Урок інформатики по темі - графи

Презентація до уроку

цілі:
  • познайомити учнів з поняттям "граф", основними принципами його побудови;
  • формувати вміння виділяти відносини, що зв'язують об'єкти;
  • розвивати увагу, здатність до міркування, математичну мову;
  • виховувати взаємодопомога, вміння працювати в колективі.

Обладнання: підручник "Інформатика в іграх і задачах" Горячев А. 3 клас II частина та інтерактивна дошка ..

I. Організаційний момент

II. Перевірка домашнього завдання.

1. Перевірка завдання 26.
  • Які дні у вас виявилися в перетині множин днів, коли зебра каталася на човні і коли зебра грала в футбол? (Четвер і неділю.)
  • Які дні увійшли в коло? (Вівторок п'ятниця.)
  • Які дні ви відзначили в трапеції? (Понеділок четвер.)
  • В яку фігуру ви вписали інші дні? Чому? (Середа і субота увійшли до загального квадрат, так як в ці дні зебра НЕ розважалася.)
  • Покажіть один одному, яку область ви зафарбували жовтим кольором.

III. Вивчення нової теми "Граф. Побудова графів ".

1. Підготовча робота.

(Слайд №1) Хлопці сьогодні тема нашого уроку "ГРАФ. Побудова графів "та ми сьогодні познайомимося з поняттям" граф "і з основними принципами його побудови. (Слайд №2)

Гра "Невидима карта".

- Хлопці, сьогодні до нас на урок прийшов лісової чоловічок.

(Слайд №3) Він звернувся до вас з проханням. Справа в тому, що йому потрібно пройти через чарівну країну. У цьому може допомогти карта, але карта ця непроста, вона невидима і відкриває свої секрети тільки тим, хто зможе сам намалювати шлях. Пам'ятайте, що дорога через чарівну країну тільки одна і не можна з неї згортати.

- Я прочитаю вам шлях, а ви з'єднайте об'єкти, які в ньому вказані:

(Слайд №4) Один або кілька учнів за сигналом вчителя малюють маркером шлях на карті.

Шлях через чарівну країну починається від високої яблуні.

Спочатку потрібно йти до стародавнього болоту і попросити у водяного пропуск через місток. Дійти до моста, перейти його. Хочеш чи ні, а доведеться йти в гості до Бабі-Язі, до хатинки на курячих ніжках. Дасть Баба-Яга мішок зерна, це зерно потрібно віднести на млин, змолоти. Тому взяти борошно і віддати її мишці, що живе в коренях самотньою сосни, від сосни потрібно йти в чарівний ліс, передати привіт Мишкін сестрі, а вона скаже заповітні слова. Потім дійти до темної печери і сказати заповітні слова, тут і відкриється вихід.

Хлопці, які об'єкти ми з'єднали?
  • Що у нас вийшло? (Шлях через країну.)
  • На що схожа наша карта? (На карту доріг, автомобільну карту, план і т. Д.)
  • Чому ми ні з чим не з'єднали гори? (Туди не потрібно йти, вони не пов'язані з іншим об'єктом.)
  • Як ви думаєте, чим граф відрізняється від карти? (На ньому немає нічого, крім вершин і ребер, немає додаткової інформації.)

2. Формування поняття "граф". Принципи побудови графів.

Виконання завдання 27.

Отже, карта у нас є. В дорогу!

Куди веде нас карта? (До болоту, дому Водяного.) (Слайд №5)

Я сьогодні за обідом
Взяв посварився з сусідом.
Говорив я, що все знаю,
Але ось карт не розумію.
Загадав сусід завдання,
Дві години вже я плачу.
Мені, хлопці, допоможіть:
Нас з сусідом помиритися.
Допоможемо Водяному?

Завдання така і у нас в підручнику і на дошці є. (Слайд №6) Розгляньте малюнок. Це карта солодких країн.
  • Як називаються країни? (Прочитати.)
  • Як можна назвати лінії, які їх з'єднують? (Дороги, шляхи.)

Внизу, хлопці, ви бачите 4 графа. На що схожий кожен граф? (На карту, план.)

Якими буквами відмічені точки? (3, до, в, ш.) Ці точки називаються вершинами графа.

Як ви думаєте, що можуть означати ці літери? (Країни.)

Що можуть означати ці лінії? (Дороги.) Вони називаються ребрами графа.

Подивіться, графів 4, а карта у нас тільки одна. Який же граф правильний, розгляньте їх уважно, на якому графі показані вірні дороги?

Розглянемо перший граф.

Скільки країн на карті? (4.) Скільки вершин графа? (4.) Який зробимо висновок? (Кількість країн і вершин графа збігається.)

Скільки доріг на карті? (4.) Скільки ребер графа? (Стільки ж.)

Які країни з'єднаються дорогами?

(Зефір і Конфетін.) Є на карті така дорога? (Є.) (Цукерки і Вафландія.) Це так? (Так, на карті така дорога є.)

(Шоколапдія і цукерки.) Пов'язані на карті ці країни? (Так.) (Шоколаідія і зефіру.) Знайдіть цю дорогу на карті. (Такойдорогі пет.)

