План-конспект уроку з української мови (10 клас) по темі конспект уроку української мови по темі

КОНСПЕКТ УРОКУ українського МОВИ

«Стежки і фігури мови. Практикум з підготовки до ЄДІ. Завдання В8. »

Розробила Петешова Олена Вікторівна, учитель української мови та літератури

Місце роботи: МБОУСОШ № 24, г.Тула

Посада: вчитель української мови і літератури

Предмет: українська мова

Тип уроку: урок систематизації та узагальнення знань і вмінь

Мета уроку. актуалізувати й узагальнити знання учнів про зображально - виражальних засобах мови в процесі підготовки до виконання завдання В8 ЄДІ з української мови

- навчальні: узагальнення і систематизація вивченого матеріалу з даної теми; формування навичок роботи з виразними засобами мови; підготовча робота до виконання завдання B 8 ЄДІ;

- розвиваючі: розвиток творчих здібностей учнів; навичок публічного виступу;

- виховні: виховання прагнення до досягнення поставленої мети; впевненості в собі, вміння працювати в колективі.

Універсальні навчальні дії:

Регулятивні: корекція, контроль, оцінка знань

Пізнавальні. універсальні логічні дії, загальнонавчальних

Комунікативні: володіння монологічного та діалогічного формами мови, вміння повно і ясно висловлювати свої думки, планування навчального співробітництва

Форми роботи учнів: фронтальна, групова, індивідуальна.

Необхідне технічне обладнання: комп'ютер вчителя, екран, проектор, ЕОР (презентація, завдання, тести).

I. Організаційний момент. Роздати матеріали до уроку (текст, завдання,

II. Мотивація навчальної діяльності

На екран проектуються висловлювання письменників про українську мову. (Слайд 2)

* Немає таких звуків, фарб, образів і думок - складних і простих, - для яких не знайшлося б у нашій мові точного вираження. (Паустовський К.)

* Дивишся коштовності нашої мови: що ні звук, то й подарунок: все зернисто, крупно, як сам перли, і, право, інша назва ще дорогоцінний самої речі. (Гоголь Н.)

* Українська мова в умілих руках і в досвідчених вустах - гарний, співучий, виразний, гнучкий, слухняний, спритний і місткий. (Купрін А.)

Ми говоримо, що українська мова - мова великої культури. Але Велика культура немислима без постійної уваги до тієї мови, на якому вона створюється.

українська мова бував головним героєм великих творів і предметом уривчастих, швидкоплинних висловлювань, які нерідко теж коштували цілих томів. Ті цитати, які ви бачите на екрані, є доказом моїх слів.

Поступово сформувалася справжня скарбниця знань про українську мову.

Ми неодноразово говорили з вами про те, який прекрасний українську мову, за допомогою чого досягається краса його, тому твори російської літератури користуються популярністю в усьому світі. Ця краса досягається за допомогою різних мовних засобів, в тому числі, зображально-виражальних.

Всім вам треба буде здавати ЗНО з української мови. Багато хто відчуває труднощі у вирішенні завдання В8, яке пов'язане з визначенням зображально-виражальних засобів.

Сьогодні ми присвятимо урок того, щоб актуалізувати і систематизувати знання про стежках і стилістичних фігурах, які найбільш часто зустрічаються в текстах ЄДІ, а також спробуємо застосувати ці знання на практиці.

Даний урок повинен стати помічником у подоланні труднощів і допомогти підготуватися нам до виконання завдання ЄДІ В8 за визначенням зображально-виражальних засобів мови в тексті.

Відкрийте зошити, запишіть число, «класна робота» і тему уроку

III. Актуалізація опорних знань.

- Що зближує стежки і фігури? (І ті й інші роблять нашу мову виразною).

- Давайте з'ясуємо, чим різняться стежки і фігури? Для цього згадаємо визначення тропів і фігур.

-Що називається стежками? (Стежки - мовні звороти, в яких слова або вирази вживаються в переносному значенні з метою досягнення більшої художньої виразності).

-Що таке стилістичні фігури? (Стилістичні фігури - це особливі синтаксичні побудови, службовці для створення образної мови, посилення виразності). (По презентації слайд №).

