Тема що таке загадка


Серія уроків розвитку мовлення в 3 класі для дітей з ЗПР.

Тема: Що таке загадка?

2. вчити дітей відгадувати загадки.

3. викликати інтерес до української мови і до загадки.

4. розвивати мову, мислення, увагу, кругозір учнів.

Устаткування. портрет Маршака і Чуковського і їх книги з загадками;

картинки: сокира, пила, молоток і цвях, рубанок, мороз, вітер, сніг, дощ, веселка; презентація «Загадки Маршака і Чуковського»; плакат з визначенням загадки.


^ Хід уроку.

  1. Орг. момент. Мета уроку.

- Сьогодні ми починаємо вивчати тему «Загадки». Ви любите загадки? А знаєте їх? Відгадувати вмієте?

2. Конкурс загадок.

Клас ділитися на дві команди, проводиться змагання: хто більше згадає і загадає загадок. (За загадку команда отримує червону фішку, за відгадку - синю).

  1. ^ Розповідь вчителя про загадки.

- Загадка - один з найпоширеніших жанрів усної народної поезії у всіх народів світу, що виник ще в давнину. українська мова має незліченним багатством загадок на найрізноманітніші теми. Найдавніші загадки розкривають нам образні уявлення наших предків про природні явища, про диких і домашніх тварин. Стародавні загадки розкривають і домашній побут стародавнього русича: його хату, меблі в ній, посуд, знаряддя праці. Наприклад, - Зверху дірка, знизу діра,

^ А посередині - вогонь та вода. (Самовар)

-Мати товста, дочка червона,

Син - сокіл під небеса пішов. (Піч, вогонь, дим)

- Без рук, без ніг, на всі боки хилиться. (Хитка)

^ 4. Тематичні групи загадок.

- А зараз відгадайте мої загадки.

  • Кланяється, кланяється, прийде додому - розтягнеться. (Сокира)

  • Зубастий звірок гризе зі свистом дубок. (Пила)

  • Товстий тонкого поб'є, тонкий що-небудь приб'є. (Молоток і цвях).

  • За дерев'яною річці пливе кораблик новий,

Звивається в колечка димок його сосновий. (Рубанок)

(Картинки- відгадки вивішуються на дошку)

- Подивіться на картинки. Як можна всі ці предмети назвати одним словом?

- Зробимо висновок: ці загадки про знаряддя праці або про інструменти.

Аналогічна робота з загадками про явища природи.

  • Без рук, без ніг, а ворота відкриває. (Вітер)

  • Йшов довготелесий, в сиру землю загруз. (Дощ)

  • У хати побував - все вікно розмалював,

  • Біля річки погостював - на всю річку міст мостив. (Мороз)

  • Кольорове коромисло над річкою повисло. (Веселка)

  • Він пухнастий, сріблястий, але рукою його не руш:

Чи стане Капелькою чистої, як зловиш на долоню. (Сніг)

6. Казка Н. Грібачева «Загадай - відгадай».

- Хлопці, важко відгадувати загадки?

- Чому заєць Коська часто помилявся при відгадуванні загадок?

- Що треба мати на увазі, щоб не робити помилок при розгадуванні загадок?

^ 7. Визначення загадки.

- Так що ж таке загадка?

- Чим вона схожа на те, що робите ви на уроках математики?

Учитель вивішує плакат з визначенням загадки і пам'яткою:

^ Загадка - це завдання, яке треба вирішити. Це поетичний опис предмета, головних його рис.

- Щоб уникнути помилок при відгадуванні загадок, необхідно користуватися пам'яткою.

-Давайте подумаємо, а навіщо загадують загадки? Що можна дізнатися про людину за допомогою загадки?

- Послухаємо казку А. Платонова «Розумна внучка». (Оскільки казка довга, учитель розповідає її коротко)

- Так які якості людини можна перевірити, пропонуючи йому відгадати загадки?

- Раніше купці, наймаючи працівника, часто загадували йому загадки і так визначали, наскільки розумний, спостережливий, меткий їх майбутній працівник. І тоді довіряли йому різну важку роботу.

Домашнє завдання. 1. вивчити визначення загадки.

