План-конспект заняття по навколишнього світу (підготовча група) на тему заняття по
Конспект заняття по пізнавальному розвитку в підготовчій групі. На тему: «Здрастуй вітер»
Мета. Ознайомити з таким природним явищем, як вітер; причинами його виникнення; роллю в житті людини. Розвивати мова дітей, мислення.
Устаткування і матеріали. Кораблики з вітрилами, мисочки з водою для кожної дитини, різнокольорові вертушки, картинки із зображенням вітряної та безвітряної погоди, 2 свічки; «Змійка» вирізана з паперу, у вигляді спіралі; ілюстрації із зображенням вітряка, повітряної кулі, парусника; схема руху повітря в кімнаті.
Попередня робота. зробити кораблики з шкаралупи волоського горіха або пінопласту з вітрилом, вертушки з паперу; читання фрагментів твору А.С. Пушкіна «Казка про царя Салтана ...», оповідання «Звідки прилетів вітер» з книги «Чомучка»; спостереження на прогулянці за вітряної і безвітряної погодою.
Хід заняття. Діти сидять півколом.
- Хлопці, зараз я вам загадаю загадку про одне невидимці, а ви постарайтеся відгадати.
Я берізку Качний, я тебе підштовхну,
Налечу, засвіщу, навіть шапку утащу.
А мене не бачити. Хто я? Можеш відгадати? (Вітер)
- Хлопці, а що вітер вміє робити? (Шуміти, гудіти, качати дерева, завивати, налетіти, закрутити, піднімати пил і т.д.)
- Так, хлопці, вітер багато чого вміє робити. Чи може він зашкодити людині? (Іноді руйнує будівлі, ламає дерева в саду, зриває з голови капелюх, кидає пил в очі і т.д.)
- А як вітер допомагає нам? (Показую ілюстрації: вітряк, повітряна куля, вітрильник)
- Ось він який різний, цей вітер, може бути добрим чарівником і злим чаклуном.
- А тепер давайте разом подумаємо, який буває вітер? (Сильний, слабкий, приємний, лагідний, тихий, прохолодний, теплий і т.д.)
Гра «Визнач погоду»
- Зараз я вам роздам малюнки, на яких зображено вітряна і безвітряна погода. Ви повинні визначити, на якому з них є вітер і розповісти як здогадалися. (Діти розглядають малюнки)
- А тепер у кого зображена вітряна погода, вийдіть до дошки. Давайте перевіримо, чи правильно виконали завдання хлопці.
- Хлопці, як ви думаєте, звідки береться вітер? Я пропоную вам дізнатися одну з таємниць природи: як народжується вітер.
Досвід 1. Відкрити двері, щоб утворилася щілина. Запалити дві свічки. Одну тримати внизу, а іншу вгорі. Нехай діти визначать, куди «нахиляється» полум'я свічок (полум'я нижньої-всередину кімнати, полум'я верхній-назовні).
- Чому так відбувається? У нас в кімнаті тепле повітря. Він легко подорожує, любить літати. У кімнаті таке повітря піднімається і тікає через щілину вгорі. А з вулиці до нас вповзає холодне повітря. Він замерз і хоче погрітися. Холодне повітря важкий, неповороткий, тому вважає за краще залишатися у землі. Звідки він буде входити до нас - зверху чи знизу?
Висновок: Тепле повітря рухається вгорі, а назустріч йому, внизу, повзе холодний. Там, де вони рухаються і зустрічаються, з'являється вітер. Вітер - це рух повітря.
Досвід 2. Показати дітям «змійку», її спіральну конструкцію і продемонструвати обертання «змійки» над запаленою свічкою.
- Що відбувається з повітрям над запаленою свічкою? (Нагрівається) Що робить «змійка»? (Обертається, але не опускається вниз) Що піднімає «змійку» і змушує обертатися? (тепле повітря)
Висновок. Повітря, нагріваючись, рухається вгору.
Показую схему, на якій зображено, як рухається повітря в кімнаті.
- Обігрівач нагріває повітря навколо себе. Тепле повітря піднімається до стелі, так як він легше холодного. У міру того, як тепле повітря піднімається вгору, його місце займає холодне повітря. Нагріваючись, він, в свою чергу, піднімається до стелі. Незабаром по всій кімнаті починає рухатися тепле повітря і температура в кімнаті підвищується.
Гра - імітація «Теплий - холодний».
- Зараз, я відкрию двері, і до нас влетить, яке повітря? (Холодний) Покажіть, як він рухається? (Діти присідають, йдуть на четвереньках, пригинаючись до підлоги) Поступово повітря нагрівається і стає все легше і легше. (Діти поступово піднімаються) Ось він став теплий, легкий і полетів на вулицю. (Діти йдуть, піднявши руки вгору в напрямку дверей)
Діти сідають за столи.
Дослід 3. На столах мисочки з водою для кожної дитини і кораблики з вітрилами.
- Подуйте на воду. Що виходить? (Хвилі) Опустіть вітрильники. Подуйте на вітрила.
«Вітер по морю гуляє
І кораблик підганяє;
Він біжить собі у хвилях
На роздутих парусах ... »
- Що роблять кораблики? (Пливуть) Що змушує їх рухатися? (Вітер) Так і великі парусні кораблі рухаються, завдяки вітру. А якщо вітру немає? (Стоять) А якщо вітер дуже сильний? (Починається буря, шторм і кораблик може потерпіти даний крах)
Діти сідають на килимок.
- Хлопці, про яке невидимці ми сьогодні говорили? (Про вітер) Що ж таке вітер? (Рух повітря) Хлопці, який вітер вам більше подобається? (Теплий, прохолодний, ласкавий і т.д.)
- Вітер любить грати і на згадку про наше занятті, я хочу подарувати вам вертушки, щоб ви могли пограти з вітром.
По темі: методичні розробки, презентації та конспекти
Конспект заняття по пізнавальному розвитку в підготовчій групі «Подорож в лабораторію»
Сприяти осмисленого сприйняття навколишнього світу, спонуканню фантазії, творчості і інтересу, підтримці позитивно-емоційного настрою.
Конспект заняття по пізнавальному розвитку в підготовчій групі по ФГОС Тема: Секретний повітря
Тема: Секретний воздухЦель: Створити умови для розвитку пізнавальних здібностей дітей в процесі експеріментірованія.Задачі: освітні.
Заняття по пізнавальному розвитку в підготовчій групі по темі «Вулкани»
Заняття по пізнавальному розвитку в підготовчій групі по темі «Вулкани».
Конспект заняття по пізнавальному розвитку в підготовчій групі по темі «Професії»
Мета патріотичного виховання дітей дошкільного віку полягає в тому, щоб посіяти і виростити в дитячій душі насіння любові до рідної природи, рідного дому і сім'ї, до історії і культурі країни, ство.
Уточнити і розширити наявні уявлення дітей про тундрі, розвивати пізнавальний інтерес до вивчення природи рідного краю, показати своєрідність рослинного світу тундри.
Конспект відкритого заняття з пізнавальному розвитку в підготовчій до школи групі. Тема заняття: Україна - моя Батьківщина.
Конспект відкритого заняття з пізнавальному развітіюв підготовчої до школи группе.Тема заняття: Україна - моя Батьківщина.