Історія району Ростокіно (СВАО) - електронна Київ

Приблизно в цей час (в 1446 або 1447 г.) Михайло Борисович поховав свою першу дружину Соломоніду і дав по її душі у вигляді вкладу Троїце-Сергієва монастиря село Ростокино на Яузі «з сріблом, і з хлібом, і з сіном, і з усім , що до того села потягли, і з пустками ».

Зберігся список бояр великого князя Івана III, успадкованих ним від батька. У ньому Плещеев стоїть на першому місці. У цей час він був уже в похилому віці і незабаром постригся в Троїце-Сергієвому монастирі під ім'ям Мисаїлові і там же помер в 1468 р

Ростокино, що стало монастирським, досить швидко досягає розквіту. З «обельного грамоти» 1481 р дізнаємося, що воно було оточене селами, причому для освоєння прилеглих земель ігумен Паїсій не шкодував коштів і закликав звідусіль селян. Великий князь Іван III не перешкоджав цьому, зобов'язавши монастир лише не чіпати великокнязівських селян. Ростокино за цим документом звільнялося від платежу данини, яма, тамги, виставлення підведення і дачі «кормів» князівським слугам. У внутрішньому управлінні вотчина користувалася автономією у вирішенні судових справ, крім випадків «душогубства». Ці пільги в подальшому підтвердили і наступники Івана III - Василь III і Іван IV.

У XVI ст. Ростокино було багатим монастирським селом, що розташовувався по обидва береги Яузи. У центрі височіла дерев'яна клетского типу церква Воскресіння Христового, прикрашена «образи і святі книги і ризи». На дзвіниці висіло чотири дзвони. Біля храму розташовувалися двори попа, «Челядинський» і монастирського прикажчика. Поруч знаходився коров'ячий двір, де містилося монастирське стадо. В кінці XVI ст. в Ростокіно вважали 15 селянських, один бобильскіх і один порожній двір. До села «тягнули» два села і дві пустки. Під селом, на річці Яузі, перебувала монастирська млин в два жорна з двором старця Корнилія Віннікова і мельника Карпа Васильєва. Вони розповіли переписувачам, що «мелють тою млинів на монастирській ужиток, а за монастирським побутом сбирают від мелений найму на рік по десять рублів». «Коли вода болше», видавалися роки, приносили і 15 рублів. Зібрані гроші відвозились на московське Троїцьке подвір'я, а частина віддавалася мельника. Дохід монастирю приносив і перевіз на Яузі, що діяв навесні і приносив щорічно два з половиною рубля. Повинності селян полягали в оранці, косовиці, лагодження млинової греблі, добриві полів гноєм і рубці лісу. Земля в основному лежала під ріллею та незначна частина - під перелогом. По берегах річки лежали сінокоси. Навколишні ліси ще в XV ст. славилися як мисливські угіддя - великі князі «тішилися» тут полюванням на ведмедів і лосів.

Село розташовувалося неподалік від Троїцької дороги, тут москвичі зустрічали царя Івана IV після переможного походу на Кривий Ріг. Літопис так описує цю подію: «І прийшов государ до царюючому своєму граду Москві, і стречаху государя безліч народу. І толико безліч народу, і поля НЕ вмещаху їх: від реки від Яузи і до посада і по самій град, по обидві країни шляху, безчіслено народу, старих і унії, веліі голоси кричущий, нічтоже іно чують, тільки: Многа літа царя благочестивому, переможцю варварському і ізбави телю хрістіяньскому! »Ростокино згадано в літописі і під 1556 р коли князь Юрій Васильович, брат царя, проводжав до села чудотворний образ святого Миколи - вважалося, що дія цієї ікони змусило Литву вступити з Україною в мирні переговори.

