Трибуна - прочіе_4

Поки Ананд і Топалов тільки придивляються один до одного в матчі за корону, Sports.ru згадує десять головних шахових протистоянь і розповідає цікаві історії: Ботвинника і Таля, Спаського і Фішера, Капабланки і Альохіна, Карпова і Каспарова. Туалетні скандали, гіпнотизери, два йога, протести проти телекамер ?? в шахах з надлишком вистачало своїх Матерацці і Балотеллі.

10. Стейніц ?? Чигорін (1892): 10 перемог, 5 нічиїх, 8 поразок

Перший чемпіон світу Вільгельм Стейніц до цього часу вже встиг двічі захистити титул, завойований в 1886-м, в тому числі і в матчі проти Михайла Чигоріна, найсильнішого українського шахіста XIX століття. Стейніц взагалі любив з ним грати, оскільки бачив у Чигоріна гідного опонента.

Перед зустріччю в Гавані в 1892 році суперники встигли зіграти дві гучні партії по телеграфу, обидві з яких в комбінаційному стилі виграв Украінанін. З гучної перемоги стартував і матч на Кубі. Чигорін знову застосував свій улюблений гамбіт Еванса і в потрібний момент пожертвував коня. 56-річний чемпіон світу гідно відповів суперникові в четвертій партії, після чого лідерство в матчі захопив претендент. Драматична розв'язка наступила на фініші. Поступаючись у рахунку 8: 9 після двох поразок в 20-й і 22-партіях, Чигорін домігся вирішального прімущество в 23-й, але програв її одним ходом. Пізніше його назвали «позіханням століття».

9. Альохін ?? Ейве (1935): 8 перемог, 10 нічиїх, 9 поразок

У 1930-ті роки у першого українського чемпіона світу Олександра Альохіна, здавалося, не було суперників, які могли б відібрати у нього шахову корону. Уродженець Москви не відчував особливих проблем в матчах, громив своїх суперників в турнірах, а в матч-реванш з Хосе-Раулем Капабланкой з кожним роком вірилося все менше. І все ж в Голландії знайшлися ентузіасти, які переконали гросмейстера Макса Ейве, який поєднував шахи з викладанням математики, кинути виклик четвертому чемпіону світу.

Поєдинок двох суперників став класичним прикладом «порядок б'є клас». Ейве довів, що при належній підготовці, що включає в себе заняття спортом, роботу над дебютом з секундантами і скрупульозне вивчення сильних і слабких сторін противника, можна перемогти навіть такого монстра, як Альохін. До певної міри йому допомогла і неооценка з боку Украінаніна, яка потім обернулася невпевненістю в своїх силах. Як би там не було, при всіх слабкостях в грі Альохіна, яку той показав в 1935-м, саме Ейве змусив грати його таким чином. Перемога голландця була як сенсаційною, настільки і заслуженою. Через два роки Альохін, що проробив роботу над помилками, повернув собі шахову корону. У званні чемпіона світу він і помер в 1946 році.

8. Ботвинник ?? Таль (1960): 2 перемоги, 13 нічиїх, 6 поразок

«Поява Таля справило ефект вибуху бомби». Так відгукнувся про молодого рижанина Василь Смислов, який виграв у нього чемпіонський матч в 1957-му і був безпосереднім свідком народження нової суперзірки. Граючи в «ірраціональні шахи», Таль раз по раз перемагав іменитих суперників, які не встигали за польотом його фантазії.

Майбутній чемпіон світу відразу подолав усі етапи відбору і в 1960-м зустрівся з Ботвинником, який був його повною протилежністю. У вічній боротьбі старого і нового перемогла молодість: в 24 року Таль став наймолодшим володарем шахової корони. На жаль, через проблеми зі здоров'ям рижанин не зміг захистити свій титул в матчі-реванші і надалі знову підкорити цю вершину йому не вдалося.