Завдання класу. Самостійна робота. (По презентації слайд №).

З'ясувати, чи правильно розподілені по таблиці стежки і фігури мови. Зробити записи в зошитах, відновивши таблицю.

Потім учитель показує правильний варіант таблиці. Самоконтроль учнів. Обговорення, корекція знань.

Дати визначення стежках і фігур мови, які були розподілені невірно (усно).

Перевірка Д / З (завдання В8 з тестів ЄДІ під / ред.Н.А.Сеніной)

- Які питання виникли при виконанні Д / З. Обговорення, корекція.

- Перевірка індивід. Д / З. підготувати приклади тропів і стіл.фігур (по 3прім.) з худож.проізв-ий. Обговорення, корекція. Записати в зошит по 1 прикладу.

IV. Узагальнення і систематизація знань

Завдання: вкажіть в наведених уривках засоби художньої виразності (по презентації слайд №. №). Обговорення, корекція знань

  • Крижаний погляд, перлина поезії, дощ барабанить, вереск пилки, океан сліз, гора книг, шоколадну засмагу, золото волосся, хвіст поїзда, цибулини церков, стрічка дороги.
  • Танцює перед зірками зірка,

Танцює дзвіночком вода,

Танцює джміль і в дудочку дудить,

Танцює перед скинією Давид. (А. Тарковський)

  • Милий друг, і в цьому тихому будинку

Лихоманка б'є мене.

Чи не знайти мені місця в тихому будинку

Біля мирного вогню. (А. Блок)

  • З Україною скінчено ... На наступні

Її ми прогалделі, проговорили,

Пролузгалі, пропили, проплевалі,

Забруднений на брудних площах. (М. Волошин)

  • Я вчора задихався від щастя,

А сьогодні кричу від болю. (Р. Ивнев)

  • Там мертвої слави віддають

Мене - твої живі руки. (А. Ахматова)

  • По полях і по селу бродять тільки в достатку корови жують, вівці бекаючих і кури кудкудакають (І. Гончаров)
  • Петербург - петровська столиця, місто Петра, місто на Неві, північна столиця, друга українська столиця, північна Венеція.
  • Але залишився вологий слід зморшці

Старого скелі. самотньо

Він стоїть, задумався глибоко,

І тихенько плаче він у пустині.

V.Прімененіе знань і умінь у новій ситуації /

Завдання в групах (на столах распечат.матеріал):

Тротуар в буграх. Між снігових розвилки вмерзлими пляшки голих чорних льод ін.

Булки ліхтарів. і на трубі, як пугач, Потоплений в пір'ї відлюдний ди м.

1.Дождь дороги Заболоття.

Вітер ріже їх скло.

Він хустку зриває з верб

І стриже їх наголо.

2.Дівно влаштований наш світ. Той має відмінного повара, але, на жаль, такий маленький рот, що більше двох шматочків ніяк не може пропустити; інший має рот завбільшки з арку головного штабу, але, на жаль, повинен задовольнятися якимось німецьким обідом з картоплі.

3.Ето зірка шістдесятих років повністю відійшла від кіно і присвятила своє життя захисту братів наших менших.

4. Якщо б був я маленький, як Великий океан, навшпиньки хвиль встав, припливом пестив до місяця б.

5. Швед, український коле, рубає, ріже.

6.День йде, і прохолода

Освіжає і бадьорить.

Відпочивши від параду,

Місто святковий гуде.

Ось коли зустрічатися парам!

Балакуча і жива,

По садах і по бульварах

  • 1) Дивлячись на сонце, примруживши очі свої, і ти сміливо розгледиш на ньому плями.
  • Козьма Прутков
  • 2) У вікна, запізнився до вистави, В'яже хуртовина з пластівців панчоху.
  • Б. Пастернак
  • 3) Ні, я хотів. можливо, ви. я думав, Що вже барону час померти.
  • О. Пушкін
  • 4) Мужики - за сокири.
  • 5) Багатий і в будні бенкетує, а бідний і в свято журиться.
  • 6) Перо його місце дихає.
  • А. Толстой
  • 7) Пірамідальні тополі схожі на траурні кипариси.
  • 8) З дівчиною він скоро посварився. Через сущого дрібниці.
  • 9) Ви - в каюти! Ви - в комори!
  • В. Маяковський
  • 10) Він голосно, ридающе засміявся.
  • 11) Біла шубка віддалялася все далі по засніженій доріжці парку.
  • 12) І впало кам'яне слово

На мою живу груди.