Події Смутного часу не обійшли стороною Ростокино. В1613 р великий загін «злодіїв отаманів і козаків» знаходився на Троїцькій дорозі. З Ростокіна вони послали гінця до Москви сказати молодому царю Михайлу Романову, що готові йому служити, чи не розбишакувати і що «на государеву службу, де государ велить, йти готові». У відповідь цар послав до села своїх людей, які повинні були переписати козаків. Ті чинили опір цьому і, за свідченням розрядної книги, дали зухвалу відповідь: «Отамани відають самі, сколко у кого в їх станицях козаків». Самовільно по Троїцької дорозі від Ростокіна до Москви вони стали ставити «сторожі» - невеликі засідки і посилати в довколишні місця свої роз'їзди. Друге послання козаків містило загрози. Вони вимагали надати їм торг, «а толко їм торгу не дадуть і вони учнут воювати». Під торгом, звичайно, розумілися доходи від торгівлі. Государ пішов на поступки, але перевів козаків з Ростокіна до Донського монастиря.

Безсумнівно, Смута привела до запустіння Ростокіна. Козачі роз'їзди витрушували з селян все, що могли, непоодинокими були і підпали. Хто міг, рятувався в навколишніх лісах, а й там було неспокійно. Ще в XIX в. зберігалося місцевий переказ про сміливу розбійниці Танька, отаманшу зграї, яка промишляла в околицях Ростокіна. Говорили, що в кінці кінців вона була видана уряду своїм другом і спільником Ванькой Каїном. Навіть на початку XX ст. найближча до села гай була відома під ім'ям «Танькін гаю».

Після Смути село відновлювалося повільно. У 1623 р в ньому вважали 6 селянських і 9 бобильскіх дворів з 16 душами. У 1646 р відзначено 19 селянські дворів (67 осіб) і два бобильскіх (4 людини), що розташувалися по обидва боки Яузи. Перепис 1678 р показала всього 16 дворів і 41 жителя, а також монастирський двір, де влітку жили старець і стрільці «для збору мостових грошей». До 1704 в 27 дворах села проживали 73 людини.

Спалена в роки Смути Воскресенська церква була відновлена ​​до 1646 г. З початку XVIII в. в ній з'являється межа Сергія Радонезького. Згодом сильно постарілий храм в селі був знесений в 70-80-х роках XVIII ст. (Після 1776 г.) і паче не відновлювався «за малим приходом». Цікаво, що місцеві селяни, показуючи свою побожність, давали вклади в Троїцький монастир. Під вкладний книзі обителі можна знайти такі записи, які стосуються XVII в. «Села Ростокіна селянин Яким Яковлєв дав вкладу мерин гнідих ... да грошей 5 карбованців», «дав вкладу села Ростокіна селянин Терентій Харламов грошей 3 рубля». А 1619 р торговий людина Іван Ондрея Рубець дав в селі Ростокіно «хату нову з нутром і з покрівлею 3 сажень».

Саме поселення в XVIII в. практично не росло. «Економічні примітки» 1770-х років зафіксували в ньому 15 дворів з 169 душами обох статей. Основне багатство становив прилегла до села ліс, а також орні угіддя. Село лежало по обидва боки Яузи і Великий Переяславської (Троїцької) дороги, на лівій стороні річки Горяінке. Церковна земля з храмом знаходилася на лівому березі Яузи і у Високовського яру (там, де Писцовойкниги кінця XVI ст. Відзначають «який тягнув» до села село Високу). Береги річок пов'язували дерев'яні мости.

З 1779 почалося будівництво знаменитого Митищинського водопроводу. Поблизу Ростокіна побудували акведук, який підтримував водопровідний канал, Його спроектували інженери Ф.Б. Бауер і І.К. Гёрард. Це єдине примітне спорудження навколишніх місць, яке дійшло до сьогоднішнього дня. Багатоарочна (21 арка) споруда довжиною 356 метрів нагадувала знамениті римські акведуки. Зведення споруди обійшлося казні в велику на ті часи суму, через що в народі акведук отримав назву Мільйонного моста.

Павло I віддав Ростокино в командорственное тримання свого вихователя, кавалеру ордена св. Андрія Первозванного митрополиту Платону (Левшин), вирізнялася з-поміж освіченістю в дусі єкатерининського Просвітництва. Платон, уподобавши сусіднє Черкізово, вважав Ростокино свого роду придатком, «сільце», яка не мала навіть власної церкви, збільшенням до його земельним володінням. При Олександрі I Ростокінскій землі повертаються у власність держави. В середині XIX ст. сільце, який значився у відомстві Окружного управління, налічувало 34 двору, 99 чоловіків і 123 жінки. У пореформений час Ростокінскій селяни не поспішали, на відміну від сусідів, розлучатися зі своїми наділами. Так, з 1867 по 1876 р не було зареєстровано жодного випадку продажу в Ростокіно селянської землі. Орендні платежі тут були великими і в середньому становили 40 рублів за десятину.

