План-конспект уроку (українська мова, 9 клас) за темою "складні речення з різними видами

СКЛАДНІ ПРОПОЗИЦІЇ З РІЗНИМИ ВИДАМИ ЗВ'ЯЗКУ.

Мета уроку: актуалізувати і узагальнити ЗУН, необхідних для творчого розвитку учнів, отримані раніше за темою «Складне речення», в нових умовах, формувати вміння доводити ознаки складного речення з різними видами зв'язку.

  1. Визначати види зв'язку між простими реченнями в складі складного.
  2. Сприяти розвитку мовної культури учнів, їх творчих здібностей.
  3. Виховувати вміння працювати в колективі. мотивувати на подолання інтелектуальних труднощів.

Обладнання: комп'ютер, проектор, екран, презентація, роздатковий дидактичний матеріал для групової, індивідуальної роботи.

Методи: методи і прийоми інтерактивного навчання, дослідницький, частково-пошуковий, репродуктивний.

Тип уроку: комбінований урок.

Вид уроку: урок-практикум

1. Стадія «Осмислення». Слайд 1.

Зверніть увагу на монітор. Прочитаємо висловлювання відомих письменників:

Треба відучуватися від короткої фрази, вона доречна лише в моменти напруженої дії.

Короткі думки тим хороші, що вони змушують думати.

- Скажіть, у чому ці висловлювання суперечать один одному? (Горький стверджує, що потрібно писати довгими пропозиціями, а Толстой говорить, що краще вживати короткі фрази).

-Відомо, що ви частіше вживаєте короткі прості речення.

- Чим вони вас приваблюють? (Економія часу, легке розуміння співрозмовника).

- Чому важко вибудовувати складні, розгорнуті пропозиції?

«Слона можна з'їсти по частинах» (слайд)

Тому сьогодні ми будемо розбирати складні синтаксичні конструкції на смислові частини і встановлювати види зв'язку.

2. Актуалізація опорних знань.

- Перед вами споживчий кошик, що вимагає знань до даної теми. Я пропоную вам скласти в неї вже відому інформацію про складному реченні.

-На які види поділяються складні речення за типами зв'язку?

(Союзні і безсполучникові)

-Назвіть види союзних пропозицій.

-Чим відрізняються один від одного ці види пропозицій?

(Засобами зв'язку, типами відносин)

(ССП - сурядні сполучники і інтонація; СПП - підрядні союзи і союзні слова, інтонація)

-Що є засобом зв'язку в БСП?

1) Слово вчителя. Однією фразою.

- Чи можна в одному реченні з'єднати всі або декілька видів зв'язку?

-А як будуть називатися такі пропозиції?

Такі конструкції називаються складними реченнями з різними видами зв'язку.

СЛАЙД 3 Запишіть тему уроку в свої робочі карти: «Складні пропозиції з різними видами зв'язку».

Залежно від різних поєднань видів зв'язку виділяються наступні групи:

  • твір і підпорядкування;
  • твір і безсполучникового зв'язок;
  • підпорядкування і безсполучникового зв'язок;
  • твір, підпорядкування і безсполучникового зв'язок.

2) Колективна робота з таблицею «Види зв'язку».

Завдання: Складемо опорний конспект по темі.

У кожного з вас на партах робочі карти. Ваше завдання по представленим схемами скласти з простих речень складне з різними видами зв'язку.

  1. СХЕМА. Встановіть види синтаксичного зв'язку. Занесіть схему в опорний конспект. Складіть з простих речень складне з твором і підпорядкуванням.

- З якими поєднаннями видів зв'язку ми з вами познайомилися?

1) А тепер давайте з вами трохи пофантазуємо. Для цього об'єднаєтеся в групи по 4 людини. Уявіть, що ви

  • Спортсмени і у вас різні види спорту.
  • А ви захоплюєтеся комп'ютерними іграми.
  • Ваші групи - це майбутні мандрівники.

Складіть пропозиції з різними видами зв'язку, використовуючи термінологію своєї тематичної групи. - 2 хвилини.

- А тепер мімікою і жестами (невербальне спілкування) покажіть пропозицію зі знаками пунктуації.

- Які види зв'язку ви використовували в складанні пропозиції?

- А яке було складено пропозицію? зачитують (вербально).

  1. пропозиції. Решту слухаємо.

Хвалю за творчість. Встановили різні види зв'язку, проговорили і обмінялися інформацією один з одним.

2) Інтерпретація тексту.

Чи важко створювати те, що виглядає дуже просто?

Давайте зараз спробуємо зі складного зробити просте.

Завдання: прочитайте інструкції і скоротіть до одного простого пропозиції.

