Початкові графічні знання і вміння

Тип заняття: Засвоєння нових знань

Мета заняття: Оволодіння технологічними прийомами по виготовленню іграшки вертушки.

Навчальні: Ознайомлення учнів з основними креслярськими інструментами, поняттями «точка», «відрізок,« лінія ».
Розвиваючі: Розвивати в учнів пізнавальну активність, творчу уяву, навички роботи з креслярськими інструментами.
Виховні: Виховувати в учнів допитливість, працьовитість, акуратність і уважність при виконанні дорученої роботи.

Устаткування, інструменти і матеріали

  1. Двостороння кольоровий папір для орігамі у формі квадрата;
  2. Тонка дерев'яна паличка - соснова рейка;
  3. Простий олівець, лінійка;
  4. Мідний дріт, намистинка;
  5. Ножиці, шило, скотч, клей «ПВА»;
  6. матеріали для оформлення - стрічки, зірочки, серпантин, конфетті, і т. д .;
  1. Моделі готових вертушок.
  2. Лист, «Чарівний» мішечок.

1 етап. Організація початку заняття.
2 етап. Підготовка учнів до активної навчально-практичної діяльності.
3 етап. Пояснення нових знань.
4 етап. Закріплення нового матеріалу.
5 етап. Практична робота.
6 етап. Підбиття підсумків.
7 етап. Прибирання робочих місць.

хід заняття

1 етап. Організація початку заняття.

Привіт хлопці! Давайте відзначимо в журналі, чи всі сьогодні присутні на занятті.

2 етап. Підготовка учнів до активної навчально-практичної діяльності.

Хлопці, сьогодні у нас незвичайне заняття, перш за все тим, що рано вранці прилітав Карлсон і залишив для вас лист з мішечком сюрпризу. А найцікавіше те, що жителям міста Техноград, Карлсон навіть встиг розповісти, які ви чудові, уважні, працьовиті, акуратні і дуже дружні.

Тому сьогодні у нас на заняття присутні педагоги, які навчають таких же дітлахів, як і ви, їм стало цікаво, і вони вирішили подивитися, що ж написав в листі Карлсон? Як ви думаєте, хлопці? (Відповіді учнів). А, може, відкриємо і прочитаємо лист? (Відкриваємо лист).

3 етап. Пояснення нових знань.

Я довго спостерігав за вами з даху п'ятиповерхового будинку і бачив, як ви дружно працюєте. І тому я вирішив, що ви зможете допомогти мені навчитися графічної грамотності і навчитися, правильно користуватися креслярськими інструментами і пристосуваннями. Але перш, я хочу вам розповісти одну історію, яка трапилася зі мною в селі у бабусі. Одного разу я полетів в село до бабусі і познайомився з незвичайними друзями. Вони жили прямо навпроти моєї бабусі, ось в цьому будиночку. Один з них був тонкий як паличка, але тільки з гострим кінцем, яким він міг на чистому аркуші паперу малювати різні маленькі круглі цятки, які залишалися від дотику гострим кінчиком ». Як ви думаєте, хлопці, з яким предметом познайомився Карлсон? І які круглі цятки він малював? Для того, щоб дізнатися правильність вашої відповіді, давайте відкриємо перший з них віконечко і подивимося. (Запрошую одного з учнів відкрити віконечко). Молодці, хлопці, це олівець. Це він у нас любить торкатися своїм гострим носиком і малювати різні точки. (Якщо учні не можуть відповісти на питання, пропоную відгадати загадки).

Чи не схожий на чоловічка,
Але має він сердечко,
І роботі цілий рік
Він сердечко віддає.
Дерев'яний піджачок,
В руку взяли за бочок,
Носом водить по папері,
Креслять лінії і знаки.
Пише він, коли диктують,
Він і креслить, і малює,
А сьогодні ввечері
Він розфарбує мій альбом! (Олівець)

Хлопці, веселий Олівець не тільки малював точки, а й любив фантазувати і створювати різні лінії, які не мали ні початку, ні кінця. Вони були прямими, кривими і ламати. Найулюбленішим заняттям Карандаша, було: креслити прямі лінії, обмежені з двох сторін точками або рисками. Він міг креслити їх цілими днями, і по горизонталі, і по вертикалі, і навіть по діагоналі ». Як ви думаєте, хлопці, як називаються ці лінії? Молодці, ви чудово впоралися із завданням це відрізки. А як ви думаєте, що таке горизонталь? вертикаль? діагональ? Горизонталь - горизонтальна лінія. Вертикаль - вертикальна лінія. Діагональ - лінія, яка з'єднує дві вершини, що не лежать на одній стороні.