Однак час брав своє, і оброблені поля мало-помалу поступалися місцем приватним підприємствам. При сільці вже в 1852 р перебувала ситцеве фабрика колезького радника Смелаа Матвійовича Молчанова, де паперова пряжа фарбувалася «в червоний Адріано-польський колір». Поблизу перебувала ситценабивная фабрика купця першої гільдії Миколи Яковича Константинова. Близькість до столиці привела до того, що в кінці XIX ст. сільце перетворюється в промисловий передмістя Москви. Тут розмістилися брезентовий завод Волкова і Шишкинская, вибільних-крутильних заклад Содомових, брезентовий завод Васильєва, заклад забарвлення шовку Смелаа Смелаовіча Фермана, завод з вироблення револьверних патронів Єгора Єгоровича Торбек. Ростокино було і центром однойменної волості - тут знаходилося волость. При цьому, незважаючи на безліч фабрик, сільце разом з сусіднім Леоновому вважалося дачної місцевістю.

Остання третина XIX ст. - час зростання сільця. Якщо за переписом 1869 року тут проживало 295 осіб обох статей, то до кінця 80-х років XIX ст. таких стало 650 душ. За переписом 1899 року в Ростокіно значилося вже 702 людини. З цього числа близько 60% становили приїжджі, які працювали на навколишніх фабриках. Грамотних і учнів було мало - 139 осіб, або лише п'ята частина жителів.

У 60-ті роки XIX ст. Ростокінскій селяни поділили землю на 100 часток. Протягом третини століття це число практично не росло (в 1899 р - 108 часток). Землю обробляли в основному своїм інвентарем. Серед городніх культур перше місце займала картопля, як і в цілому по Московському повіту. Вирощували також жито і овес. І все ж, за свідченням сучасника, «жителі Ростокінскій волості господарством займаються мало: більшість здатних до праці людей проживає на фабриках, торгують парним молоком, займаються в Москві легковим візництвом, полотерством і торгують: трактирного, у винних крамницях і полупівних». До 1899 в Ростокіно знаходилося 8 торгових і 10 промислових закладів. Проте 60 сімей шукали заробіток в місті.

Ще на початку XX ст. повідомлення Ростокіна з містом було виключно гужовим. Але в 1903-1908 рр. будується Московська окружна залізниця. На північ від Ростокіна виникає однойменна станція. Саме поселення виявилося в межах нової магістралі, яка визначила фактичну межу міста. План Москви 1929 р показує в Ростокіно 4 вулиці та 5 провулків, які, за винятком вулиці Текстильників, були однойменного села. Головною була Велика Ростокінская вулиця (нині частина проспекту Миру). У 1935 р Ростокино офіційно увійшло до складу Москви. Але лише в повоєнний час воно стало втрачати сільський вигляд, коли з кінця 1940-х років тут почалася міська забудова. Серед навколишніх підприємств став виділятися заснований в 1935 р Ростокинский хутряний комбінат по переробці хутра - головне підприємство хутряного об'єднання «Труд».

По сусідству з Ростокіно розташовувалося село Леонова, яке вперше згадується писцовой книгою 1573 року як пустка, яка перебувала в маєтку за Федором Федоровичем Карповим. Через десять років Писцовой книга 1584 р фіксує ще більше запустіння: перераховуються пустки, в тому числі і Леонова, і додається «а имяни їх знайти якимсь ... лісом рілля поросла в кол і жердина». Наступна згадка про Леонова відноситься до 1623 р коли при описі володінь села Свиблова згадується палацова пустку Левонова.

