Література 8 клас
Література 8 клас. Тема: «А.Грін. Феєрія «Червоні вітрила».
Урок-проект позакласного читання в 8 класі.
Цілі: - поглибити уявлення учнів про письменника і його творчості; познайомити дітей з жанром феєрії;
- вчити розглядати романтичні твори з точки зору їх ідейного спрямування, розвивати навички обговорення літературного твору; продовжити роботу зі створення проекту на уроці.
- виховувати в дітях прагнення перетворювати своє життя, робити її трохи піднесеної, барвистою.
Обладнання: малюнки учнів, запис мелодії «Хлопці, треба вірити в чудеса».
1. Організаційний момент. 1 хв.
2. Слово вчителя. 5 хв.
прослуховування пісні 3 хв.
3. Обговорення твори.
робота в групах 4 хв.
написання міні-творів 6 хв.
зачитування творів 3 хв.
4. Підсумки уроку. 3 хв.
5. Домашнє завдання. 2 хв.
1. Організаційний момент.
Привіт, хлопці, сідайте. Сьогодні ми продовжуємо говорити про творчість О. Гріна. Світ його творів схожий на чарівну казку. Про це свідчить і жанр, який позначив сам А.Грін, - феєрія. Запишемо: Назва «феєрія» походить від слова «фея», це драматичний твір, в якому протиборствують чарівні сили і, як в казках, завжди перемагає добро, кра-стільника. При постановці на сцені в феєрію використовуються особливі вражаючі ефекти. Напевно, А. Грін назвав «Червоні вітрила» феєрією тому, що казка приходить в життя Ас¬соль і «розквітає» вона завдяки «летючою» душі і добро¬му серцю її творця.
прослуховування запису пісні
(Або хлопці самі її співають під фонограму)
- Чому вчить ця пісня? (Вірити в чудеса, тому що це допомагає прикрасити наше життя).
- Чи вірите в чудеса? Чому?
3. Обговорення твори.
Як слова пісні знаходять своє відображення в творі? Хто вчить вірити в чудеса? Знайдіть рядки. (Цьому вчить Грей. Він каже: «Ви бачите, як тісно сплетені тут доля, воля і властивість характерів; я приходжу до тієї, яка чекає і може чекати тільки мене, я ж не хочу нікого іншого, крім неї, може бути, саме тому, що завдяки їй я зрозумів одну нехитру істину. Вона в тому, щоб робити так звані чудеса своїми руками. коли для людини головне - отримувати тремтячий п'ятак, легко дати йому цей п'ятак, але, коли душа таїть зерно полум'яної рослини - дива, зроби йому це чудо, якщо ти в змозі. Нова душа буде в нього й нова в тебе. Коли на -альник в'язниці сам випустить в'язня, коли мільярдер подарує писареві віллу, опереткову співачку і сейф, а жокей хоч раз притримає коня заради іншого коня, якому не щастить, - тоді всі зрозуміють, як це приємно, як невимовно чудово. Але їсти не менші дива: посмішка, ніжне слово. володіти цим - значить володіти всім. що до мене. то наше початок - моє і Ассоль - залишиться назавжди в червоному відблиску вітрил, створених глибиною серця, знає, що таке любов. Зрозуміли ви мене?).
- Як ви розуміє слова Грея? (Чудеса потрібно і можна зробити своїми руками, і тоді життя перетвориться).
- Повернемося до головної героїні. Чим відразу було незвично її дитинство? (Ассоль була зовсім маленькою, коли померла її мати. Батько повернувся додому після тривалого плавання і дізнався, що він вдівець. У смерті винен Меннерс, який не захотів допомагати голодуючій безкорисливо).
- Чому ж сім'я Лонгрена стала ізгоями в Каперні? (Лонгрен не врятував Меннерса, якого віднесло в море. На його нещастя ця людина залишилася живою і розповів перед смертю, що сталося. Тоді все населення відвернулося від Ассоль і е батька).
