Театралізоване урок - в гостях у кота-умільці
Тривалість. 40 хвилин.
Вид уроку. інтегрований (театралізований).
Мета. Оволодіння початковими практичними прийомами в'язання гачком.
- навчити прийомам набору петель і в'язання повітряних петель гачком;
- сприяти активізації пізнавальної діяльності учнів;
- виховувати інтерес до декоративно-прикладної творчості;
- створювати творчу обстановку на занятті, атмосферу доброзичливості і співробітництва.
Наочні посібники. зразки виробів, пов'язаних гачком: серветки, іграшки, сувеніри, панно з ланцюжків, пов'язаних гачком; музичний супровід, декорація хатинки, костюми для дійових осіб.
Інструменти і пристосування. в'язальні гачки, пряжа (нитки) для в'язання: шерсть, бавовна, віскоза, акрил, ножиці.
I. Організаційний момент
Учитель повідомляє, що сьогодні в гості до дітей завітали герої казки «Кіт-умільці», яку вони зараз побачать. (Звучить музика «У гості до казки» Додаток 1).
II. Казка «Кіт-умільці» (12 хв.)
Бабка місить тісто в діжці, кіт в'яже на лавці.
Кот: Здрастуй, бабуся!
Сусідка 1: Здрастуй, Котофей Муркотики! Молочка принесла я вам, свіжого, парного! Дивуюся я, Котофей Муркотики, як ти рукавиці в'яжеш добре!
Кот передає рукавиці, сусідка йде.
Сусідка 2: Доброго дня, соседушки! Чи готові мені рукавиці?
Кот: Чи готові, Марфа Микитівна.
Сусідка 2: (забирає рукавиці, дає коту цукерок) підсолодити життя свою, угощайся!
(Звучить музика «Кажуть ми бяки-буки» Додаток 2)
Митяй з котом в будинку у Мітяя. Скриплять мостини, димить грубка, гойдається дах з діркою посередині. Кот озирається, ходить по дому, чухає потилицю.
Кот: Мда-а. Які ж я, Митяй, тобі рукавиці в'язати буду, коли у тебе піч димить. У мене від диму очі сльозяться, петелька за петельку не чіплявся.
В цей час Митяй крекче, перекладає піч в перший, другий, третій раз. Потім потирає руки і посміхається.
Кот: (оглядає піч, гладить лапою, звертається до Мітяя) Гарна у тебе, Митяй, піч вийшла, тепла. Тільки як же я тобі рукавиці в'язати буду, коли у тебе дах худа. Піде дощ, намочить пряжу - до ранку не розплутаєш.
Митяй знизує плечима, засукує рукава, бере молоток неправильно, намагається полагодити дах. Молотком потрапляє по пальцю, стрибає від болю з пальцем у роті, потім бере молоток як треба і лагодить дах. Кот уважно спостерігає за роботою.
Кот: Хороша, у тебе, Митяй, дах вийшла, міцна (хитро посміхається). А тепер-ка сідай на лавку, вчися рукавиці в'язати!
Митяй йде в будинок, Кот слідом за ним, біля дверей обертається і підморгує.
Митяй абияк тримає спиці, старанно замотує нитки.
Митяй злиться і кидає спиці на підлогу. Кот розплутує нитки і дає Мітяю знову, показує, як в'язати. Митяй в'яже.
- Три рази роботу кидав, все пальці поколов, а потім все-таки навчився. Пов'язав рукавиці. Та не собі зв'язав, а коту в подарунок, за те, що навчив уму-розуму: до роботи привчив.
Бабка ходить з кутка в куток, переживає. Раптом двері відкриваються і заявляється кіт в нових рукавицях.
Бабка: Вже де ж ти, Котофей мій, був? (Плаче і обіймає кота).
Кот: Я уму-розуму Мітяя вчив!
III. Теоретична частина (10 хв.)
1. Учитель розмовляє з учнями (чому вчить ця казка, якими якостями треба володіти, щоб навчитися чогось?).
Кот-умільці теж хоче, щоб і діти навчилися в'язати. В'язання гачком більш легкий і доступний вид рукоділля, тому почнемо навчання з нього.
Кот-рукодільники загадує загадки:
- Чим більше крутиться, тим менше стає (клубок)
- Маленьке, кругленьке - за хвіст не підняти (клубок)
- Лежить старий дід, в двісті хрестів одягнений.
Він без рук і без ніг, а під лавку скок! (Клубок)
- на робочому місці повинен бути порядок;
- працювати при хорошому освітленні;
- руки повинні бути чистими і сухими, щоб не забруднити нитки.
3. Пояснення нового матеріалу:
Кінець нитки від клубка перекинути через вказівний палець лівої руки. Короткий кінець нитки злегка притискається великим пальцем до вказівного. Обидві нитки притискаються до долоньці трьома залишилися пальцями так, щоб нитка вільно ковзала в руці.
Тримати гачок треба в правій руці так само, як олівець, - великим, середнім і вказівним пальцями, трохи повернувши долоню до себе. Середній палець при підхоплення нитки буде підтримувати петельку на гачку, щоб вона не зіскочила. Носик гачка повинен завжди бути повернений до працюючого.
Для того щоб утворилася перша петля, можна зав'язати петельку, не затягуючи її. Петля повинна вільно лежати на гачку, а під гачком бути затягнута, тоді друга петля вільно пройде через неї, і так далі, поки не вийде ланцюжок. Нитка захоплюють з пальця, накидаючи її на гачок і простягаючи через петлю на гачку.
4. Основа більшості в'язаних робіт - ланцюжок. Виготовлення робіт з використанням в'язаній ланцюжка є справжньою школою для початківців в'язати. За короткий час можна виконати цікаву роботу, перше невелике виріб. Це може бути панно, листівка, закладка, шнур для обробки, поясок і т.д.
IV. Практична робота (15 хв.)
Учні самостійно виконують прийоми набору петель, а герої казки (учні 7-го класу) допомагають і пояснюють їм по ходу роботи.
Через 7 хвилин діти виконують фізкультхвилинки:
Ми в'язали, ми в'язали,
наші пальчики втомилися
Ми трошки відпочинемо
і знову в'язати почнемо.
V. Заключна частина (3 хв.)
- Чого навчилися на уроці?
- Як називаються петлі, які навчилися в'язати?
- Чим необхідно запастися, щоб робота вийшла?
- Що сподобалось?
- Показати кращі роботи.