2. підібрати загадки за темами «Тварини» і «Рослини» за варіантами.

Тема: Принципи побудови загадок.

Мета: 1. познайомити з чотирма основними умовами побудови загадок:

  • У загадках розкриваються головні якості предмета;

  • Порівняння і негативне порівняння;

  • рима;

  • Загадка в формі питання.

  1. вчити підбирати риму до слів;

  2. розвивати мовлення, увагу, мислення.

Хід уроку .

  1. Орг. момент.

  2. Мета уроку. Вступна бесіда.

- Сьогодні познайомимося з правилами складання загадок.

- А що таке загадка?

- Коли вона з'явилася?

- Хто їх вигадує?

- навіщо загадуємо загадки?

^ 3. Перевірка домашнього завдання.

- Змагання за варіантами в загадуванні і відгадуванні загадок.

4. Робота по темі уроку.

А) Загадка. Взимку білий, влітку сірий.

В город забіжить і капустою захрустіт.

- Хто це? Як дізналися?

- У цій загадці перераховані ознаки, характерні для зайця. Це 1 правило складання загадок:

- перерахування головних ознак предмета (всі правила записуються на дошці)

- Згадаймо загадки з перерахуванням головних ознак.

Б) Інша загадка. Маленькі будиночки по вулиці біжать

Хлопчиків і дівчаток будиночки везуть.

- У загадках часто використовується особливий художній прийом, коли порівнюють два схожих предмета.

- У яких загадках використовується це правило?

- Порівняння в загадках бувають прості, але бувають і негативні, в них є частка НЕ. Подивіться, як складена така загадка.

Чи не дерево, а з листочками,

Чи не сорочка, а зшита,

Не людина, а розповідає.

- У книги є листи, але це не листи дерева. Сторінки книги з'єднані, зшиті, але це не сорочка. Книга багато про що розповідає, але це не людина. Загадка будується на порівнянні двох предметів. У цих предметів є загальні, подібні якості, але є і головна відмінність, то, чим вони не схожі один на одного. Саме ця різниця і є головним. Такі загадки важче відгадувати і придумувати самим.

^ 2 правило - порівняння і негативне порівняння.

В) - У більшості випадків для зручності запам'ятовування і яскравості зображення загадка має рими.

- Що таке рима? Це однакові закінчення останнього слова в рядку. Наприклад: Навколо носа в'ється,

А в руки не дається. (Вітер)

- тут рима: в'ється - не дається.

- А тепер спробуємо підібрати рими до слів:

Кішка (мошка, ложка, ніжка, брошка ...)

Грає (гуляє, нудьгує, Новомосковскет ...)

Пісенька (драбинка, чудесенка ...)

Іграшка (бабуся, дівчинка, ватрушка, хатинка ...) Молодці!

^ 3 правило - рима.

Г) - Хто на собі свій будинок везе?

- Що я вам задала?

- Так, іноді загадки складаються у формі питання, який містить один, але головна ознака предмета.

^ 4 правило - загадка в формі питання.

Учитель Новомосковскет загадки, діти називають правило, за яким вона складена.

- Хвіст з узорами, чоботи зі шпорами, голосно співає, зерно клює, рано встає.

- Чи не наїзник, а зі шпорами,

Чи не артист, а співає,

Чи не будильник, а на роботу і в школу кличе.

- Хто свій гребінь на голові носить, але ніколи не свербить?

- Що нового дізналися на уроці?

Вивчити визначення загадки і правила їх складання.

Тема: Складання загадок.

Цілі: 1. вчити хлопців складати загадки через повторення і узагальнення правил складання загадок;

2. підтримувати інтерес до усної народної творчості, зокрема до загадки;

3. розвивати мова, увага, мислення, творчі здібності через відгадування і складання загадок, творчу самостійну роботу;

4. виховувати самостійність, любов до природи.

Обладнання: плакат з правилами складання загадок; картки зі словами - ознаками зими, картки для самостійної диференційованої роботи, картинки птахів: дятла, ворони, півня, Снігура, естафетна паличка.

^ Хід уроку.

  1. Орг. момент. Мета уроку.

