Короткостроковий план лексика

Кіикбаевой Лаури Шакіровни.-вчителя української мови та літератури школ№24

Тема уроку: Лексика. Лексичне значення слів

Мета уроку: Згадати теоретичні відомості про лексикології, визначати лексичне значення слів, працювати зі словником

Основні ресурси: Інтерактивна дошка, Словник Ожегова, Даля,

«Тлумачний словник живого велікоукраінского мови» маркери, стікери, постери, Інтернет

Очікувані результати: Чи знають лексичну і граматичну тему уроку, дають визначення лексикології, визначають лексичне значення слів, працюють зі словником

Інтеграція нових підходів у навчанні сприяє розширенню наявного досвіду у вивченні лексики і граматики української мови в міжкультурному взаємодії.

Хід уроку: 1.Орг момент Псих. настрій:

А) Позитив. Все встанемо в коло. «Давайте привітаємося мізинцями, носиками ...» Привіт, друзі. Зараз ми з вами зіграємо в м'ячик.

-Балнур, скажи будь ласка, що ми знаємо про мову? Що таке мова?

/ Спочатку всім учасникам задається цей, один і той же питання /

індоєвропейські, кавказькі, тюркські, монгольські, китайсько-тибетські, австралійські та інші

-Вірно! На які три самостійних східнослов'янських мови розділився давньоукраїнська мова в IV-VIвека?

-український, український і белоукраінскій.

Хто є творцем сучасної української літературної мови?

-Творцем сучасної української літературної мови став великий український поет А.С. Пушкін.

- На основі якого говору склався українська національна мова?

-На основі говірок Москви і її околиці.

-Ви дуже добре засвоїли пройдений урок

Б). Розподіл на групи: «Звірячий хор»

-Ось ви і сформували групи, які зараз будуть працювати по тексту №24на стор.20 «Сонце російської поезії» / готують презентації-постери

Кожна група оцінює інші дві групи і свою групу медалями

С) Стратегія «Інтерв'ю» (Що таке Лексика? Лексикологія? Слово?)

Учні озброївшись ручкою-мікрофоном і блокнотом збирають відомості про лексику, лексикології, словах) / ці теми їм знайомі з курсу 6 класу / Зібравши відомості, вони збираються в групи, тим самим, тепер вони працюють в групі /

Три учня стають незалежними експертами, вони висловлюють в кінці свої думки про роботи груп і оцінюють їх роботи / постери / за допомогою «Великого пальця» - «відмінно», «добре», «не дуже».

Д) рівневі завдання по темі «Лексикологія» Робота з віковими особенностямі.М6, М76.

1. Визначте лексичні значення слова «свіжий» в цих словосполученнях.

1) Свіжа газета; 2) свіжий фільм; 3) свіжі шпалери; 4) свіжу білизну; 5) свіже молоко; 6) свіжі троянди; 7) свіжий ранок; 8) свіжий вітер

1.Виберіте правильну відповідь.

1) Словниковий склад - це:

а) слова, які дані тільки в тлумачному словнику;

б) слова, які я знаю;

в) все слова мови.

2) В якому словнику пояснюється лексичне значення слова?

а) Словник синонімів.

б) Словник тлумачний.

в) Словник етимологічний.

3) Слова, які людина знає і часто вживає, відносяться до:

а) активного запасу:

б) пасивного запасу.

4) Те, що позначає слово, є його:

а) граматичним значенням;

б) лексичним значенням.

5) Групи слів, об'єднані загальним лексичним значенням, називаються:

а) граматичними групами;

б) тематичними групами.

6) Відзначте граматичне значення слова снігопад:

а) іменник, чоловік. рід, од. ч. ім. відмінок;

б) випадання снігу.

2. $ Визначте, які з значень слів гардероб і крило виникли в результаті перенесення найменування за функцією.

Гардероб - 1) шафа для одягу; 2) приміщення в громадському будинку, призначене для зберігання верхнього одягу; 3) вся носильні одяг однієї людини.

