Поняття про дієслово як частини мови - українську мову, уроки

Тема: Поняття про дієслово як частини мови

Мета: Ознайомлення учнів з новою частиною мови - дієсловом.

1. Формувати уявлення про функції дієслова в промові.

2. Повторити і узагальнити знання про вже відомої частини мови - іменників.

3. Розвивати логічне мислення, увагу, пам'ять, усне мовлення.

4. Виховувати почуття товариськості, взаємодопомоги.

  1. Організаційний момент.
  2. Актуалізація знань.
  3. Постановка навчальної задачі
  4. Відкриття нового знання
  5. Физминутку.
  6. Конкретизація і уточнення первинних понять.
  7. Інформація про домашнє завдання, інструктаж по його виконанню.
  8. Підсумок уроку. Оцінювання.

слайд №1 Учитель. Привіт, хлопці! Сьогодні на уроці ми познайомимося з дуже цікавою темою. Її назва ви повинні будете сформулювати самостійно і для цього вам необхідно бути дуже уважними.

Яким би ви хотіли бачити цей урок?

Діти. Ми хочемо бачити цей урок яскравим, цікавим, таким, що запам'ятовується, щоб він ніс в собі нове відкриття, яке ми зробили б самі!

Учитель. Бажаю успіхів! А якщо ви зіткнетеся з труднощами, я і ваші однокласники неодмінно прийдемо до вас на допомогу і допоможемо впоратися з

Учитель. Пропоную розпочати виконання словникової роботи. слайд №2

Спишіть словникові слова в робочий зошит. Вставте пропущені букви.

Учитель. А зараз перевірте роботи, звіривши написання словникових слів

в зошиті з їх написанням на слайді. (Самоперевірка)

- Подивіться на слова. Знайдіть зайве.

- Чому воно зайве?

Діти. Слова горобець, малина, пенал, дитина - іменники.

Слово дзижчить - позначає дію предмета. Це слово зайве.

Учитель. Хлопці! Як визначили, що ці слова - іменники?

Учитель. Що ви знаєте про ім'я іменник?

Слайд №3 «Кластер» робота в групі

  1. Що воно означає?
  2. На які питання відповідає?
  3. Які морфологічні ознаки має?

3.Постановка навчального завдання

- «Філворд» слайд №4.

Отже, шукаємо і викреслюємо в таблиці перше слово:

Тридцять три рідних сестриці,
Писаних красуні,
На одній живуть сторінці,
А всюди славляться. (Алфавіт)

- Шукаємо друге слово:

Хто спішить так рано в школу?
Всі поспішають учні!
Що несуть вони в портфелях?
Книги, ручки, щоденники.
Як ви зробили відкриття
Це дивовижне?
Допомогло нам всім відповісти
Іменник).

Вона допомагає людям розуміти один одного, багато знати і дружно жити.

(Вона буває письмова та усна). (Мова).

Яке слово склали і прочитали з решти букв? (Дієслово)

(Учитель Новомосковскет визначення дієслова з тлумачного словника В. І. Даля.) Слайд №5.

Учитель. Хлопці, про що сьогодні будемо говорити на уроці?

Діти. Про слова, що позначають дії предметів - дієсловах.

4.Откритіе нового знання

Учитель. Пропоную прочитати уривок тексту «Дивовижні дієслова».

(У кожного учня на парті текст «Дивовижні дієслова») «Позначка»

Дієслово - це частина мови, яка позначає дію предмета. Чи замислювалися ви про те, чому у цій частині мови таку назву?

Виявляється, в давньоруській мові було слово глаголити - говорити. А частина мови, яка позначає дію предмета, назвали дієсловом, адже вона розповідає, «глаголить» про предмет: що він робить, що робив або що буде робити. Дієслова бувають теперішнього, минулого і майбутнього часу. За частотою вживання ця частина мови займає друге місце після іменників.

Учитель. «Позначка» Візьміть тексти. Прочитайте їх. Поставте (+) навпроти того, що вам уже відомо. Поставте (-) навпроти того, що вам не відомо. Поставте (?) Навпроти того, про що хотіли б запитати.

На інтерактивній дошці з'являється слайд № 7.

(+) - мені це відомо

(-) - мені це невідомо

(.) - про це я хочу запитати

Учитель. Про що розповідається в тексті?

Діти. Про дієсловах.

Учитель. Що було відомо?

Діти. «... існують слова, що позначають дії предметів ...»

Діти. «... дієслово - це частина мови ...», «... в давньоруській мові було слово глаголити - говорити. А частина мови, яка позначає дію предмета, назвали дієсловом .... »,« Дієслова бувають теперішнього, минулого і майбутнього часу ... »,« За частотою вживання ця частина мови займає друге місце після іменників. »

Учитель. Що зацікавило і про що хотіли б запитати?