Хлопці, а лінії і відрізки Олівець малював і креслив за допомогою своїх друзів. Одна, з них, була пряма і струнка, а інший прямий і незграбний. Вони були дуже схожі один на одного, тим, що на одній стороні кожного з них зліва направо були нанесені міліметрові ділення. Кожні п'ять, десять міліметрів відділені рисками, біля яких проставлені числа, які вказують сантиметри. А відрізнялися вони тим, що один з них любив завдавати тільки прямі лінії, а інший прямі кути. Як ви думаєте, хлопці, хто ж з них любить креслити тільки прямі лінії, а хто тільки прямі кути? І чому? »(Якщо учні не можуть відповісти на питання, пропоную відгадати загадки).

Дерев'яна платівка -
Дуже рівна спинка,
З цифрами на боці,
Креслить рівну межу. (Лінійка)

У куточок листа вперто
Він притиснувся носом прямо.
Чому він так упертий?
Тому що кут прям! (Кутник)

Для того, щоб дізнатися правильність вашої відповіді, давайте відкриємо такі віконечка і подивимося, хто ж в них живе? Молодці, хлопці ви чудово впоралися і з цим завданням.

4 етап. Закріплення нового матеріалу.

«Хлопці, в конверт з листом я поклав кілька завдань для вас від моїх нових друзів. Я думаю, ви обов'язково впораєтеся з ними ».

Хлопці, давайте дістанемо з конверта ці завдання і спробуємо їх виконати. Хто мені в цьому допоможе? (Учні виконують завдання). Які ви молодці, все чудово впоралися із завданнями.

Тому я хочу запропонувати вам улюблені пальчикові вправи Карлсона, які він робимо разом зі своїми новими друзями у бабусі в селі.

Цей пальчик - дідусь,
Цей пальчик - бабуся,
Цей пальчик - татко,
Цей пальчик - ненька,
Цей пальчик - я малюк.

5 етап. Практична робота.

Я думаю, від цих пальчикових вправ Карлсона ви отримали величезне задоволення. Тому за вашу старанність і хорошу роботу Карлсон дарує вам мішечок з сюрпризом. А який там сюрприз, ви дізнаєтеся, отгадав зашифроване слово, яке Карлсон сховав в геометричні фігури. Ваше завдання, розставити букви, відповідно до геометричними фігурами. Хто бажає знайти першу букву? (Учні по черзі виходять до дошки і розкладають по порядку букви, відповідно до геометричними фігурами). Молодці, ви впоралися і з цим завданням. Яке ж слово у нас вийшло? Молодці правильно, це вертушка. (Дістаю з мішечка). Ви, напевно, здогадуєтеся, чому саме вертушку залишив для вас Карлсон? (Відповіді учнів). Хлопці, щось ще в листі пише Карлсон, давайте послухаємо.

«Хлопці, у мене до вас єдине прохання, зробіть, будь ласка, таку ж вертушку,

тому що найближчим часом я збираюся до вас в гості, і ми обов'язково пограємо в догонялки. Як весело бігти назустріч вітру! А ще веселіше, якщо у тебе в руках вертушка. Але перш, ніж почнете працювати, загляньте в мою улюблену книжку, і подивіться які гарні вертушки, я зробив за допомогою своїх незвичайних друзів в селі у бабусі ». Хлопці, подивіться, які різні форми можуть мати вертушки. Основою для кожної з них є геометричні фігури. Подивіться уважно і скажіть, будь ласка, які геометричні фігури ви тут знаходите? Молодці, це трикутник, чотирикутник, коло і т. Д.