- Кому належать такі слова: «Не знаю, скільки мине років, - тільки в Каперні розквітне одна казка, пам'ятна надовго. Ти будеш великий, Ассоль. Одного разу ут¬ром в морській далині під сонцем блисне червоне вітрило. Сяюча громада червоних вітрил білого корабля рушить, розсікаючи хвилі, пря¬мо до тебе. Тихо буде плисти цей чудовий корабель, без криків і пострілів; на березі багато збереться народу, дивуючись і ахая; і ти будеш стояти там. Корабель підійде велично до самого берега під звуки прекрасної музики; святкове, в килимах, у золоті та квітах, попливе від нього швидкий човен. «Навіщо ви приїхали? Кого ви іще¬те? »- запитають люди на березі. Тоді ти побачиш хороброго красіво¬го принца; він буде стояти і протягувати до тебе руки. «Здрастуй, Ассоль! - скаже він. - Далеко-далеко звідси я побачив тебе уві сні і приїхав, щоб забрати тебе назавжди у своє царство. Ти бу¬дешь там жити зі мною в рожевій глибокій долині. У тебе буде все, що тільки побажаєш; жити з тобою ми будемо так дружно і весело, що ніколи твоя душа не зазнає сліз і печалі ». Він поса¬діт тебе в човен, привезе на корабель, і ти поїдеш назавжди в блискучу країну, де сходить сонце і де зірки спустяться з неба, щоб привітати тебе з приїздом »? (Ці слова належать Егелем, збирачеві фольклору. Він шкодує Ассоль і обіцяє їй щастя, незвичайне і дивне).
- Хто втілить ці слова в життя? Що ми знаємо про цього героя? (Чудо подарує Ассоль капітан Грей. Він звик дарувати чудо. Сам Грей - з багатої сім'ї, живе у величезному замку, який можна нескінченно довго обстежити. Він ніколи ні в чому не знав потреби, і в цьому потурала його мати. Ще він дуже чуйний до чужої біди: обпікає руку, як це сталося з Бетсі, дарує щастя Бетсі, розбивши свою скарбничку і віддавши їй гроші на весілля).
робота по групам
- Знайдіть епізоди з картинами. Який вплив вони надали на вибір життєвого шляху хлопчика?
Ι. Приставивши до стіни стілець, щоб дістати картину, ізображав¬шую розп'яття, він вийняв цвяхи з закривавлених рук Христа, тобто просто замазав їх блакитною фарбою, викраденої у маляра. У такому вигляді він знаходив картину більш стерпним. Захоплений сво¬еобразним заняттям, він почав вже замазувати і ноги розіп'ятого, але був застигнутий батьком. Старий зняв його зі стільця за вуха і спро¬сіл:
- Навіщо ти зіпсував картину?
- Це робота знаменитого художника.
- Мені все одно, - сказав Грей. - Я не можу допустити, щоб
при мені стирчали з рук цвяхи і текла кров. Я цього не хочу.
(Хлопчик не хоче чогось злого, пов'язаного зі стражданням, тут проявляється небажання терпіти, не втручаючись, чужий біль, страждання).
ΙΙ. Картина зображала корабель, що здіймається на гребінь мор¬ского вала. Струмені піни стікали по його схилу. Він був зображений в останньому моменті зльоту. Корабель йшов прямо на глядача. Ви¬соко піднявся бугшпріт затуляв основу щогл. Гребінь валу, розпластаний корабельним кілем, нагадував крила гі¬гантской птиці. Піна мчала в повітря. Вітрила, туманно видимі через бакборту і вище бугшпріта, повні несамовитої сили шторму, валилися всім громаддям назад, щоб, перейшовши вал, випростатися, а потім, схиляючись над безоднею, мчати судно до нових лавин. Разо¬рванние хмари низько тріпотіли над океаном. Тьмяне світло обре¬ченно боровся з насувається темрявою ночі. Але все замечатель¬нее була в цій картині постать людини, що стоїть на баку спиною до глядача. Вона висловлювала все становище, навіть характер момен-ту.