Діти. Хочемо дізнатися все про час дієслова

Учитель. Ми обов'язково детально вивчимо тему «Зміна дієслова за часами», але це буде пізніше. Щоб ви легко засвоїли цю тему, для початку необхідно безпомилково знаходити дієслова в мові і тексті.

5.Фізкультмінутка. слайд № 8

Ми тупотимо ногами,

Ми ляскаємо руками,

Ми руки піднімаємо,

Ми руки опускаємо,

Ми кружляли потім!

Ми тупотимо ногами: топ -топ - топ.

Ми ляскаємо руками: хлоп - хлоп - хлоп.

Ми руки розведемо

І побіжимо довкола!

Учитель. Хлопці, що зараз робили?

Діти. Ми виконували дії.

Учитель. Як називаються слова, що позначають дії?

6.Конкретізація і уточнення первинних понять.

А) - Гномики-глаголікі великі непосиди! Гноми дуже балакучі. Вони люблять розповідати, просторікувати про те, що роблять їхні друзі - імена іменники. Варто запитати: що робити предмету, що зробити з предметом, що будуть робити предмети? - гномики - глаголікі тут як тут.

Учитель. Дієслово позначає дію предмета. Усно складіть словосполучення з дієсловами

Б) слайд №10 Робота в парі

Учитель. У вас на парті знаходиться лист з творчим завданням.

- Встав слова так, щоб вийшла рима. Прочитайте завдання. Що ми повинні зробити?

Дуже - дуже смачний пиріг

Я захотів влаштувати бал Я чекав, поки вистачало сил,

І я гостей до себе __________ Потім шматочок _________

Купив борошно, купив сир, Потім підсунув стілець і сів,

Спік розсипчастий _______ І весь пиріг в хвилину ____

Пиріг, ножі і виделки тут - Коли ж гості підійшли,

Але що -то гості не ________ Те навіть крихт НЕ _______

Слова. відкусив, пиріг, покликав, з'їв, знайшли, йдуть.

В) Учитель. Прочитайте друге завдання. Що нам необхідно зробити? слайд № 11

- Розділи слова на дві групи.

Слова: покликав, пиріг, знайшли, відкусив, з'їв, йдуть

Учні виконують роботу.

Учитель. Кому було легко виконувати це завдання? Хто зіткнувся з труднощами? Кому потрібна була допомога друга? Пропоную подивитися і звірити правильний варіант виконання цього завдання.

Учитель. Як назвемо ці слова?

Діти. Дієсловами. слайд №12

Г) Гра "Знайди пару синонімів". Мета гри - розвиток мови. На 13 картках прямокутної форми пишуть 13 дієслів з лівої колонки контрольного листа до гри. Ці картки будуть знаходитися в першій коробці. У другу коробку кладуть 13 карток з дієсловами-синонімами (права колонка контрольного листа). слайд №13

Отже, шукаємо і викреслюємо в таблиці перше слово:

Тридцять три рідних сестриці,
Писаних красуні,
На одній живуть сторінці,
А всюди славляться. (Алфавіт)

- Шукаємо друге слово:

Хто спішить так рано в школу?
Всі поспішають учні!
Що несуть вони в портфелях?
Книги, ручки, щоденники.
Як ви зробили відкриття
Це дивовижне?
Допомогло нам всім відповісти
Іменник).

Вона допомагає людям розуміти один одного, багато знати і дружно жити.

(Вона буває письмова та усна). (Мова).

Яке слово склали і прочитали з решти букв? (Дієслово)

(Учитель Новомосковскет визначення дієслова з тлумачного словника В. І. Даля.) Слайд №5.

Учитель. Хлопці, про що сьогодні будемо говорити на уроці?

Діти. Про слова, що позначають дії предметів - дієсловах.

4.Откритіе нового знання

Учитель. Пропоную прочитати уривок тексту «Дивовижні дієслова».

(У кожного учня на парті текст «Дивовижні дієслова») «Позначка»

Дієслово - це частина мови, яка позначає дію предмета. Чи замислювалися ви про те, чому у цій частині мови таку назву?

Виявляється, в давньоруській мові було слово глаголити - говорити. А частина мови, яка позначає дію предмета, назвали дієсловом, адже вона розповідає, «глаголить» про предмет: що він робить, що робив або що буде робити. Дієслова бувають теперішнього, минулого і майбутнього часу. За частотою вживання ця частина мови займає друге місце після іменників.

Учитель. «Позначка» Візьміть тексти. Прочитайте їх. Поставте (+) навпроти того, що вам уже відомо. Поставте (-) навпроти того, що вам не відомо. Поставте (?) Навпроти того, про що хотіли б запитати.