А сьогодні ми з вами зробимо вертушку, основою для якої є квадрат. Для виготовлення вертушки нам знадобиться: простий олівець, лінійка, двостороння кольоровий папір, клей «ПВА», скотч, наждачний папір, ножиці, дріт, намистинка, рейка, шило і матеріали для оформлення.

Але перш, ніж почати працювати ми повинні згадати правила безпечної роботи з ножицями і шилом. Як ви думаєте, як потрібно поводитися з цими інструментами.

Ножиці - інструмент ріжучий. Для безпеки роботи користуйся ножицями з закругленими кінцями. Клади ножиці на стіл так, щоб вони не виступали за край кришки столу. Якби я не працював тупими ножицями і ослабленим шарнірним кріпленням. При роботі уважно стеж за лінією розрізу. Під час різання притримуй матеріал лівою рукою так, щоб пальці були осторонь від лез ножиць. Не тримай ножиці кінцями вгору. Не залишай ножиці в розкритому вигляді. Чи не ріж ножицями на ходу. Чи не підходь до товариша під час різання. Передавай ножиці товаришеві лише в закритому вигляді, тримаючи за робочу частину.

Шило - інструмент колючий. Він потрібен для проколювання отворів в папері, картоні, фанері, природних матеріалах, зберігатися в укладанні голкою вниз. Шилом можна нанести травму, тому потрібно дотримуватися правил безпечної роботи. Проколюючи отвір, будь обережний, що не застосовуй зайвих зусиль. Не користуйся шилом не за призначенням.

Тримай проколюють предмет на подкладной дошці.

Молодці, хлопці, я думаю, ви добре запам'ятайте ці правила. Я думаю, перед тим як розпочати практичну роботу проведемо ще одну улюблену физкультминутку Карлсона.

Приступаємо для початку,
Тільки корпусом обертаємо, (обертання тулубом вправо, вліво)
Розминаємо наші плечі, руки рухаємо назустріч,
(Руки на плечі, кругові рухи вперед, назад)
попрацюємо руками, і ліктями, і плечима
(Руки перед грудьми, ривки руками)
а тепер пора за парти
І знову працювати треба.

Перед вами лежать технологічні карти і необхідні матеріали. Уважно подивіться на технологічну карту, де поетапно показана технологія виготовлення вертушки.

  1. Візьми квадратний аркуш паперу, і проведи лінії по діагоналі.
  2. Знайди центр квадрата, відзнач на ній точку, зміцни точку скотчем і зроби на ній отвір за допомогою шила.
  3. Прономеруй куточки як показано на малюнку. У куточках, де стоять цифри 1, 3, 5, 7 відзнач точки відступивши, від краю по 1 см.
  4. Щоб додати міцність вертушці зміцни кути заготовки скотчем. У кожній точці зроби отвір за допомогою шила.
  5. Від центру квадрата по намічених лініях відклади відрізки довжиною 3 сантиметри і зроби розрізи до відкладених відрізків.
  6. У мідний дріт з петелькою, просмикни намистинку. У кожен кут заготовки 1, 3, 5, 7 просмикни дріт з бусинкою, повертаючи від себе кут до центру вертушки. Обережно з'єднай кути з центром вертушки.
  7. Готову вертушку зміцни бусинкою з іншого боку. Для того, щоб вертушка втратила свою форму зігніть дріт вниз.
  8. Візьми соснову рейку, відшліфуй наждачним папером і оформи на свій смак.
  9. Розправ дріт на вертушці, пропусти через отвір в рейці і зміцни на паличку.

6 етап. Підбиття підсумків.

Отже, на сьогоднішньому занятті, ви навчилися робити вертушки. Я думаю, Карлсону вони дуже сподобаються і він обов'язково прилетить до нас на наступному заняття, щоб пограти з вами в догонялки. Хлопці, Карлсон хоче задати вам своє головне питання: Чому починає крутитися вертушка? Тому що утворюється вітер, який летить і вдаряється об лопать вертушки, відскакуючи в одну сторону, а вертушка, штовхаючи його в іншу сторону. А зараз ми з нашими гостями з міста Техноград пограємо в догонялки. Я думаю, від цієї гри ви отримаєте величезне задоволення.

На наступному занятті ми продовжимо нашу роботу по темі: Знайомство з графічною грамотою.