Закріплення знань про правопис розділового твердого знака
Мета уроку: закріпити правопис розділового твердого знака на листі.
- поглибити знання учнів про роздільному твердому знаку і його вживанні на листі
- збагачувати лексику, розвивати пам'ять, увагу, логічне мислення, швидкість думки;
- виховувати вміння працювати в групі, взаємоповага, інтерес до предмету;
- оптимізація освітнього процесу, впровадження продуктивних технологій організації навчального процесу.
- засвоєння орфограми;
- підвищення інтересу учнів до досліджуваного предмета.
- мультімедіопроектор;
- підручник Зеленіна Л.М. Хохлова Т.Є. «Українська мова» 3 клас;
- картки з назвою команд;
- закладки при нагородженні;
- пісня Ю. Візбора «Ось це для чоловіків»;
- вірш В. Степанова «Що таке гори?»
До початку гри клас повинен бути приготований для її проведення. Клас ділиться на 3 команди. Кожна команда розсідається навколо свого столу. Гра починається з розминки для всіх команд. Потім питання Новомосковскется всьому класу (або видається підготовлене завдання). Право відповіді надається першій команді, потім другий і т.д. Якщо відповідь правильна, то команда отримує виграшне очко. Гра продовжується. Якщо команда дає невірну відповідь, то право відповіді надається іншій команді. Перемагає команда, яка набрала найбільшу кількість очок.
I. Організаційний момент.
Мета: підготовка учнів до роботи на занятті.
Що таке гори?
З вітром розмови.
Снігові вершини,
Гірські лавини.
Стежки кам'янисті,
Антилопи швидкі,
Прірви бездонні,
І печери темні.
Колючі чагарники,
Змії і лишайники
Кози скелелази,
А під землею - алмази.
Річки, як кришталь,
У синій серпанку далечінь,
Де панує Прилуки -
Страж високих гір.
В. Степанов
- Наш урок незвичайний, ми вирушаємо в експедицію "Підкорення вершини».
Кожна ваша група - це експедиція, що складається зі спортсменів-альпіністів. Використовуючи свої знання, швидкість, кмітливість, ви повинні подолати всі перешкоди, виконати всі завдання, які зустрілися на шляху, і дістатися до вершини знань. Отже, в путь.
II. Розминка «Снігова лавина» (Звучить гонг).
Мета: забезпечення мотивації і прийняття учнями мети, навчально-пізнавальної діяльності, актуалізація опорних знань і умінь.
- На шляху до вершини нас зустрічає «Снігова лавина». Щоб подолати її, треба розділити слова з пропущеними буквами на групи.
Друз..я готують от..езд в гори. За вікном машини в..юга. Нарешті об..ехалі всі перешкоди. Вершини зустрічають нас тіш..ю.
1 команда: На які групи розділили? Чому? (1 група - розділовий «ь»; 2 група - розділовий "ь")
- Що показує розділовий м'який і твердий знаки? (Приголосний звук не зливається з голосним)
2 команда: Коли пишеться розділовий «ь», перед якими буквами? (В корені перед буквами е, є, ю, я, і)
- Виділимо корінь і покажемо орфограмму в словах.
3 команда: Між якими частинами основи слова пишеться розділовий "ь"? (Після приставок, що закінчуються на приголосний, перед коренем, який починається з голосної букви е, є, ю, я)
- Виділимо приставку, корінь, покажемо орфограмму.
- Сьогодні закріпимо орфограмму «Правопис розділового твердого знака»
III. Хвилинка чистописання.
Мета: актуалізація знань і активізація розумової діяльності.
- Запишемо на листочках з'єднання "ь" знака з буквами, чергуючи до кінця рядки.
т'е, с'ё, д'ю, б'я ...
- Молодці! Ви дружно впоралися зі «Снігової лавиною». Тепер спробуємо подолати «Льодову тріщину».
IV. «Льодова тріщина».
Мета: забезпечення засвоєння нових знань і способів дій на рівні застосування в знайомій і зміненій ситуації.
- Одного разу на привалі альпіністи задумали гру (а альпіністи дуже люблять інтелектуальні ігри). Треба було ... Ми зараз теж спробуємо в неї пограти. Отже, правила гри:
Завдання видається всім командам. Відповідає спочатку перша команда. Якщо команда дає невірну відповідь, то право відповіді надається іншій команді.
1 завдання: (Звучить гонг)
- Прочитайте написані на дошці слова по стовпчиках. Розберіть їх за складом. Порівняйте.
(Всі слова - іменники, відповідають на питання що ?. однокореневі слова - корінь -езд-, все слова мають однаковий склад: нульове закінчення, корінь -езд-, приставку)
- Які в даних словах відмінності? (Різні приставки: в лівому стовпчику приставки закінчуються на голосну букву, а в словах правого стовпчика - на згідну)
- Після яких приставок пишеться твердий знак?
- Молодці, «Винахідливі»! Відразу подолали «Льодову тріщину».
- Альпіністи дуже люблять розігрувати своїх молодих друзів. Один такий розіграш я вам запропоную зараз. Прочитайте ланцюжка слів. Яке слово зайве. усунувши в кожній зайве. Відповідь обґрунтуйте. Правопис підкресліть.
- Їстівний, наїзд. зйомка, оголосити;
- В'їзд, від'їзд, обійми. під'їзд.
- Зіщулилася, рушниця, розлючений, смакота.
- Що означає слово зіщулилася? (Стиснути, стягнути)
- Вітаю експедицію під назвою «Спритні» з успішним подоланням «Льодовій тріщини»!
- На привалі альпіністи грають в такі ігри - складають речення зі слів. Складіть речення, запишіть його.
- Підкресліть головні члени.
- Яке це пропозиція за метою висловлювання, доведи.
- Поясніть правопис пропущених і поміщених в дужках орфограмм.
Вес..ло, (с) гірки, (с) Їдьте, (на) санках, молоді альпіністи.
- І «Завзяті» впоралася з «Льодовій тріщиною». Вітаю!
- Ще у альпіністів є фізкультурно-інтелектуальна розминка. Я буду вимовляти слова. Якщо назву слово з розділовим «ь», ви піднімаєте руки вгору. Якщо скажу слово з твердим знаком, ви присідаєте.
В'їхав, здоров'я, під'їжджати. чуття, науку, об'єднати, негода, обійми, пред'явить, гостя.
- Але хто ж першим підніметься на вершину?
- Загадувати загадки - улюблена розвага альпіністів.
Запишіть відповіді, використовуючи слова з розділовим "ь" і "ь".
- Порахуйте, скільки учасників експедиції вірно впоралося з усіма словами? Підніміть руки.
V. Підведення підсумків. Рефлексія.
Мета: мобілізація учнів на рефлексію своєї поведінки (мотивації, способів діяльності, спілкування).
- Який орфограмме ми присвятили урок? Коли ж пишеться розділовий твердий знак?
- Яке завдання здалося найцікавішим, викликало утруднення?
- Що б ви розповіли про експедицію своїм батькам і друзям?
- Хто хоче стати таким же спритним, наполегливим і спритним, як альпіністи?
- Оцініть себе і свою роботу на уроці.
VI. Нагородження.
(Пісня Ю. Візбора «Ось це для чоловіків»)
- Дякую за урок!