На інтерактивній дошці з'являється слайд № 7.

(+) - мені це відомо

(-) - мені це невідомо

(.) - про це я хочу запитати

Учитель. Про що розповідається в тексті?

Діти. Про дієсловах.

Учитель. Що було відомо?

Діти. «... існують слова, що позначають дії предметів ...»

Діти. «... дієслово - це частина мови ...», «... в давньоруській мові було слово глаголити - говорити. А частина мови, яка позначає дію предмета, назвали дієсловом .... »,« Дієслова бувають теперішнього, минулого і майбутнього часу ... »,« За частотою вживання ця частина мови займає друге місце після іменників. »

Учитель. Що зацікавило і про що хотіли б запитати?

Діти. Хочемо дізнатися все про час дієслова

Учитель. Ми обов'язково детально вивчимо тему «Зміна дієслова за часами», але це буде пізніше. Щоб ви легко засвоїли цю тему, для початку необхідно безпомилково знаходити дієслова в мові і тексті.

5.Фізкультмінутка. слайд № 8

Ми тупотимо ногами,

Ми ляскаємо руками,

Ми руки піднімаємо,

Ми руки опускаємо,

Ми кружляли потім!

Ми тупотимо ногами: топ -топ - топ.

Ми ляскаємо руками: хлоп - хлоп - хлоп.

Ми руки розведемо

І побіжимо довкола!

Учитель. Хлопці, що зараз робили?

Діти. Ми виконували дії.

Учитель. Як називаються слова, що позначають дії?

6.Конкретізація і уточнення первинних понять.

А) - Гномики-глаголікі великі непосиди! Гноми дуже балакучі. Вони люблять розповідати, просторікувати про те, що роблять їхні друзі - імена іменники. Варто запитати: що робити предмету, що зробити з предметом, що будуть робити предмети? - гномики - глаголікі тут як тут.

Учитель. Дієслово позначає дію предмета. Усно складіть словосполучення з дієсловами

Б) слайд №10 Робота в парі

Учитель. У вас на парті знаходиться лист з творчим завданням.

- Встав слова так, щоб вийшла рима. Прочитайте завдання. Що ми повинні зробити?

Дуже - дуже смачний пиріг

Я захотів влаштувати бал Я чекав, поки вистачало сил,

І я гостей до себе __________ Потім шматочок _________

Купив борошно, купив сир, Потім підсунув стілець і сів,

Спік розсипчастий _______ І весь пиріг в хвилину ____

Пиріг, ножі і виделки тут - Коли ж гості підійшли,

Але що -то гості не ________ Те навіть крихт НЕ _______

Слова. відкусив, пиріг, покликав, з'їв, знайшли, йдуть.

В) Учитель. Прочитайте друге завдання. Що нам необхідно зробити? слайд № 11

- Розділи слова на дві групи.

Слова: покликав, пиріг, знайшли, відкусив, з'їв, йдуть

Учні виконують роботу.

Учитель. Кому було легко виконувати це завдання? Хто зіткнувся з труднощами? Кому потрібна була допомога друга? Пропоную подивитися і звірити правильний варіант виконання цього завдання.

Учитель. Як назвемо ці слова?

Діти. Дієсловами. слайд №12

Г) Гра "Знайди пару синонімів". Мета гри - розвиток мови. На 13 картках прямокутної форми пишуть 13 дієслів з лівої колонки контрольного листа до гри. Ці картки будуть знаходитися в першій коробці. У другу коробку кладуть 13 карток з дієсловами-синонімами (права колонка контрольного листа). слайд №13

Д) Творча робота

- Опиши картину, використовуючи дієслова.

7. Інформація про домашнє завдання, інструктаж по його виконанню.

1 рівень
Хто як голос подає?
Жаба ….
Собака ....
Корова ....
2 рівень
Випишіть дієслова.
Місяць, миготіти, сріблястий, виблискувати, в'язати, ланцюг, смарагд.
3 рівень
До даних словами підбери дієслова, які підходять за змістом і підкресліть їх.
Вітер. ....
Вода .... ....

Домашнє завдання
1 рівень с. 150 № 662 (правило на стор. 149)
2 рівень с. 150 № 663
3 рівень с. 150 № 664.

Оцініть свою роботу за таким планом:

(У кожного учня на парті план)

Сьогодні на уроці:

4.Могу похвалити себе за те, що ...

5.Могу похвалити однокласників за те, що ...

6.Больше Найбільше мені сподобалося ...

7.Мне здалося важливим ...

8. Для мене було відкриттям те, що ...

Схожі статті