Урок навколишнього світу в 3 класі
Урок навколишнього світу в 3 класі.
Тема уроку: Дуб і все навколо нього.
Мета уроку: 1. Ознайомити з невидимою харчової мережею і невидимою пірамідою в
дубовому лісі, а також дати поняття: екологічна піраміда.
2. Розвивати мова, пам'ять.
3. Виховувати дбайливе ставлення до природи.
Обладнання: Малюнки: дуб, жолуді, білка, кабан, лось, миша, сойка, гусениці, сова, вовк, лисиця, зозуля, змія, Прилуки; різнокольорові картки з загадками; картки для роботи в парах; слова: діброва, харчова мережу, екологічна піраміда, презентація.
Тип уроку: комбінований (за підручником А. А. Плешакова «Світ навколо нас», 3 клас).
Хід уроку.
I. Орг. момент. Продзвенів дзвінок веселий
Починаємо наш урок.
Допитливі в класі діти
Про все хочуть знати на світлі.
II. Мобілізуюча частина уроку.
- Сьогодні на початку уроку ми проведемо бліц-турнір, під час перевірки домашнього завдання виконаємо тест, а також дізнаємося з ким дружить дуб, вивчимо екологічні зв'язку в дубовому лісі. (Слайд №1)
- Що таке природа?
- Яка буває природа?
- Що відноситься до неживої природи?
- Назвіть царство живої природи.
- Чим жива природа відрізняється від неживої природи?
- Яка наука займається вивченням рослин?
- Назвіть групи рослин.
- Яка наука займається вивченням тварин?
- Назвіть групи тварин?
IY. Перевірка будинок. завдання.
ТЕСТ (у кожного учня на парті)
1. Як називається наука про тварин?
2. Яких тварин називають рослиноїдних?
А) які харчуються комахами.
Б) які харчуються рослинами.
3. Яких тварин називають комахоїдними?
А) які харчуються комахами.
Б) які харчуються рослинами.
4. Які з зазначених тварин відносяться до хижаків?
5. Яка ланцюг харчування складена правильно?
А) комар - жаба - чапля.
Б) жито - миша - Прилуки
Y. Робота по темі.
Я з крихти-бочки виліз,
Корінці пустив і виріс,
Став високий я і могутній,
Не боюсь ні гроз, ні хмар.
Я годую свиней і білок
Нічого, що врожай, крейда.
- Дуб - сильне дерево. Але у нього є і слабка сторона - боїться холоду. Молоде листя і стебла гинуть при заморозках. Щоб уберегтися від цієї біди, дуб починає зеленіти пізно, мало не пізніше всіх дерев. Дуб живе дуже довго - 500 років і більше.
-До якої групи рослин віднесемо дуб?
Діти: До квітковим рослинам.
- Назвіть плід дуба.
- Як називається дубовий ліс?
- Які правила треба дотримуватися в лісі?
- Молодці! Правила поведінки ви знаєте. Ще одне дуже важливе правило - в лісі потрібно поводитися тихо. Отже, вирушаємо в діброву! (Звучить музика)
Учень: (червона картка) В дуплі живе
Так горішки гризе.
Учень: Спритні і моторні білки живуть в лісах, де багато для них корму і багато простору для ігор. Вони перестрибують з дерева на дерево, допомагаючи собі при цьому хвостом.
-Подивіться на малюнок. Хто це?
Учень: У кабана сильне тіло. Міцним рилом він може розривати навіть мерзлий грунт. На годівлю виходить вночі, а вдень спить.
Учень: (зелена картка) Трав копитами торкаючись,
Ходить по лісі красунь,
Ходить сміливо і легко,
Рогу, розкинувши широко ...
- Зростання лося досягає двох метрів. Він легко пересувається як по траві. Так і по глибокому снігу. Харчується звір травою, листям, молодими пагонами дерев і чагарників.
- Чим харчуються ці тварини?
Діти: жолуді, листям.
- Також жолудями харчуються: миші, сойка. Але з дубом дружать ще й гусениці. А вони чим харчуються?
Діти: Листами, деревиною дуба.
- Яка ця група тварин за особливостями харчування?
- Тварини, які харчуються жолудями, листям і деревиною дуба, пов'язані з дубом безпосередньо. А на них, на цих тварин, полюють інші тварини. Вони теж пов'язані з дубом тільки не безпосередньо, а опосередковано.
- Давайте дізнаємося, які тварини пов'язані з дубом побічно.
Наймудріша птах на свете-
Все чує, але дуже скупа на слова.
- Про кого цей вірш?
- У сови велика кругла голова і невеликий як би приплюснутий дзьоб. Вона може крутити своєю головою в різні боки. Великі очі розташовані на голові поруч, а не з боків, як у інших птахів. У сови відмінний зір. Дивиться, сова пильно, не кліпаючи. Днем сови теж бачать, але полюють тільки вночі. Вона літає безшумно. У неї чудовий слух. Сова чує, як по дереву повзе жук або по снігу бігають миші.
Учень: (синя картка) Хто взимку холодної,
Бродить злий, голодний.
Учень: Вовк - розумний і обережний звір. Живуть вовки сім'ями. Взимку в глибокому снігу вовки ходять ланцюжком, слід у слід. Здається, що пройшов один вовк, а не зграя сірих розбійників.