Крило - 1) орган літання у птахів, комах; 2) площину, що служить для утворення підйомної сили літака; 3) обертається лопать колеса вітряка; 4) бічна прибудова, флігель. * (Введенська

3. Розподіліть пропозиції на дві групи: з прямим і з переносним значенням виділених слів.

1) Дівчинка плакала. вона забилася. - Ялинка плакала спочатку від домашнього тепла.

2) Втомлений день схилився до ночі. - Втомлений хлопчик схилився до материнського плечу.

4. $ Запишіть пропозиції в тому порядку, в якому дані значення слова старий.

Старий: 1) прожив багато років, досяг старості; 2) давно існуючий; 3) давно побудований; 4) минулий, минулий; 5) несучасний, застарілий; 6) давно займається якоюсь справою; досвідчений, бувалий; 7) ветхий, негідний від часу.

1) Колодязь був старий, висохлий, наполовину обвалився.

2) Старі будинки мають свою історію, але не кожному вони відкривають таємниці

3) Але батько твій старий воїн, загартований в бою (М. Лермонтов).

4) Старий Мазай розбовтався в сараї (Н. Некрасов).

5) Хлопці вийшли до старого занедбаного саду.

6) На зміну старому століття приходить нове століття, а з ним нові відкриття і нові слова.

7) Так само, як з року в рік змінюють ліси своє листя - старі падають, - так і слова старіють і гинуть (Горацій).

5. Визначте лексичні значення слова «свіжий» в цих словосполученнях.

1) Свіжа газета; 2) свіжий фільм; 3) свіжі шпалери; 4) свіжу білизну; 5) свіже молоко; 6) свіжі троянди; 7) свіжий ранок; 8) свіжий вітер.

2.Найдіте «третій зайвий».

1) Крижана гірка, солодкий голос, глибокий колодязь;

2) Крижаний погляд, золоте кільце, широка вулиця;

3) Солодкий пиріжок, груба помилка, високий паркан;

4) Залізна дах, темний куток, залізний характер;

5) Вовчий апетит, кучеряве волосся, яскраве світло.

3.Найдіте «третій зайвий».

1) Недосконалий вид дієслова. Вид з вікна. Втомлений вигляд.

2) Винести всі труднощі. Винести всі меблі. Винести примітки в кінець книги.

3) Загорнути в папір. Загорнути на вогник. Завернути за ріг.

4) Стисле повітря. Стислі хліба. Стислі терміни.

8. Що означають слова вена. даль. роман. лист. Який сенс вони придбають, якщо їх написати з великої літери?

Самооцінювання за допомогою подачі правильних відповідей на інтерактивній дошці

/ Учні по правильних відповідей на інтерактивній дошці перевіряють власні завдання

Е) Рефлексія: На плакаті "Знаю, розумію", "Применяю", "Хочу знати." Зворотний зв'язок.

Домашнє завдання: 1. * Складіть свої завдання по темі, що вивчається.

2. Замініть вираз одним словом.

1) Усі слова мови -

2) Слова, які мають одне лексичне значення -

3) Слова, що мають кілька лексичних значень -

4) Слово, вжите в переносному значенні (приховане порівняння) -

5) Слова, однакові за звучанням і написанням, але різні за значенням -

6) Слова, подібні за значенням -

7) Слова, протилежні за значенням -

На цьому урок закінчений До побачення!

«Стверджую»: уч.зав. Елбосинова Б.І.

Тема уроку: $ 4. Лексика. Лексичне значення слів Казанбай Г.Т.-учитель української мови та літератури школ№24

логії, визначати лексичне значення слів, працювати зі словником

Привітання: 1.Позітівная хвилинка «Вітаємось частинами тіла»;

«Давайте поздаровался мізинцями, носиками ...»

