Урок української мови у 2-му класі

Мета: формувати вміння розрізняти ь - показник м'якості приголосних і ь - розділовий.

завдання:
  • Освітні - узагальнити знання учнів про вживання на листі розділового ь і ь - показника м'якості приголосних;
  • Розвиваючі - розвивати увагу, логічне мислення, мова, орфографічну пильність, розвивати вміння працювати в групі;
  • Виховні - виховувати допитливість, дбайливе ставлення до української мови.
устаткування:
  • Презентація до уроку;
  • Мультимедійний проектор;
  • Картки-завдання для групової роботи.

Тип уроку: урок-дослідження.

1. Організаційний момент.

2. Постановка теми та мети уроку.

- З ьогодні ви не просто учні, а дослідники інституту Граматики. Але ось над якою проблемою ви будете сьогодні працювати, спробуйте здогадатися:

Буква Р перекинулася
Який буквою обернулася?

- Вірно, ь обернулася.
- Сьогодні на уроці ми проведемо дослідницьку роботу. Ми будемо займатися вивченням слів з ь.
- Що ви знаєте про цю букві?

4. Словникова робота.

- Перед великою дослідницькою роботою проведемо словникову розминку. Уважно слухайте загадки, а відгадки записуйте в зошит.

(На проекторі картинки)

Дуже дивні черевики
З'явилися у Іринки.
Не годяться для ходьби,
У них по льоду кататися б.

Хто в лісі глухому живе
Незграбний, клишоногий?
Влітку їсть малину, мед,
А взимку смокче він лапу?

То я в клітку, то в лінійку,
Написати на мені зумій-ка
Можеш і намалювати.
Що таке я?

З нирок з'являються,
Навесні розпускаються,
восени в'януть
І все опадають.

- Яке слово зайве? Чому? (Листя - розділовий ь, що не словникове слово).

5. Робота по темі уроку.

Робота в групах.

- Мета нашого уроку - з'ясувати, що спільного і чим цікаві розділовий ь і ь - показник м'якості приголосних. У чому їх відмінність? На ці питання ми знайдемо відповіді, провівши дослідження.

- Працюватимуть 2 лабораторії. Одна лабораторія буде займатися вивченням слів з т- показником м'якості приголосних. А друга лабораторія буде займатися вивченням слів з розділовим ь.

- Починаємо теоретичну роботу.

- Керівники груп, отримаєте завдання. (Керівники груп отримують картки-завдання)

(Питання на проекторі)

Групи готуються до виступу за планом:
  1. Де пишеться ь?
  2. Після яких букв?
  3. Перед якими буквами?
  4. Що показує ь?

Перевірка. (До дошки виходять два учні і відповідають на питання).

- Для чого служить ь?

6. Вправи на вміння утворювати слова з ь.

- Ви прекрасно впоралися з теорією, а зараз займемося практичною роботою.

Ви будете "синтезувати" слова. Що значить "синтезувати" слова? (Отримувати нові слова).

Вчені першої лабораторії будуть утворювати слова з ь - показником м'якості приголосних.

Прочитайте ці слова. (Слова на дошці). Слова написані у множині.

Напишіть ці слова в однині.

(Керівники груп отримують картки-завдання).

Вчені другий лабораторії будуть утворювати слова з розділовим ь. Прочитайте ці слова (слова на дошці). Слова написані в однині. Напишіть ці слова у множині.

(Керівники груп отримують картки-завдання).

Щоб все виконати завдання,
Чуть-чуть нам треба відпочити.
Ну, хлопці, дружно станемо.
Треба кісточки струсити.
Руки вгору, тому прогнулися.
Зараз зробимо нахили.
Все до вправи готові?
Раз два три чотири п'ять,
Тепер спинки тримаємо рівно.
На місці будемо ми йти.
Тихо все на місце сядемо
І закриємо очі.
Згадайте все, що повторювали,
Без моєї підказки.

Згадали? Тепер увага, нове завдання.

8. Робота з пропозицією.

Справжні вчені повинні бути творчими людьми.

- Складіть з слів пропозицію.

На проекторі: Листами, харчується, сухими, лось.

(Пропозиція записують в зошит. Один учень працює біля дошки).

- Підкреслити головні члени речення.
- Назвіть слово, в якому букв більше, ніж звуків. Чому? (Лось).
- Надпишіть над цим словом, скільки букв, скільки звуків.
- На що показує ь? (На м'якість приголосного).
- Назвіть слово з розділовим ь. (Листьями)
- На що показує розділ. ь? (На поділу приголосного і голосного).

9. Вибіркове лист.

- Справжні вчені повинні бути не тільки творчими, а й дуже спостережливими.
- Прочитайте вірш на проекторі.

Дуже міцна, друзі,
Мурашина сім'я.
Разом всі вони сильні,
Хоч в траві ледь видно.

- Випишіть слова в два стовпчики. У перший стовпчик - слова з т- показником м'якості приголосних. У другій стовпчик - слова з розділовим ь.

Схожі статті