Основний закон країни
Мета уроку: познайомити учнів з основним законом країни, розвивати вміння роботи з юридичними документами, формувати повагу до закону і правопорядку.
Учні повинні: знати правила роботи з юридичним документом, знати навіщо потрібна Конституція, пояснювати сенс понять: Конституція, президент, депутат, поділ влади.
Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.
Міжпредметні зв'язки: історія.
Обладнання: Презентація. медіа-проектор.
Форма роботи: фронтальна, індивідуальна.
Переваги даної презентації на уроці:- забезпечує послідовність розгляду теми;
- дає можливість забезпечити не тільки аудільное, але і візуальне сприйняття інформації;
- застосування нових комп'ютерних технологій дозволяє прискорити навчальний процес і зацікавити дітей.
I. Організаційний момент
II. перехідний момент
Повторення. Відтворення уч-ся знань отриманих на попередньому уроці, які будуть потрібні для виконання запропонованих завдань.
Повідомлення теми і мети майбутньої роботи (входження в урок)
III. Вивчення нового матеріалу (занурення в урок)
Пояснення нового матеріалу з показом презентації
IV. Узагальнення і закріплення знань, формування умінь
Робота з роздатковим матеріалом.
Гра «Плутанина»
I. Організаційний момент
Перевірка готовності до уроку.
II. перехідний момент
Повторення вивченого матеріалу.
- Хлопці, на попередньому уроці ми з вами вивчили тему «держава та її громадяни». Давайте зараз повторимо вивчений матеріал.
- Поясніть сенс понять держава, громадянин, паспорт, суверенітет.
- Коли виникли перші держави?
- Назвіть основні ознаки держави?
На моніторі написаний епіграф до нашого уроку, прочитайте його і скажіть яке слово в даному епіграфі для вас нове? (Закон)
Епіграф: Створіть лише трохи законів, але стежте за тим, щоб вони дотримувалися. (Джон Локк)
- Як ви думаєте, про що піде мова на уроці?
Тема уроку: Основний закон країни
- Тема нашого уроку: основний закон країни. Мета нашого уроку: познайомитися з основним законом нашої країни, навчитися правильно і грамотно працювати з юридичним документом.
III. Вивчення нового матеріалу
Розповідь вчителя супроводжується показом Презентації. (Слайд 3)
план уроку- Що таке Конституція?
- Державний суверенітет.
- Принцип розділення влади
Давайте запишемо план уроку.
Основні поняття уроку: Конституція, президент, депутат, поділ влади
Референдум - це всенародне голосування. (Запис в зошитах)
У всенародному голосуванні брало участь 55% тих, хто мав право голосувати. З них 60% висловилися «за» конституцію і близько 40% «проти»
- Скажіть, як би ви оцінили результат всенародного голосування?
Конституцію називають Основним законом країни, який поряд з іншими нормативними актами регулює наше життя. Конституція виступає основою поточного законодавства.
Для чого потрібна Конституція?
Перш за все не відчувати себе чужим у власній країні, відчувати себе громадянином. Адже в Конституції закріплені права громадянина.
Давайте розглянемо структуру Основного закону нашої країни.
українська конституція містить преамбулу (запис в зошитах)
Преамбула - містить коротку характеристику цілей, умов і мотивів прийняття Конституції.
Конституція складається з 9 глав. в якій закріплені:
Глава 1. Основи конституційного ладу.
Глава 2. Права і свободи людини і громадянина.
Глава 3. Федеративний устрій.
Глава 4. Президент Укаїни.
Глава 5. Федеральні збори.
Глава 6. Уряд Укаїни.
Глава 7. Судова влада.
Глава 8. Місцеве самоврядування.
Глава 9. Конституційні поправки та перегляд Конституції.
Прочитайте преамбулу і скажіть, що йдеться в ній?
Наша Конституція включає в себе набір цінностей: (вчитель виділяє на моніторі за допомогою вкладки ФЛОМАСТЕР окремі фрази преамбули відповідають певним цінностям.)- моральні цінності: «віру в добро і справедливість»
- патріотичні: «шануючи пам'ять предків, передали нам любов і повагу Батьківщині»
- демократичні: «стверджуючи права і свободи людини, громадянський мир і злагода, відроджуючи суверенну государственностьУкаіни»
- цінності міжнародного співробітництва: «усвідомлюючи себе частиною світового співтовариства»
1. Україна - Україна є демократична Федеративна держава з республіканською формою правління.
2. Найменування Росийськой федерації і Росия рівнозначні.
1. Людина, і його права є найвищою цінністю.
2. Визнання, дотримання і захист прав і свобод людини і громадянина - обов'язок держави.
1. Носієм суверенітету і єдиним джерелом влади в Укаїни є її многоціональний народ.
2. Народ здійснює свою владу безпосередньо, а також через органи державної влади та органи місцевого самоврядування.
3. Вищим безпосереднім вираженням влади народу є референдум і вільні вибори.
4. Ніхто не може привласнювати владу в Укаїни. Захоплення влади і привласнення владних повноважень переслідуються по федеральному закону.
Висновок: Головне в конституції - це закріплення прав і свобод людини і громадянина.
Наша країна називається Україна або Україна. Згідно з конституцією - це демократична республіка, яка визнає, дотримується і захищає права і свободи людини. Главою нашої держави є президент. Він виступає і Верховним головнокомандувачем Збройних сил країни, може видавати укази розпорядження.
Закони приймає спеціальний представницький орган - парламент (в ньому працюють люди, які представляють інтереси народу, тому він отримав таку назву). Парламент нашої країни називається Федеральні збори. Воно складається з Ради федерації і державної Думи. Закони, прийняті в нашій країні, а також міжнародні договори (встановлюють правила між народами, які живуть в різних країнах), які укладає держава з іншими країнами, обов'язково публікуються. Люди можуть їх прочитати і повинні знати, що таємні документи такого роду не матимуть юридичну силу.
Запис в зошитах
В Конституції нашої країни закріплений принцип поділу влади. крім законодавчої (створює закони) і виконавчої (здійснює виконання державних рішень) існує судова влада.
Глава 5. Федеральні збори. Ст. 97.
Вищим законодавчим органолм Росії є парламент - Федеральних Зборів.
Глава 6. Уряд Укаїни Ст. 110.
Прийняті закони треба виконувати. А тому виникла потреба створити систему виконавчої влади. Її очолює Уряд РФ.
Глава 7. Судова влада. Ст. 118
Якщо закони, прийняті в країні не відповідають Основному закону країни, порушуються права і свободи громадян, той можна звернутися в Конституційний суд. Він дає тлумачення Конституції і вирішує спори про відповідність всіх законодавчих актів Конституції і вирішує спори про відповідність законодавчих актів конституції. Цей суд може скасувати закон суперечить конституції.
Більшість справ кримінального, цивільного, адміністративного і трудового характеру вирішуються в судах загальної юрисдикції.
Економічні суперечки в сфері підприємництва між юридичними особами розглядається арбітражними судами.
Робота над основними поняттями (запис в словники)