Учитель: - Довгоочікуваний дано дзвінок -

Діти: - Починається урок.

Учитель: - Він піде хлопцям на користь?

Діти: - Постараюся все зрозуміти,

Буду грамотно писати!

- Сьогодні продовжимо працювати з загадками і повчимося їх складати.

^ 2. Перевірка домашнього завдання. Бесіда.

- Згадаймо, що таке загадка?

- Коли вона з'явилася?

- Що можна дізнатися про людину за допомогою загадки?

- Подивіться, що за правила записані на плакаті? Прочитаємо їх.

- Давайте перевіримо, як ви засвоїли це правило. Візьміть листочки з загадками, прочитайте їх пошепки. (Дивись додаток 1)

- Зачитайте загадку, в якій використано просте порівняння. (Відгадують, картинку-відгадку на дошку)

- А тепер знайдемо загадку з негативним порівнянням.

- З перерахуванням головних ознак.

- Про кого були наші загадки?

- Підбираємо риму до слів: Гілка, сніжинка, грати.

- Молодці! Все повторили, а тепер спробуємо скласти загадку.

^ 3. Робота по темі уроку.

А) - Яка зараз пора року?

- Давайте складемо загадку про зиму. Пограємо в гру «Естафета». Я передаю вам естафетну паличку. Отримав її, називає прикмету зими і передає її іншому. (Учитель на дошку виставляє картки зі словами)

На дошці. сніг, лід, мороз, замети, іній, сніжинка, відлига, бурульки, холод, хуртовина, заметіль, санки, ковзани,

- Складемо загадку за першим правилом, перерахуємо основні ознаки зими.

(На дошці текст з пропущеними словами, по ходу бесіди вчитель дописує текст:

.............................. ..с собою приносить,

- За яким порою року приходить зима?

- Що з собою вона приносить?

- А коли сильний вітер?

- Взимку на вулиці яка температура?

- А що зима дітям приносить?

- Підберемо риму до слова ковзани?

Слідом за восени приходить,

Сніг і лід з собою приносить,

Хуртовину, іній і заметіль,

Холод лютий, відлига,

Дітям санки і ковзани

І морозні дні.

- Підготуйте виразне читання загадки. (Запитати кілька людей)

Хто з хлопців Новомосковскл всіх виразніше?

Б) - Я вам назву ознаки і дії предмета. Відгадайте його.

^ Падає, в'ється, паморочиться, летить, тане, біла, тендітна, різьблена, пухнаста, холодна, срібляста.

- З чим можна порівняти сніжинку? (Зірочки, пушинки, мухи ...)

Г) Самостійна робота.

- Хлопці, спробуйте скласти свою загадку про снежинке. Може бути, у вас буде загадка-питання, порівняння, негативне порівняння. Якщо виникнуть труднощі з римою, можна обійтися без неї. У кого зовсім не буде виходити, підніміть руку, я вам допоможу.

Перевірка: діти Новомосковскют свої загадки.

- Чия загадка вам сподобалася?

^ 4. Творча самостійна різнорівнева робота.

- Зараз складемо розповідь про зиму. Працювати будете самостійно по нашій системі «Світлофор». (Дивись додаток 2).

^ Зелене світло: ви складете невелику розповідь про зиму, використовуючи весь матеріал, який звучав у нас на уроці.

Жовте світло: ви працюєте з деформованими пропозиціями, які записані на картках у вас на партах.

^ Червоне світло: у вас інші картки. Ви повинні записати пропозиції, вставивши в них пропущені слова.

Перевірка: - Перевіримо, що вийшло в нашому «світлофорі»? (Запитати по одній людині кожного рівня)

- Оцінки за роботу ви отримаєте після перевірки зошитів.

- Наш урок добігає кінця. Чому ми вчилися на уроці?

- На уроці у нас прозвучало багато загадок, але ми забули ще про один вид загадок. Це загадки «Докажи слівце». Ось такий загадкою і закінчимо урок.

Ми загадки складали,

Руки дружно піднімали,

Не за солодкий льодяник,

А за слово .... (Молодець)

- Молодці! Дякую за роботу. Урок завершено.


1. Весь час стукає

Схожі статті