1.Псіхологіческій настрій: «Гра в розумний м'ячик» Повторення вивченого про язике.М-1

2. Розподіл на групи: «Звірячий хор» 3Составленіе презентації про подання Пушкіна

4. Оцінювання групами роботи інших груп М3, М5. «Вручення медалей»

5.Стратегія «Інтерв'ю» / поділ на групи /

1-гр. «Що таке лексика?» «

2-гр. «Що таке лексикологія?»

3-гр. «Що таке слово?» М-5

6.Оценіваніе спостерігачів за допомогою «Світлофор а» М-7

7.Уровневие завдання по темі «Лексикологія»

/ Робота з віковими особливостями. /

Взаимопроверка по готовим відповідям по фліпчарту М6, М5.

8.Рефлексія: "Знаю, розумію", "Применяю", "Хочу знати." Зворотній зв'язок.

Урок закінчено До побачення!

Знають лексичну і граматичну тему уроку. дають визначення лексикології, визначають лексичне значення слів, працюють зі словником. Очікуваний результат:

Демонструють лексику і граматику у мові; володіють навичками мовної комунікації, вміють оцінювати результати своєї діяльності і діяльності інших

Казанбай Г.Т.-вчителя української мови та літератури школ№24

Тема уроку: Лексика. Лексичне значення слів

Мета уроку: Згадати теоретичні відомості про лексикології, визначати лексичне значення слів, працювати зі словником

Основні ресурси: Інтерактивна дошка, Словник Ожегова, Даля,

«Тлумачний словник живого велікоукраінского мови» маркери, стікери, постери, Інтернет

Очікувані результати: Чи знають лексичну і граматичну тему уроку. дають визначення лексикології, визначають лексичне значення слів, працюють зі словником

Інтеграція нових підходів у навчанні сприяє розширенню наявного досвіду у вивченні лексики і граматики української мови в міжкультурному взаємодії.

Хід уроку: 1.Орг момент Псих. настрій:

А) Позитив. Все встанемо в коло. «Давайте привітаємося мізинцями, носиками ...» Привіт, друзі. Зараз ми з вами зіграємо в м'ячик.

-Балнур, скажи будь ласка, що ми знаємо про мову? Що таке мова?

/ Спочатку всім учасникам задається цей, один і той же питання /

індоєвропейські, кавказькі, тюркські, монгольські, китайсько-тибетські, австралійські та інші

-Вірно! На які три самостійних східнослов'янських мови розділився давньоукраїнська мова в IV-VIвека?

-український, український і белоукраінскій.

Хто є творцем сучасної української літературної мови?

-Творцем сучасної української літературної мови став великий український поет А.С. Пушкін.

- На основі якого говору склався українська національна мова?

-На основі говірок Москви і її околиці.

-Ви дуже добре засвоїли пройдений урок

Б). Розподіл на групи: «Звірячий хор»

-Ось ви і сформували групи, які зараз будуть працювати по тексту №24на стор.20 «Сонце російської поезії» / готують презентації-постери

Кожна група оцінює інші дві групи і свою групу медалями

С) Стратегія «Інтерв'ю» (Що таке Лексика? Лексикологія? Слово?)

Учні озброївшись ручкою-мікрофоном і блокнотом збирають відомості про лексику, лексикології, словах) / ці теми їм знайомі з курсу 6 класу / Зібравши відомості, вони збираються в групи, тим самим, тепер вони працюють в групі /

Три учня стають незалежними експертами, вони висловлюють в кінці свої думки про роботи груп і оцінюють їх роботи / постери / за допомогою «Великого пальця» - «відмінно», «добре», «не дуже».

Д) рівневі завдання по темі «Лексикологія» Робота з віковими особенностямі.М6, М76.

1. Визначте лексичні значення слова «свіжий» в цих словосполученнях.

1) Свіжа газета; 2) свіжий фільм; 3) свіжі шпалери; 4) свіжу білизну; 5) свіже молоко; 6) свіжі троянди; 7) свіжий ранок; 8) свіжий вітер

Виберіть правильну відповідь.

