Склад слова, словотвір і орфографія »
Урок української мови в 10 класі
Підручник. Власенков А. І.
Рибченкова Л. М. українську мову 10 - 11 клас
Тема уроку: «Склад слова, словотвір і орфографія»
Цілі: розширення знань учнів про значущі частинах слова (морфеми), способах словотвору і словотворчих моделях;
закріплення навичок орієнтування в основних способах словотворення і орфограмм, пов'язаних з цим розділом лінгвістики; збагачення лексики учнів;
виховання інтересу до вивчення української мови.
Обладнання: дидактичний матеріал для самостійної роботи учнів,
словотвірний словник, комп'ютер
Тип уроку: комбінований.
1. Організаційний момент Сьогодні на уроці ми розглянемо питання складу слова і словотвору, відзначимо, в чому полягає унікальність деяких морфем (наприклад, пов'язані коріння), поговоримо про зв'язок словотвору з іншими розділами мови та деяких стилістичних функціях словотвору. Слід поговорити і про основи непохідних, похідних, які виробляють.
Дізнайтеся слово по початку етимологічним довідки до нього і запишіть слова.
... лат. patria (па Триа) ... лат. trado (тра до)
... лат. festa (фе ста) ... лат. plane (пла ні)
... лат. litera (чи тера) ... лат. porto (по РТО)
... лат. milis (ми лисиць) ... італ. soldo (зі льдо)
(Слова: па тріот, тра діція, фе стіваль, пла нету, пла НЕ тарій, чи тературе, ми ліція, зі лдат, по ртфель, по ртмоне і ін.)
Питання класу. Який висновок можна зробити з написання ненаголошеній гласною в корені деяких слів? (Ненаголошені голосні кореня можна перевірити етимологією слова)
III. Повторення матеріалу. Бесіда з питань. (Див. Слайди презентації)
а) Що таке морфема? В якому розділі лінгвістики вивчаються морфеми? слайд №5
б) Які морфеми беруть участь в утворенні нових слів?
в) Що ви знаєте про закінчення?
Провідним в словотворенні є морфологічний спосіб.
д) Які види складання ви знаєте?
е) Що таке пов'язані коріння? слайди 7 - 9
в українській мові зустрічаються слова, корінь яких може складатися з однієї літери.
У слові вийняти корінь складається з однієї літери н-, і одночасно н входить до складу суфікса -ну-. Такі коріння. звані пов'язаними, неодмінно виступають у супроводі приставок або суфіксів (взуття, роззути, взути).
ж) Що таке словотворча модель?
з) Повідомлення заздалегідь підготовленого учня про словотворчих моделях.
(Текст повідомлення. Будь-яке слово - це не випадкове з'єднання приставок, коренів і суфіксів. Воно утворено за такою моделлю (зразком), яка живе в українській мові і зрозуміла кожному. Так, словотворча модель прикметника -оватий має значення «чуть-чуть, злегка , трохи »: білуватий, кислуватий, грубуватий. Всі слова, утворені за моделлю (сущ.> дод.) -іний, мають значення« належить тварині »: левиний, зміїний, гусячий. А слова з суфіксом-тель позначають діяча, тобто виробника дії. Це може бути і людина, і машина, знаряддя, пристосування. Сьогодні нам важко повірити, що ще на початку ХХ століття такі слова, як вимикач, пробкодержатель, відбивач, змішувач, покажчик називали професію людини. Зараз ці слова позначають різні пристосування, пристрої, механізми, які замінять людини, що полегшують його працю.
в українській мові безліч словотворчих моделей. і кожна з них утворює слово певної частини мови і з певним значенням.
Словообразовательную модель можна зобразити графічно, у вигляді схеми складу слова без наповнення кореня. наприклад:
І) Основи непохідні, похідні, що виробляють слайд №10
к) Поясніть значення і принцип освіти «дитячих» слів ... слайд №11
IV. Самостійна робота по темі «Склад слова і словотвір»
Здавалося б, що може бути пр ... звичним, ніж просто їжа? Але у цього відомого страви довга історія. У Древній Русі кашу подавали до святкового столу. Вона незмінно ін ... сутствовала на бенкетах, весіллях, хрестинах. І тому в 12 - 14 століттях слово каша означало бенкет.
Пр ... майна цього пр ... червоного страви очевидні: просто, швидко, смачно і ситно - і ось вже кашу готують між справою. Любили кашу їсти під час масових робіт, особливо на жнивах, коли все роблять разом. «Ми з ним в одній каші варимося», тобто в одній артілі, в одному колективі працюємо.