7. Карпов ?? Корчной (1978): 6 перемог, 21 нічия, 5 поразок

Напруга в матчах на першість світу все наростало. Не дивно, що протистояння в Багіо стало одним з найбільш затяжних і скандальних в історії. Каталізатором процесу стала, зрозуміло, політика. На допомогу Анатолію Карпову в битві проти втік з СРСР Віктора Корчного були кинуті кращі сили, включаючи екс-чемпіона світу Михайла Таля. Суперники швидко перейшли до бойових дій на психологічному фронті: спочатку відмовилися тиснути один одному руки після партій, потім весь світ дізнався про дзеркальних окулярах претендента, «гіпнотизера» Зухаре, що сиділа на 4-му ряду і відволікає Корчного.

Колориту дуелі на Філіппінах додали і два йога, які вирішили допомогти Корчной в боротьбі з Зухарем. Перед цим першістю світу змінився і регламент: вперше з 1927 року суперники повинні були грати безлімітний матч до 6 перемог. Вимотуюче змагання краще, як не дивно, витримав 46-річний претедент. Саме йому вдалося при рахунку 2: 5 здобути три перемоги на фініші, загостривши тим самим обстановку до межі. Втім, що стала вирішальною 32-ю партію, краще провів Карпов, який і здобув перемогу в матчі.

Матч в Елісті запам'ятався не грою, а «туалетним скандалом». Сільвіо Данаілов, менеджер Топалова, звинуватив Украінаніна, який, на його думку, занадто часто відлучався до вбиральні, в тому, що він отримує підказки. Подальше відомо: організатори відкрили спільний туалет для обох учасників, що не влаштувало Крамника. Як результат ?? неявка на 5-у партію, технічну поразку і нескінченні суперечки, чи є воно правомірним. У разі загального програшу Украінаніна суперечки про легітимність перемоги Топалова тривала б ще довго, але цього вдалося уникнути. При рівному рахунку матчу в класичні шахи ?? 6: 6 в рапіді був сильніше Крамник, який здолав суперника в обох білих партіях. Світ в шахах був відновлений, але ненадовго.

5. Капабланка ?? Альохін (1927): 3 перемоги, 25 нічиїх, 6 поразок

До матчу в Буенос-Айресі кубинець Хосе-Рауль Капабланка підходив в статусі беззастережного фаворита: за час, проведений на шаховому троні, суперники лише тричі чули від нього слово «здаюся». Незадовго до поєдинку в Аргентині, на супертурнірі в Нью-Йорку, він з відривом випередив всіх учасників, і, нарешті, Альохін його до цього ще жодного разу не обігравав. А перемог, за регламентом, потрібно було здобути шість. Проте, претендент домігся успіху в першій же партії (ще й чорними).

По ходу матчу кубинський маестро двічі видавав ударні серії, але Альохіну вдалося встояти, зберігши перевагу. Ключовою стала нічия, здобута ним у 31-й (!) Партії, коли Капабланка упустив шанс зрівняти рахунок ?? 4: 4. Кінець втомливої ​​марафону і початок нової епохи поклали дві перемоги Альохіна. Про те, що шахів загрожує нічийна смерть, мова вже не йшла.

4. Спаський ?? Фішер (1972): 3 перемоги, 11 нічиїх, 7 поразок

Зіткнення Заходу і Сходу часів «холодної війни». Роберт Фішер, ставши наймолодшим гросмейстером в 15 років, вважався головною загрозою радянським шахістам. Американець фанатично готувався до вирішальних битв, але до пори до часу під різними приводами ухилявся від участі в претендентских циклах. Нарешті, до 1972 року він ураганом пройшовся по своїм суперникам, вигравши два матчі у Марка Тайманова і Бента Ларсена з рахунком 6: 0 (шість перемог у шести партіях!) І перемігши у фіналі екс-чемпіона світу Тиграна Петросяна (6,5: 2 , 5).