Словниковий склад - це:

а) слова, які дані тільки в тлумачному словнику;

б) слова, які я знаю;

в) все слова мови.

В якому словнику пояснюється лексичне значення слова?

а) Словник синонімів.

б) Словник тлумачний.

в) Словник етимологічний.

Слова, які людина знає і часто вживає, відносяться до:

а) активного запасу:

б) пасивного запасу.

Те, що позначає слово, є його:

а) граматичним значенням;

б) лексичним значенням.

Групи слів, об'єднані загальним лексичним значенням, називаються:

а) граматичними групами;

б) тематичними групами.

Відзначте граматичне значення слова снігопад:

а) іменник, чоловік. рід, од. ч. ім. відмінок;

б) випадання снігу.

2. Определіте, які зі значень слів гардероб і крило виникли в результаті перенесення найменування за функцією.

Гардероб - 1) шафа для одягу; 2) приміщення в громадському будинку, призначене для зберігання верхнього одягу; 3) вся носильні одяг однієї людини.

Крило 1) орган літання у птахів, комах; 2) площину, що служить для утворення підйомної сили літака; 3) обертається лопать колеса вітряка; 4) бічна прибудова, флігель. * (Введенська

3. Розподіліть пропозиції на дві групи: з прямим і з переносним значенням виділених слів.

1) Дівчинка плакала. вона забилася. - Ялинка плакала спочатку від домашнього тепла.

2) Втомлений день схилився до ночі. - Втомлений хлопчик схилився до материнського плечу.

4. Запішіте пропозиції в тому порядку, в якому дані значення слова старий.

Старий: 1) прожив багато років, досяг старості; 2) давно існуючий; 3) давно побудований; 4) минулий, минулий; 5) несучасний, застарілий; 6) давно займається якоюсь справою; досвідчений, бувалий; 7) ветхий, негідний від часу.

Колодязь був старий, висохлий, наполовину обвалився.

Старі будинки мають свою історію, але не кожному вони відкривають таємниці

Але батько твій старий воїн, загартований в бою (М. Лермонтов).

Старий Мазай розбовтався в сараї (Н. Некрасов).

Хлопці вийшли до старого занедбаного саду.

6) На зміну старому століття приходить нове століття, а з ним нові відкриття і нові слова.

7) Так само, як з року в рік змінюють ліси своє листя - старі падають, - так і слова старіють і гинуть (Горацій).

5. Визначте лексичні значення слова «свіжий» в цих словосполученнях.

1) Свіжа газета; 2) свіжий фільм; 3) свіжі шпалери; 4) свіжу білизну; 5) свіже молоко; 6) свіжі троянди; 7) свіжий ранок; 8) свіжий вітер.

Знайдіть «третій зайвий».

1) Крижана гірка, солодкий голос, глибокий колодязь;

2) Крижаний погляд, золоте кільце, широка вулиця;

3) Солодкий пиріжок, груба помилка, високий паркан;

4) Залізна дах, темний куток, залізний характер;

5) Вовчий апетит, кучеряве волосся, яскраве світло.

Знайдіть «третій зайвий».

Недосконалий вид дієслова. Вид з вікна. Втомлений вигляд.

Винести всі труднощі. Винести всі меблі. Винести примітки в кінець книги.

Загорнути в папір. Загорнути на вогник. Завернути за ріг.

Стиснене повітря. Стислі хліба. Стислі терміни.

8. Що означають слова вена. даль. роман. лист. Який сенс вони придбають, якщо їх написати з великої літери?

Самооцінювання за допомогою подачі правильних відповідей на інтерактивній дошці

/ Учні по правильних відповідей на інтерактивній дошці перевіряють власні завдання

Е) Рефлексія: На плакаті "Знаю, розумію", "Применяю", "Хочу знати." Зворотний зв'язок.

Схожі статті