! Я фокусник! Я вмію перетворювати одні слова в інші.
Ось дивіться! Слово ЕЛ я перетворюю (водить руками) в назву дерева.
А тепер дивіться, як жердина перетворюється в число.
Я великий чарівник! Я великий фокусник!
- Хлопці, а хто може розгадати його фокус? (Ь знак позначає на письмі м'якість приголосних)
Правильно, хлопці. А тепер ми з вами теж спробуємо перетворити одні слова в другіе.1 учень біля дошки, інші в зошитах записуємо.
Їсть - є, жердина - шість, пінки - пеньки, куточки - вуглинки, банку - банька.
Робота за підручником. (Слайд 14) Вправа 1. Стор 81
- Випишіть слова, в яких м'якість приголосного позначена ь знаком.
- підкресліть синім кольором тверді приголосні, а зеленим м'які приголосні.
- Яка особливість у вимові м'яких приголосних звуків? (Губи розтягуються в усмішці)
- Що відбувається з приголосними звуками, поруч з якими варто Ь.
- Який висновок ми з вами зробимо?
Висновок: м'якість приголосного звуку позначається на листі м'яким знаком (Ь). (Слайд 15)
Позначення м'якості приголосних голосними буквами е, є, ю, я, і. (Слайд 17, 18)
- Я теж можу показувати фокуси, каже другий фокусник Голосний. Подивіться, як рослина перетворюється в закривається отвір, наприклад, в танку. (ЛУК - ЛЮК)
слово РОР (доторкаються чарівної поличкою) перетворюється в голосний плач! (РОР - рев)
- У чому секрет фокусу? (Не тільки ь. Але і голосні букви е, є, і, ю, я позначають м'якість приголосних.)
- Що ви можете розповісти про йотірованних голосних? (На початку слова або після голосної, букви е, є, ю, я, і позначають два звуки. А після приголосної один звук, і при цьому згодна пом'якшується).
Робота на дошці.
- Прочитайте слова. Нам треба ці слова поділити на дві групи. Як ви думаєте, на які?
Лід, сіль, вишня, пальто, вугілля, журавлина, село, полька.
(На дві групи. В одну групу слова, в яких м'якість позначена буквами і. Е. Е. Ю. Я. А в іншу групу слова, в яких м'якість приголосних позначена за допомогою ь.)
Робота виконується письмово. Вибірково учні біля дошки по одному слову.
Робота за підручником стор.82.
- Згадайте, як позначаємо тверді звуки на письмі, і як м'які. (Квадратна дужка для позначення звуків, якщо звук м'який, то виділяємо зверху коми).
На партах малюнки: (лист, равлик, дах), (кіт, вікно, нитки), (крейда, кавун, годинник)
(Повинні вийти слова: люк, кінь, м'яч.)
Учитель. Вам потрібно зловити перші звуки в словах і зібрати нове слово, а потім записати.
Перший малюнок - лист.
Учитель. Равлик, який перший звук?
Учитель. Хто зібрав слово?
Діти. Слово люк. (Деякі діти можуть сказати цибулю. Слід звернути їх увагу, що перший звук м'який [л '].)
Учитель. Як запишемо слово?
Учень записує на дошці.
Учитель. Як ти позначив м'якість на письмі?
Аналогічно розбирається друге слово.
Учитель. Яке друге слово?
Учитель. Як позначити м'якість на письмі?
Діти. За допомогою м'якого знака.
Щ, Ч, Й - завжди м'які приголосні. (Слайд 19,20)
- Хлопці, дивіться, а під цією капелюхом зникли літери Щ, Ч, Й. Вони кажуть, що вони зачаровані, їм і фокуси не треба показувати.
- Що ж це за чаклунство? (Звуки щ, ч, й завжди м'які, їх пом'якшувати не треба)
- А які згодні не піддаються фокусникам і залишаються завжди твердими? (Ж, ш, ц)
Друзі, я знаю це точно:
Повинна бути в кожній справі [Т Про Ч 'К А]
- Мій знайомий учень записав слово так. Хто прочитає вголос?
- Що ви помітили?
- З чим ви не згодні?
(Звук [Ч '] завжди м'який, то додаткова м'якість йому не потрібна)
- Хоча і, у вірші йдеться про те, що повинна бути точка в кожній справі, але сьогодні на уроці ми точку ще не ставимо.
Хлопці поки наші чарівники нам розповідали про фокусах української мови, голосні букви теж вирішили побешкетувати і помінялися місцями. Ви повинні будете повернути голосні на місце. Запишіть пропозиції. виправте всі помилки.
На Бероз стукають датли.
Серожа і Пета годують Індука.
У в'янули завали квітни.
Луся Лубіт Вишні.
Ката гріла утуг.
Дивіться які гарні пропозиції у нас вийшли.
Знайдіть і підкресліть в реченні головні члени речення. Давайте перевіримо.
6. Рефлексія. (Слайд 21, 22, 23, 24, 25)
- Отже, я пропоную зробити вам на нашу уроку висновок, як же позначається на письмі м'якість приголосних.
М'який знак, м'який знак
Без нього не можна ніяк,
Без нього не написати
30, 20,10, 5.
Замість є напишемо їсть,
Замість шість отримаємо жердину.
Чи стануть пінками пеньки
Куточками - вуглинки,
Банька в банку перетвориться.
Ось що може вийти,
Якщо будемо забувати
М'який знак в словах писати.
О.Висоцкая
Хлопці, давайте влаштуємо сьогодні в класі квіткову галявину. Оцініть свою роботу, як ви попрацювали. Якщо відмінно то берете червона квітка, якщо що то у вас не вийшло, то жовтий. А якщо ж ви вважаєте, що працювали на уроці погано, то синій.