Тренінгове заняття «успіх публічних виступів» з учнями 10-11 класів

Опис матеріалу. Пропоноване тренінгове заняття в інтерактивній формі дозволяє учням набути навичок успішної самопрезентації та публічного виступу.

Даний матеріал буде цікавий шкільним психологам, педагогам, педагогам додаткової освіти.

Конспект заняття «Успіх публічних виступів» з учнями 10-11 класів

Актуальність. Навички успішної самопрезентації та вміння представити свої думки в рамках публічного виступу набувають особливої ​​актуальності вже в школі. Уміння правильно уявити себе, структурувати інформацію, відповісти на питання необхідна умова успіху в ситуаціях, де потрібно усний виклад інформації, наприклад при захисті проекту дослідницької діяльності.

Мета заняття. придбання знань і освоєння навичок публічного виступу.

3. Презентація (два слайди)

4. Листи А-4 за кількістю учасників

5. Олівці, фломастери, ручки.

6. Заготовки тексту для публічного виступу (цікаві факти, події і т.д.)

Хід заняття:

Кожен з учасників видається і каже кілька слів про себе (настрій і очікування від заняття).

«Чудова думка втрачає всю свою ціну, якщо вона дурно виражена» Вольтер.

- Я думаю, що ніхто не буде сперечатися, що презентація та взагалі публічні виступи - це мистецтво. Якому, втім, можна і потрібно вчитися. Вважати, що будь-хто може вийти і без будь-якої підготовки або навчання може зробити доповідь або розповісти про себе самого, дуже небезпечна помилка. Уміння виступати публічно і проводити презентації - це необхідний навик. Як навчитися виступати ефектно? Постараюся відповісти на це питання в міні-лекції «Сім кроків успішного виступу».

Міні-лекція.

Наводяться рекомендації (кроки до успішного виступу), на підставі яких, підлітки самі оформляють собі пам'ятки.

1. Крок. Організація простору. Встановіть необхідне обладнання і апаратуру; потренируйтесь, як користуватися апаратурою; розставте достатню кількість столів, стільців; перевірте наявність допоміжних матеріалів (маркери, указка, губка, чисті аркуші паперу і т.д.)

2. Крок. У будь-якого виступу є початок - свого роду зав'язка, розвиток дії і заключна частина. Важко сказати, яка з них є головною, але, в будь-якому випадку, весь хід презентації визначається тим, наскільки вдасться зацікавити публіку. Більшість людей в очікуванні виступає частіше зайнято порожньою балаканиною або легкими думками. Повернути їх увагу в свою сторону завжди можна. Оригінальна початок завжди інтригує, привертає увагу, сприяє решти виступу. З перших секунд промовець повинен привернути до себе увагу і налагодити контакт зі слухачами налаштувати аудиторію на контакт. Перші слова виступаючого повинні бути надзвичайно прості, доступні, зрозумілі і цікаві (повинні відвернути, зачепити увагу).

Приклад: комплімент присутніх слухачам або місця де відбувається виступ, яскрава запам'ятовується цитата, вдало підібраний анекдот, випадок з життя.

4. Крок. Говоріть не дуже швидко, роблячи паузи в кінці смислових фраз - щоб слухачі встигали усвідомити сказане. Це для вас матеріал проговорити сорок разів, але аудиторія чує його вперше. Тому потрібно домогтися ясності висловлювання основних думок вашого виступу. Варто також враховувати, що людина забуває приблизно 90% того, що він чує, 60% того, що він бачить, і лише 10% того, що робить. Простий приклад: що легше забути: розповідь про який-небудь подію, подія, свідком якого були ви самі, або подія, в якому ви брали участь? Щоб виступ виявився успішним, потрібно забезпечити інтерактивне спілкування з залом.

Приклад: використовувати фотографії, картинки, графіки, схеми, діаграми, а також дуже добре спрацьовує прийом прохання про допомогу, наприклад, дати знак, коли минуть 15 хвилин - це допоможе сконцентрувати увагу публіки; роздати матеріали та інше, запитати, чи не варто включити додаткове освітлення, що не пересунути чи дошку? Відповідаючи на ці питання, аудиторія втягується в прийняття рішень, відчуває турботу про себе і власну важливість.

5. Крок. Виступ - це завжди обмін оратора енергією з залом. Безумовно, максимальна віддача енергії відбувається в говорить, і, якщо ви в цій ролі і відчуваєте, що сили йдуть, простіше й ефективніше за все відновити свій потенціал можна, перевівши погляд на тих, хто вас підтримує, тих, хто вам посміхається, киває, уважно слухає. Саме від цих людей можна підживитися позитивною енергетикою, повернути собі ентузіазм і наснагу, але такими, на жаль, є не всі слухачі. Що робити, якщо погляд часом вихоплює людину, яка сидить з відсутнім обличчям, широко позіхає, розмовляє з сусідом, набиває смс повідомлення. Такий слухач автоматично забирає в говорить енергію - у багатьох від такого просто опускаються руки. В такому випадку нагадайте собі, що відсутнє засмучене обличчя не має до вас ніякого відношення. Одна з головних помилок - побачивши незадоволене обличчя, всю свою увагу приділяти саме такого слухачеві. Цього не можна допускати! Говоріть для тих, кому важлива і цінна ваша інформація.