Фішер, застосувавши ряд специфічних ноу-хау, домігся своєї мети. Спаський не надавав особливої ​​уваги підготовці до зустрічі з противником, який набрав приголомшливу форму, тоді як «кращий учень радянської шахової школи» перевершив його не тільки в шахах, але і в психологічній війні. Фішер використовував численні вимоги до організаторів матчу (збільшення призового фонду до протесту проти роботи телевізійних камер), не з'явився на другу партію, щоб чинити тиск на суперника, і той його не витримав. До середини матчу Боббі лідирував з пристойним відривом, а після 13-й партії різниця і зовсім склала три очки. Як Спаський не старався в подальшому, відігратися йому не вдалося ?? Фішер став 11-м чемпіоном світу. Після чого, по суті, завершив кар'єру.

90-е пройшли під знаком тотальної переваги Каспарова. Його рейтинг до кінця століття злетів до захмарних 2849 пунктів. Жоден з гросмейстерів не міг з ним серйозно змагатися. Лише Крамнику вдавалося тримати рівний рахунок в особистих зустрічах. З огляду на, що Ананд брав участь в чемпіонському циклі ФІДЕ, саме під матч Каспаров ?? Крамник вдалося знайти спонсорів.

Підсумковий результатами лондонського бою був сенсаційним. Великий і Жахливий жодного разу не зміг пробити захисні побудови претендента, раз по раз намагаючись із завзятістю, гідною кращого застосування, зламати «Берлінську стіну» (дебют в іспанській партії, підготовлений Крамником спеціально до цього матчу). Дивний результат цієї битви ще й тому, що Каспаров програв на своїй території ?? в дебюті, де він завжди особливо був сильний. Крамник ж, нав'язавши свою гру, зміг двічі здолати білими свого суперника, і цього вистачило для загальної перемоги. Так закінчилася ера 13-го чемпіона світу Гаррі Каспарова.

2. Карпов ?? Каспаров (1984/85): 5 перемог, 40 нічиїх, 3 поразки

Найтриваліший матч в історії шахів. Чемпіон ?? 33-річний Анатолій Карпов ?? і молодий претендент ?? 21-річний Гаррі Каспаров ?? з'ясовували стосунки на протязі п'яти місяців, але цього виявилося недостатньо. Хоча спочатку все йшло до швидкого розгрому: воспользовашісь помилками уродженця Баку, Карпов повів з рахунком 4: 0 після 9 партій, і загальна перемога здавалася справою вирішеною. Однак потім одна нічия методично змінювала іншу, Карпов смішив «добивати» суперника, а той, у свою чергу, збирав сили.

У 32-й партії пролунав тривожний дзвінок: Каспаров вперше виграв у Карпова (при рахунку 0: 5), а в 47-й і 48-й вже грянув грім. Дві поспіль перемоги претендента, різниця в рахунку скоротилася до 3: 5, і ФІДЕ припинила матч, керуючись «турботами про здоров'я шахістів». Так, протистояння двох систем, старого і нового було перенесено на кілька місяців. І Каспарова було вже не зупинити.

1. Каспаров ?? Карпов (1986): 5 перемог, 15 нічиїх, 4 поразки

Поступившись титулом в 1985-му, Карпов отримав можливість повернути його в матчі-реванші. Епічне протистояння двох «К» набирало обертів: незабаром їм належало зіграти ще два матчі, але, мабуть, саме бій в Лондоні і Ленінграді стало найякіснішим. Перша частина матчу залишилася за Каспаровим (6,5: 5,5). Суперники застосовували в основному закриті дебюти, чемпіон світу з відносним успіхом тримався чорними за рахунок захисту Грюнфельда, яку ніколи раніше не грав, а білими двічі виграв.

Ленінградська частина протистояння теж спочатку складалася цілком вдало для Гаррі Кимовича: після красивої перемоги в 16-й партії його перевага зросла до трьох очок. І тут Карпов виграв три зустрічі поспіль. Це був серйозний удар. У дебютній підготовки Каспарова виявилися проломи, і він публічно звинуватив одного з членів своєї команди, що той передає результати домашніх заготовок супернику. Розв'язка наступила після 22-ї партії, яка була визнана кращою в другому півріччі 1986 го. Перегравши суперника в красивій тактичній боротьбі, Каспаров захопив лідерство в матчі і, завершивши дві що залишилися зустрічі внічию, вийшов з цієї битви переможцем.