Нічого, адже я була готова,

Впораюся з цим як-небудь.

Учні в ході роботи повинні робити записи в зошитах

Перевірка, обговорення, корекція знань (по презентації слайд №).

VI.Контроль засвоєння, обговорення допущених помилок і їх корекція.

Виконання тестового завдання В8 (в 2-х варіантах)

Прочитайте фрагменти рецензій, складених на основі пропонованих текстів. В даних фрагментах розглядаються мовні особливості текстів. Деякі терміни, використані в рецензіях, пропущені. Вставте на місці пропусків цифри, яка відповідає номеру терміна зі списку.

(1) Одна з загадкових і, може бути, трагічних особливостей життя полягає в тому, що, виростаючи, ми разюче швидко забуваємо душевний стан дитинства, відтінки цих станів. (2) У рідкісні високі хвилини дитинство в нас оживає. (3) Але відчуваємо ми в буденному плині днів розуміння дитинства як чогось духовно близького, абсолютно рідного? (4) Чи багато хто може слідом за Сент-Екзюпері повторити: «Я з країни дитинства. »?
(5) «Діти - поети, діти - філософи», - стверджує Я. Корчак. (6) Поети, тому що сильно радіють і сильно журяться; філософи, тому що схильні глибоко вдумуватися в життя.
(7) А потім? (8) Куди це йде? (9) Чому, коли маленькі стають великими, поети і філософи - рідкість? (Е. Багатий)

Список термінів:
1) метафора
2) фразеологізм
3) ключові слова
4) синтаксичний паралелізм
5) риторичне питання
6) цитація
7) гіпербола
8) інверсія
9) епітети
10) порівняльний оборот

(1) Вечір. І вода, і небо, і вітер - як свинець.
(2) І вночі - буря. (3) Небо зоряно, в небі Велика Ведмедиця і Полярна зірка, але під небом все зійшло з кута. (4) доміще хвиль лізуть на корабель, піняться, гримлять, ревуть вітром, б'ють через борти, влазять на ніс і корму, один на одного, на небо; вітер рве піну, і вона лине над водою, над кораблем, до зірок. (5) Морок чорний. (6) Весь корабель загвинчені, заклепаний, зав'язаний. (7) І, звичайно, тут, в бурю, в стражданнях, у корабля виникає душа, зла душа, ворожа людині, бо весь корабель, тремтячий, метання, злий - кожній своїй сталевий частиною - столковивается з морем, з морським чортом, щоб викинути, віддати морю людей, скинути їх з себе - їх і їхні речі; по кораблю не можна ходити, можна тільки повзати, тримаючись за троси, разом з тросами злітаючи над водою, разом з тросами зникаючи в воду. (Б. А. Пильняк)

Список термінів:
1) метафора
2) фразеологізм
3) епітет
4) синтаксичний паралелізм
5) градація
6) метонімія
7) гіпербола
8) інверсія
9) епітети
10) порівняльний оборот
11) суфікси суб'єктивної оцінки
12) дієслова
13) однорідні члени
14) неповні речення
15) конструкції розмовного синтаксису

VII.Рефлексія (підведення підсумків заняття)

1. Бесіда вчителя з класом

- Які цілі і завдання ми перед собою ставили на початку уроку? Що вийшло? Що НЕ

вийшло? Над чим ще треба працювати?

- Який роблять нашу мову стежки і фігури? (Красивою, живий, багатою, співучої, емоційної)

2. Виставлення оцінок.

3.Домашнее завдання: виконати завдання В8 з тестів ЄДІ під / ред.Н.А.Сеніной

Заключне слово вчителя.

Схожі статті