Розповідь логопеда про працю людей навесні
Мета: познайомити дітей з працею людей навесні в природі.
Освітня - уточнити і активізувати знання дітей про весняні зміни в природі; закріпити назви весняних місяців; розширювати словниковий запас дітей по темі.
Розвиваюча - розвивати мислення дітей, їх увагу та пам'ять, мова і дрібну моторику рук.
Виховна - Виховувати у дітей повагу до праці дорослих, бажання допомагати їм.
I. Організаційний момент
У весни роботи багато,
Допомагають їй промені:
Дружно женуть по дорогах
Балакучі струмки,
Топлять сніг, ламають крижинки,
Зігрівають все навколо.
З-під хвої і травинки
Виповз перший сонний жук.
На проталини квіточки
Налилися, набрякли нирки,
З гнізда летять джмелі.
У весни турбот чимало,
Але справи йдуть на лад:
Смарагдовим поле стало,
І сади в цвіту стоять.
Повідомлення теми заняття.
- Про який пори року йдеться у вірші? (Про весну.)
- Сьогодні на занятті ми будемо говорити про весну і про те, чим люди займаються навесні.
- Хлопці, зараз рання або пізня весна?
- Які весняні місяці ви знаєте? Назвіть їх по порядку.
- Назвіть 1-й місяць весни, 3-й місяць.
- А тепер я задам вам «Хитрі питання». Щоб відповісти на них, треба подумати.
- Чого більше весняних або зимових місяців?
- Чого більше весняних місяців або весняних днів?
- Чого більше пір року або весняних місяців?
- Молодці, хлопці, і з хитрими запитаннями ви впоралися.
- Давайте згадаємо, як весна починалася.
(Стало яскравіше світити сонечко.)
- І що стало відбуватися?
(Сніг став танути, потекли струмочки, заплакала крапель.)
- Що стало з деревами?
(На деревах набубнявіли бруньки, стали розпускатися листочки.)
- Навесні природа оживає і відбувається багато різних явищ. Які ще зміни відбулися навесні в природі? (З'являється свіжа молода травичка. Прилетіли птиці з теплих країн і стали вити гнізда. Прокинулися звірі після зимової сплячки. Виповзають комахи.)
Гра «Закінчи речення».
- Підберіть слова-дії і закінчите пропозиції.
Навесні сонце ... (гріє, припікає, пестить ...)
Навесні бурульки під сонцем ... (тануть, капають ...)
Навесні замети від сонячного тепла ... (осідають, тануть ...)
Навесні на деревах бруньки ... (набухають, лопаються ...)
Навесні струмки ... (біжать, дзюрчать, дзвенять, шумлять ...)
Навесні птахи ... (повертаються, прилітають ...)
Навесні птахи гнізда ... (в'ють, будують, роблять ...)
Навесні лід на річці ... (тане, тріщить, ламається, пливе ...)
Навесні на проталинах перші квіти ... (з'являються, розквітають, розпускаються ...)
Навесні травичка ... (пробивається, росте, зеленіє ...)
Розповідь логопеда про працю людей навесні.
Як тільки з полів сходить сніг, на них починаються весняні роботи. Багато турбот у людей навесні. Весна - найгарячіша пора року для хліборобів. У народі кажуть: «Якщо весну проспав, взимку голодувати будеш». Ось і трудяться люди на селі навесні з раннього ранку до пізнього вечора. Вносять добрива в грунт, розорюють (боронують) землю на полях. Поля засівають зерновими рослинами.
Які зернові культури ви знаєте? А хто з вас бачив такі поля?
На плечі - лопати, і в поле хлопці!
Роботі ми раді! І сонечку раді!
Земля так тепла - трохи димить вона.
І рілля готова прийняти насіння.
Багато роботи з'явилося у людей в городах і на дачах.
А які весняні роботи чекають людей на дачах?
Які турботи, справи, клопоти чекають людей?
У садах дерева і чагарники обприскують отруйними розчинами, щоб відлякати комах-шкідників. Нижню частину стовбурів плодових дерев білять вапном.
Навесні в садах проводять посадку саджанців плодових дерев і чагарників.
У садах, парках, на вулицях підрізають дерева і висаджують нові молоді дерева. На клумбах висаджують красиві квіти.
У парках, садах, скверах, біля будинків люди граблями згрібають торішнє листя, гілки, сміття. У прибиранні парків допомагають школярі. Біля будинків наводять порядок мешканці. Там де люди попрацювали, такими красивими стають парки, сквери, вулиці наших міст.
А якщо добре попрацювати на дачі, то що буде там восени?
Багато праці вкладають люди. Працюють в поле і в городі, в садах і парках, у дворі і біля будинку. Тоді і літо буде гарне, і осінь з урожаєм, а зима - з запасами.
А зараз ми з вами теж попрацюємо. Інструментом нашим будуть пальчики. Чи готові?
Руки, як грабельки (великий палець притиснутий до долоні, а решта злегка розведені і напівзігнуті), скребуть по шорсткою поверхні подушечками пальців (на ударні склади):
Граблями згрібаємо ми сміття з землі,
Щоб до світла паростки пробитися змогли.