- Подивіться на силует. Хто це?
Учень: У лисиці гострий слух. Трохи пискне миша, лисиця її тут же і схопить. Лисиці хитрі, спритні, добре стрибають.
Рясніє квітами галявина,
Пливуть хмари без нічого.
«Ку-ку!» - співає зозуля
У зеленому лісовому далеке.
- Про кого цей вірш?
Діти: Про зозулю.
-Зозуля - птах перелітний. Вона не в'є гнізда і не піклується про пташенят. Яйця вона підкидає в чужі гнізда. Хоча зозуля - погана мати, вона хороша трудівниця. Вона поїдає волохатих гусениць, яких не їдять інші птахи, і рятує ліс від загибелі.
- Також побічно пов'язані з дубом: змії, орли.
- Тварини, які пов'язані з дубом побічно, до якої відносяться групі по особливостям харчування?
Діти: До хижакам.
- А зараз давайте складемо ланцюга харчування.
- Ми бачимо, що окремі ланцюга харчування переплітаються між собою. Утворюється мережу живлення або харчова мережу. Всі лісові мешканці пов'язані один з одним, хто безпосередньо, хто опосередковано. Тому екологи кажуть, що ліс - це єдине ціле.
Вітер тихо дуб хитає
Вправо, вліво нахиляє.
Зашумів листям він.
YII. Робота по темі.
- Хлопці, що у мене в руках?
Діти: Дитяча іграшка - пірамідка.
- Всі ви грали з цією іграшкою і знаєте, як вона складається. Внизу найбільший коло, а зверху найменший. У природі існують такі піраміди, але тільки вони невидимі. Давайте з ними познайомимося.
(На дошці: миша, сова, жолудь).
-Складіть з цих карток ланцюг харчування.
Діти: (біля дошки) Жолудь - миша - сова.
- Хто більший у цьому ланцюзі харчування?
-А миша крупніше жолудя. Але якби у нас були чарівні ваги (Слайд №2) і ми б зважили всіх сов в лісі, всіх мишей і все жолуді, виявилося б, що жолуді набагато важче мишей, а миші набагато важче сов. (Слайд №3) Чому? Та тому, що жолудів в лісі дуже - дуже багато, мишей просто багато, а сов мало.
- Чи випадково це? Ні. Адже однією сові для харчування треба багато мишей, а однією мишці - безліч жолудів.
-Вийшла екологічна піраміда. (Слайд №4)
- Невидимі піраміди є всюди в природі. Хижаків завжди менше, ніж рослиноїдних тварин. Рослиноїдних тварин менше, ніж рослин, якими вони харчуються.
* Робота в зошиті.
-Відкрийте зошити на с. 47 №2. Прочитайте завдання. Наклейте малюнки з програми так, щоб вийшла екологічна піраміда.
- А хто крім сови може перебувати на самій вершині піраміди.
Діти: Лиса, змія.
* Робота в парах.
1) Скласти ланцюг харчування. (На партах лежать картки зі словами).
Діти: Дуб - миша - сова.
Дуб - миша - лисиця.
Дуб - миша - змія.
- А чи можна з даних ланцюгів харчування скласти харчову мережу?
-Складіть на дошці.
Діти: - лисиця
Дуб - миша - сова
2) Скласти екологічну піраміду.
(Листя дуба, гусениці, зозуля, Прилуки).
- На прикладі якого дерева ми сьогодні розглянули ланцюга харчування і дізналися, що таке харчова мережу?
- Назвіть тварин, які пов'язані з дубом безпосередньо.
- Назвіть тварин, які пов'язані з дубом побічно.
* Робота з підручником.
- Відкрийте підручник на с. 104 і прочитаємо висновок нашого уроку.
X. Будинок. завдання.
- Відкриємо щоденники і запишемо будинок. завдання: с. 100 - 103 переказ.
Урок навколишнього світу у 2 класі. Тема «Зірки і сузір'я.»
Цілі: сприяти формуванню дослідницького поведінки на уроках навколишнього світу
Урок навколишнього світу в 3 класі. Тема: Екосистема лісу і його мешканці
Мета уроку: узагальнити і систематизувати знання учнів про ліс, як про природному співтоваристві на прикладах рослинного і тваринного.
Конспект уроку навколишнього світу на тему: «Небезпеки навколо нас».
Мета: З'ясувати, які небезпеки можуть підстерігати людини в лісі і на водоймі і як їх уникнути
Урок навколишнього світу у 2 му класі по темі «Всі професії важливі»
Учитель: Розділіться на групи за бажанням. Зберіть картинку і дізнаєтеся тему уроку. (Картинки в групах різного виду транспорту)
Уроку музики в 3 класі Тема уроку. розвиток музики
Мета уроку: вчити дітей відтворювати музикою явища навколишнього світу і внутрішнього світу людини
Урок навколишнього світу в 4 «б» класі. Тема уроку: Життя древніх слов'ян
Підручник В. А. Ведюшкин. Історія Середніх віків. Параграф 16,17,18,19. Завдання в робочому зошиті до параграфів 16,17,18,19
Урок образотворчого мистецтва у 2 класі Тема. «Весняний сонячний день»
Тип уроку: Інтегрований урок образотворчого мистецтва, навколишнього світу літературного читання і музики