Пр ... готувати кашу досить просто. Але можна і зараз п ... брехати кашу в святкове блюдо, пр ... говорити на неї друзів, зробити пр ... ятний сюрприз домашнім. Кулінари вважають, що в чистому вигляді каша ще не каша. Смак її залежить від того, чим вона пр ... правлю. Крім традиційного масла, тут можуть знайти пр ... сування молоко, кисле молоко, сметана, вершки, сир. Можуть ін ... годиться м'ясо, горох, риба, яйця, гриби і цибулю. Ну а щоб підсолодити кашу, можна пр ... спосіб, крім цукру, варення, мед, родзинки, горіхи, свіжі фрукти, шоколад.
(Перевірка: звичніше, була присутня, переваги, прекрасного, приготувати, запросити, приємний, приправлена, застосування, стати в нагоді, пристосувати)
Вправа 2. Заповніть таблицю даними нижче прикладами.
Ш ... піт, ш ... л, ш ... лк, ч ... рствий, свіжий ... го, ж ... лудь, чуж ... й, щ ... тка, зі свічок ... й, щ ... лочь, крижі ... вник, реш ... тка, лягуша ... нок, руч ... нка, хороший ... го, деш ... вий, борці ... м, ж ... рнов, полотнищ ... м, ш ... рох, рушники ... м, ш ... в, лікар ... м, ж ... стки, глянц ... вий , сапож ... до, круж ... до, кумач ... вий, беж ... вий, капюш ... н, крюч ... до, ІЗЖ ... га, овраж ... до, зразки ... вий, ситцю ... вий.
V.Тест (для вчителя: правильні відповіді виділено)
1. Вкажіть спосіб утворення слова підберезник.
а) префіксальних в) приставочно-суфіксальний
б) суфіксальний г) спосіб складання
2. В якому ряду всі слова утворені префіксальним способом?
а) передмістя, підпільний, вигадувати в) пішохід, військовий, накинути
б) підгрупа, співзвучний, розділити г) коробочка, золотистий, червоніти
3. Вкажіть вірну словотворчі ланцюжок
а) тихо - тихий - тиша - тиша в) моряк - морський - море - приморський
б) ціна - цінний - безцінний - безцінь г) учіть- учитель учітельніца- учениця
4. В якому ряду кожне слово складається з приставки, кореня, одного суфікса і закінчення?
а) коротко, розказаний, вигризаючи, прослуханий
б) під найм, заздрісний, яристих, дочіщая
в) листівка, виселяючи, вичерпаний, висновок
г) перевантаження, отмокшій, шпилька, загородки
5. Слова якого ряду не мають закінчення?
а) думаючи, нижче, таксі в) трюмо, більше, сидимо
б) пальто, сидячи, вікно г) колібрі, легко, полум'я
6. У якому ряді всі слова однокореневі?
а) горіти, гора, гора в) здати, дарувати, тиснути
б) водій, вода, привід г) оточувати, коло, оточення
7. Вкажіть, де потрібно всюди писати букву и?
а) ц ... ган, ц ... рк, ц ... ркуль
б) по ... скать, пред ... сторія, понад ... Цікаво
в) нац ... я, ц ... батіг, Панцьо ... рь
г) без ... Дейн, раз ... сківать, від ... грать
8. У якому ряду розташовані слова з двома приставками?
а) перебільшити, досвітній, передбачити
б) передвиборний, припускати, попередник
в) применшити, голова, передсвятковий
г) схильний, передбачати, передчуття
9. У якому ряду розташовані слова з двома суфіксами?
а) брехунець, барсучонок, безвітряний
б) водянистий, баронеса. зсув
в) піщанистий, лист, жалібний
г) утікач, озброєння, воротар
10) У якому ряді у всіх словах виділяється нульове закінчення?
а) гербарій, корів, босоніж в) вулик, оленячий, розкидавши
б) суфікс, сміливість, гаїв г) гуманіст, поранити, інший
VI. Рефлексія. На підставі опрацьованого на уроці матеріалу зробіть висновок: з якими розділами лінгвістики пов'язані морфемика і словотвір?
(Морфологія, орфографія, етимологія, стилістика). Назвіть найбільш продуктивний спосіб словотворення. Що таке словотворча модель?
Підбиття підсумків. Оцінка учнями своєї діяльності на уроці. слайд №14
1. Львова С. І. Цибулько І. П. українську мову. Збірник завдань для підготовки до ЄДІ
2. Захарова Т. А. Чурсіна Л. Н. Юр'єва Е. С. Уроки української мови з застосуванням ІКТ
3. Дубовець І. Н. Єгорова І. В. та ін. Повторення і контроль знань. українська мова 6 кл.
4. Милославський І. Г. Як розібрати і зібрати слово
6. Нарушевич А.Г. Методика підготовки до ЄДІ з української мови: планування занять, організація уроку, система вправ
МАОУ «Чердинского вечірня (змінна) загальноосвітня школа»
Кошелева Євдокія Павлівна, вчитель української мови та літератури
«Склад слова, словотвір і орфографія»