Який висновок ми зробимо? (Цей граф неправильний.)

Перевіримо наступний граф. Порахуйте вершини і ребра. Що цікавого дізналися? (Ребер - 5, а доріг всього 4, цей граф невірний.)

I варіант перевірить граф № 3, II варіант - граф № 4. Що вийшло?

(Обидва графа - вірні, так як кількість вершин відповідає країнам, а кількість ребер - дорогам, все вершини з'єднані вірно.)

- Ось ми і допомогли Водяному. А що нового ви дізналися, виконуючи це завдання? (Що таке граф, його вершини і ребра.)

IV. Закріплення матеріалу.

Тепер ми вирушаємо до мосту. Хто скаже, куди нам іти далі? (До хатинці на курячих ніжках.)

А ось і Баба-Яга. Хто пам'ятає, що ми повинні у неї взяти? (Мішок із зерном.)

У Баби-Яги, хлопці,
Переплуталися зайчата.
Їй самій не розібратися,
Вам доведеться постаратися.

Хлопці, прочитаємо розповідь про зайченят.

(Слайд №8)
  • Розгляньте граф до першого пропозицією. Що значить: "зайчата жили дружно". Бігун дружив з усіма, Гризун дружив з усіма і т. Д.
  • Розгляньте граф. Що в даному графі позначають вершини? (Зайчат.) Ребра? (Дружбу.)
  • Прочитаємо друге речення. Хто посварився? Це означає, що їхні стосунки припинилися. Чим другий граф буде відрізнятися від першого? (Не буде ребра П-Г.)
  • Прочитаємо третє речення. Як тепер змінився граф? (Не буде ребра І-Б.)
  • Скільки ребер у третього графа?
  • Прочитайте останнє речення. Мама помирила зайчат, значить, вони знову все дружать.
  • Позначимо їх дружбу: з ким дружить Гризун? (З Бігуном - ребро, з Ігрунов - ребро, з стрибун - ребро.)
  • Покажіть, з ким дружить Стрибун.
  • З ким дружить Ігрунов? Покажіть це па графі.
  • Який зайчик залишився? Відзначте на графі, з ким він дружить.

(Виконуючи це завдання хлопці малюють маркером (пальцем) відносини між зайчатами або навпаки перуть лінії.)

- Прийшли ми до млина, змололи борошно. Куди йти далі? (До мишці.)

Моя мила сестриця заблукала,
У лабіринті всі доріжки виходила.
Добрі хлопці, допоможіть:
У лабіринті мишку знайдете.

На даному слайді хлопці малюють шлях на карті і уб'ю ж граф

А ось і лабіринт.
  • Розгляньте його план. Потрібно з'єднати сусідні перешкоди.
  • Прочитайте, що позначають літери в лабіринті і на графі.
  • Візьміть маркер і "підемо" по лабіринту.
  • Звідки почнемо шлях? (З входу.) Поставте там точку.
  • Куди можна піти? (До низькою арці.) Відзначимо наш шлях на лабіринті і на графі (ВХ-А). (На графі він вже відзначений, значить, все правильно.)
  • Яке наступне перешкода? (Голодний дракон.)
  • Відзначимо шлях, і швидше назад (А-Д.)
  • Подивіться, чи є дорога від дракона до іншого перешкоди? (Ні.)
  • Повернемося до входу, куди можна ще піти? (К барьеру.) Відзначаємо шлях (ВХ-Б).
  • Знайдіть наступне перешкоду (прірву).
  • Які букви на графі з'єднаємо? (Б-П.)
  • Куди можна піти далі? (Два шляхи.) Відзначимо на карті і графі обидва шляхи (П-Т, П-У).
  • Якщо ми підемо до темного ходу, куди нам іти далі? (Два шляхи: Т-К, 7-В, відзначають.)
  • Куди приведе дорога від колодязя? (До виходу, К-ВИХІД.)
  • Від примари-усипітеля? (У-Н.)
  • А від місця, де гірчать ножі? (До виходу Н-ВИХІД.)
  • Вихід ми знайшли, а ось мишку немає. Прочитаємо записку, яку вона залишила (натиснути по слайду зліва для відкриття записки):

Тут тісно, ​​як в нірці,
Темно, як в колодязі.
Побачу коли-небудь
Миле сонце?

  • Як ви думаєте, де ж мишка? (В дуже темпом ході.)

Молодці, ось ми і знайшли мишку.

Вона дала нам листок із заповітними словами.

Ось ми у печери, прочитаємо слова мишки:

Якщо один з тобою поруч,
Веселіше і легше жити.
Разом вага подолаємо,
Потрібно дружбою дорожити.

- Ось і відкрився вихід для нашого друга. Побажаємо йому щасливої ​​дороги.

- Хлопці, які нові слова ви сьогодні дізналися? (Граф, вершина графа, ребра графа.)

- Що можуть означати вершини графа? (Міста; об'єкти, які; пов'язані.)

- Що позначають ребра графа? (Зв'язок, з'єднання, дорогу.)

(Слайд №12)
  • З підручника: Завдання 29.
  • Придумати історію і порожній граф (приклад: завдання 28), на окремому аркуші намалювати заповнений граф.

Схожі статті