(Тут цей епізод вказує не тільки на багату уяву хлопчика, який вміє почути, відчути, пережити зображене художником, а й на здатність до рішучих дій. Грей вирішив стати капітаном).
- Що ще доводить цілеспрямованість Грея? (Капітан корабля, на який надійшов юнгою Грей, чекав, що зніжений хлопчик з багатої сім'ї ось-ось зламається. Але цього не відбувається, Грей мовчки зносив тяготи морського життя).
- Коли відбувається перше знайомство з Ассоль? (Він вже був капітаном, коли його судно встало на якір біля селища Ассоль. Він застає дівчину сплячою в лісі. Вона йому дуже сподобалася).
- Як виходить, що Грей дізнається ще і потаємну мрію Ассоль? (Це він дізнається з розмови в трактирі, від сина Меннерса. Він вирішує подарувати диво, як це робив вже не раз).
- Як виглядає Ассоль? Знайдіть епізод з дзеркалом. (За горіховою рамою в світлій порожнечі відображеної кімнати стояла тоненька, невисока дівчина, одягнена в дешевий білий муслін з рожевими квіточками. На її плечах лежала сіра шовкова косинка. Напівдитячого, в світлому засмагу особа було рухливого і виразно; прекрасні, кілька серйозні для її віку очі поглядали з боязкою зосередженістю глибоких душ. Її неправильне личко могло розчулити тонкою чистотою очер¬таній; кожен вигин, кожна опуклість цього обличчя, звичайно, на¬шлі б місце в безлічі жіночих образів, але їх сукупність ність - стиль - був абсолютно оригінальний, оригінально мил; на цьому ми зупинимося. Решта непідвладне словами, крім слова «оча-вання».
Відображена дівчина посміхнулася так само несвідомо, як Ас¬соль).
- Чому Грін використовує прийом відображення? (Йде роздум про двох Ассоль; одна з яких живе в реальному світі - шиє, майструє іграшки, носить їх у Лисиці, піклується про батька, друга - живе в світі очікування дива, в світі казки, де каштани - її стар¬шіе брати, трави, квіти, тварини олюднені, а десь далеко за горизонтом готується в дорогу прекрасний корабель з червоними вітрилами).
- Що можемо сказати про портрет героїні? (Портрет героїні неточний, невизначений. Письменником отме¬чени дві головні риси - оригінальність і чарівність. Ассоль і правда не схожа ні на кого, її чарівність від її «крилатою» душі, багатої уяви (вона може пред¬ставіть, як розквітає кошик вугляра ) і люблячого сер¬дца, відкритого хорошим людям.
- Як Грей втілює мрію дівчини в реальність? (Він закуповує багато червоного, червоного шовку, полотна і замовляє червоні вітрила, а потім вирушає в Каперні).
- Що відбувається в місті з появою «Секрету»? (Починається переполох, подібний до землетрусу, адже цей корабель чекали всі жінки міста).
- У тесті є фраза, що в зібралася натовпі вимовляли ім'я Ассо ль з злісним переляком. Чому? (Люди не вірили в чудеса, і вони розлютилися, що виконання пророкування торкнулося відкидається Ассоль).
- Чи можна назвати Грея романтичним героєм? (Так, можна. Він з дитинства живе в особливому добром і прекрасному світі, який будує сам. Він борець за диво, що створюється своїми руками. Він гідний романтичної любові, так як бажає добра всім хорошим людям, які вірять в чудеса).
- Чи потрібно вірити в чудеса? (Так, потрібно, тому що мрія робить наше життя кращим, святковіше. У кожного повинна бути мрія. Але потрібно не тільки порожньо мріяти, необхідно будувати диво своїми руками, як це зробив Грей).
5. Домашнє завдання.
За книгою «Читаємо, думаємо, сперечаємося» прочитати статтю «Про умовності в мистецтві». Подумати, як виявляється умовність в творі Гріна.