6. Крок. Варто знати і про таку особливість - люди зазвичай більше запам'ятовують з початку і кінця відрізка інформації, ніж з середини. Кінець промови повинен закруглити її, тобто пов'язати з початком. В кінці ви можете підсумувати сказане, висловивши головну думку виступу. Кінець - дозвіл всієї промови і він повинен бути таким, щоб слухачі відчули, що далі говорити нема чого.

Приклад: вимовити фразу з якої Ви почали свою промову. "Ось чому я вважаю, що ... .." Кінцем може бути жарт або цитата, що ілюструє основну тезу виступу.

7. Крок. Часто буває так виступаючі відчувають себе впевнено перед аудиторією. Але ці ж самі люди, щиро бояться перспективи відповідати на можливі запитання. Найбільше їх хвилює той факт, що може виявитися так, що вони не знають відповідей на деякі з них. Ви повинні розуміти, що ніхто і не чекає, що ви зможете відповісти на всі до одного питання. Головне, чого від вас чекають - це чесність. Ніколи не дивуйтеся і не кажіть: "Я не знаю, що сказати у відповідь на це питання". В цьому випадку, потрібно відповісти, що зараз ви не можете відповісти, але обов'язково знайдете відповідь. Можливо, знайдуться слухачі, які не згодні з чимось у вашому виступі. Тому необхідно заздалегідь, при підготовці виступу, підготувати аргументи, які переконають аудиторію в правильності Вашої інформації.

Психолог: «Як би ви організували простір і зробили його своїм перед виступом?» (Варіанти, запропоновані учнями, записуються на дошці)

Практичні вправи на артикуляцію.

- Вправа «Лопаточка» широкий мову висунути, розслабити, покласти на нижню губу. Стежити, щоб язик не тремтів. Тримати 10-15 сек.

- Вправа "Конячка" присмоктатися мову до неба, клацнути язиком. Клацати повільно, сильно. Тягнути під'язикову зв'язку Виконати 10-15 разів

- Вправа «Смачне варення» висунути широкий язик, облизати верхню губу і прибрати мову всередину рота. Повторити 15 разів.

- Вправа «Загнати м'яч у ворота». Мета вправи. Виробляти тривалу, цілеспрямовану повітряний струмінь. Виконання вправи. Витягнути губи вперед трубочкою і тривало дути на лежачий перед дитиною ватяну кульку, заганяючи його між двома кубиками, що стоять попереду на столі. Методичні вказівки: стежити, щоб не напиналися щоки, для цього їх можна злегка притримувати пальцями, заганяти кульку на одному видиху, не допускати переривчасту струмінь.

- Промовляння вірша (показується слайд з текстом вірша)

Кислого молока дали Клаше,

- Не хочу я кислого молока,

Дайте просто каші!

Далі замість кислого молока

Каші нашої Клаше:

- Не хочу я просто каші

Так - без кислого молока!

Далі разом з кислим молоком

Актуальна, дуже актуальна тема. Скільки сил вкладається в доповідь. який потім через хвилювання озвучується зовсім не так, як хотілося б. В результаті не те місце (на конференції, наприклад), не те враження про те, як я виглядаю з боку (для підлітків це дуже важливо), не те бажання вже взагалі що-небудь робити. Думаю, подібні тренінги / класні години потрібно проводити час від часу, причому, дітям, на мій погляд, потрібно видавати якісь "шпаргалки" (я так зазвичай роблю): скоромовки, вірші з інтонаційними акцентами, обов'язково вправи дихальної гімнастики, "самообмани" антистресові ( "уяви, що розповідаєш ти не всім нам, а свого кращого друга").

Актуальна, дуже актуальна тема. Скільки сил вкладається в доповідь. який потім через хвилювання озвучується зовсім не так, як хотілося б. В результаті не те місце (на конференції, наприклад), не те враження про те, як я виглядаю з боку (для підлітків це дуже важливо), не те бажання вже взагалі що-небудь робити. Думаю, подібні тренінги / класні години потрібно проводити час від часу, причому, дітям, на мій погляд, потрібно видавати якісь "шпаргалки" (я так зазвичай роблю): скоромовки, вірші з інтонаційними акцентами, обов'язково вправи дихальної гімнастики, "самообмани" антистресові ( "уяви, що розповідаєш ти не всім нам, а свого кращого друга").

Дуже корисна інформація не тільки для учнів, а й для викладачів. Згодна з Вами, шановна Олена Андріївна, що далеко не кожен дорослий (не кажучи вже про дітей) володіє ораторським мистецтвом. Свобода мови безпосередньо залежить від глибини знань по темі. Тому хлопці повинні детально опрацювати тему (звичайно, наскільки це можливо). Дякую за вашу працю. Новомосковськ, згадала перший публічний досвід Іраклія Андронникова :)

Психологічний фактор - один з найважливіших. На жаль, часто розкрити свої потенційні можливості дитині заважає внутрішня скутість, скутість. А це ой як не просто подолати.