Роздаю по 5 аркушів жартівливі інструкції.

5. Рефлексія. Оцінювання.

Усна публікація (подання). Той, хто бажає зачитує свої мініатюри, всім пропонується в почуте тексті зазначити, що сподобалося, зацікавило.

- Чи стане більш ємним сенс коротких фраз, якщо ви навчитеся правильно будувати складні речення?

(У такій простоті висловлювання прихована глибина узагальнення).

Таким чином, ви переконалися: для того щоб створити те, що на перший погляд виглядає просто - потрібна складна розумова робота.

- Який досвід витягли з уроку?

- Де частіше можна використовувати прості речення?

-При спілкуванні з іноземцем? Однолітками? Твір на конкурс? У написанні реферату? Смс для коханої дівчини?

Д / З: будинки повторіть матеріал по опорному конспекту.

Дякую за урок! Спілкуючись один з одним, ми ростемо і розвиваємося.

При спілкуванні з іноземцем? Однолітками? Твір на конкурс? У написанні реферату? В СМС для коханої дівчини?

матеріал по опорному конспекту.

Підписи до слайдів:

Думки великих письменників Треба відучуватися від короткої фрази, вона доречна лише в моменти напруженої дії. Максим Горький Л. М. Толстой Короткі думки тим хороші, що вони змушують думати.

Союзні складно влаштований: частини автономні і пов'язані інтонацією і сурядні сполучники бессоюзной складнопідрядних: частини залежать один від одного; підрядні союзи і союзні слова СКЛАДНЕ безсполучникові речення: частини автономні; інтонація СКЛАДНІ ПРОПОЗИЦІЇ

Складні пропозиції c різними видами зв'язку

Сполучення видів зв'язку твір і підпорядкування твір і безсполучникового зв'язок твір і безсполучникового зв'язок твір, підпорядкування і безсполучникового зв'язок.

ТВІР + ПІДПОРЯДКУВАННЯ ЯК. І Сирий вітер шумів в лісах, і було чутно, як весело і дзвінко шумлять струмки. Сирий вітер шумів в лісах. Було чутно. Весело і дзвінко шумлять струмки.

ТВІР + безсполучникового зв'язку Кропива обпекла мені руки, спина нила, і голова паморочиться. Кропива обпекла мені руки. Спина нила. Голова крутилась. І,

ПІДПОРЯДКУВАННЯ + безсполучникового зв'язку КОЛИ НАСТУПИЛА ВЕСНА, СОНЦЕ СТАЛО СВІТИТИМЕ ЯСКРАВІШІ, З'ЯВИЛИСЯ ЛИСТЬЯ НА ДЕРЕВАХ, розпустилися квіти на луках. Настала весна. Сонце стало світити яскравіше. З'явилися листя на деревах. Розпустилися квіти на луках. КОЛИ.

ТВІР + ПІДПОРЯДКУВАННЯ + безсполучникового зв'язку На луках дозрівали трави, в деяких господарствах почали косити, і треба було дивитися, як йшла робота. На луках дозрівали трави. У деяких господарствах почали косити. Треба було дивитися. Йшла робота. ЯК. І,

Завдання 1 Складіть речення з різними видами зв'язку, використовуючи термінологію своєї тематичної групи. Мімікою і жестами покажіть пропозицію.

Творча робота Прочитайте жартівливі інструкції і скоротіть до одного простого пропозиції.

Склала: Кузнєцова Олена Валеріївна, ГКСУВУ для дітей і підлітків з девіантною поведінкою «Спеціальна загальноосвітня школа закритого типу»

По темі: методичні розробки, презентації та конспекти

Урок української мови. 9 клас, тема "Складні пропозиції з різними видами зв'язку».

Мета уроку: систематизувати знання учнів про складну синтаксичної конструкції, схемою її розбору і постановці розділових знаків між частинами ССК.Задачі урокаОбучающая - поглиблення пре.

Конспект уроку розроблений для учнів 9 класу. Хід уроку сприяє розвитку інтелектуальних і творчих здібностей, навичок самостійної діяльності; самореалізації.

Презентація дозволить візуально пояснити матеріал.

Учням необхідно виконати тестові завдання (8 варіантів).

Учням пропонується заповнити персональний лист результатів, провести рефлексію.

Мета: -сістематізіровать і узагальнити знання з правопису коренів і приставок, по складносурядні і складнопідрядних пропозицій; -перевірити знання, вміння і навички учнів по даних темах; -у.

Мета: Повторити і узагальнити відомості про складні пропозиціях з різними видами зв'язку і продовжити роботу по формуванню навичок аргументованої постановки розділових знаків у реченнях.

Схожі статті