При Івані Никитиче Леонова заселяється, будується дерев'яна Різоположенський церква. За переказами, князь І.М. Хованський при виборі назви для престолу леоновской церкви керувався такими міркуваннями: назва Леонова переносило його, отримав прекрасну церковну освіту, до візантійського царя Льву, або Леону, при якому, в V ст. н.е. було встановлено свято Ризоположения. З іншого боку, можливо й інше пояснення.

В цей час в Москві була дуже популярна Різоположенський церква на патріаршому дворі, яку активно опікувався патріарх Філарет, батько царя Михайла Романова. Все, чим цікавився патріарх, викликало з боку придворних саме посилене і улесливе увагу. За описом 1646 року в Леонова значилася боярська садиба, а за річкою Яузой було село Коров'яча, в якій було 12 дворів з 25 мешканцями чоловічої статі.

У 1658 р після смерті Івана Микитовича Леонова переходить до його вдови Дарії Михайлівні (уродженої Пожарською), а в 1671 р до їхніх дітей - князям Петру і Івану Івановичу Хованський. За описом 1678 року в Леонова знаходилося два поміщицьких двору, де жили дворові люди, 3 двори кабальних і 3 двори задворних з 15 селянами.

Після смерті Івана Івановича в 1701 р Леонова повністю перейшло до його братові Петру. У 1704 р в селі значився боярський двір і 9 дворів задворних людей (18 чоловік). У 1716 р після смерті Петра Івановича Леонова дістається його синові Василю Петровичу. Доля останнього була досить типовою для петровської епохи. У 1717 р він служить на Балтійському флоті в чині унтер-лейтенанта, через десять років згадується як шталмейстер, потім - камергер і кавалер, а на початку 1740-х років складається обер-президентом головного магістрату в Москві. При ньому в Леонова в 1722 р була побудована кам'яна церква, що збереглася до сих пір. На цей момент в селі значилися двір поміщика і 6 селянських дворів. Зберігся історичний анекдот, яка пояснювала б привід для будівництва леоновской церкви. Якось князь Василь Петрович Хованський запросив до себе гостей. Після того як всі міцно випили, вони поклали свого п'яний як п'яного товариша по чарці гвардійського унтер-офіцера князя Долгорукова в труну, віднесли до церкви, де і відспівали. На ранок його виявив в храмі священик. Петро I, дізнавшись про це від віце-канцлера Шафірова, засудив було всіх учасників пиятики до смерті, але згодом замінив її тілесним покаранням у своїй присутності. В спокутування гріха Хованський зважився вибудувати нову будівлю храму в своїй підмосковній.

У 1746 р Василь Петрович помер, через два роки за ним пішла і вдова Катерина Петрівна, а село дісталося їхнім дітям. У Леонова виявилося дев'ять юридичних власників. Маєток закладається, перезакладивают, в результаті оголошується аукціон, і в 1767 р лейб-гвардії капітан Олександр Васильович Хованський продає Леонова за 9200 рублів Павлу Григоровичу Демидову.

Новий власник села, нащадок знаменитого тульського майстра, який зробив перше російське рушницю, здобув блискучу на той час освіту. Десятирічним хлопчиком він вчиться в Ревелі німецької та латинської мов, в шістнадцять - відвідує німецькі університети, в сімнадцять - разом з братами робить цілий ряд освітніх подорожей по Європі.

Повернувшись в Україну, він надає управління заводами братам, а сам обґрунтовується в Леонова, займаючись облаштуванням садиби, присвячуючи весь вільний час «філософського усамітнення», спостереженнями над природою, колекціонування художніх предметів, монет, книг, грі на скрипці і органі, а влітку захоплюючись садівництвом і лісівництва. При цьому він активно сприяє розвитку освіти вУкаіни, жертвуючи свої рідкісні колекції Московському університету і засновуючи в Ярославлі ліцей, який отримав його прізвище.

З роками чуйність Демидова до шуму прийняла хворобливий характер. Він не міг виносити дзвонів церкви. За його клопотанням храм в 1800 р закрили, а його кріпаки повинні були виконувати досить оригінальну роботу на панщині, виловлюючи в парку птахів, а в ставку отлавливая жаб.

У грізну пору 1812 в Леонова прийшли французи. В садибних будівлях розмістився загін драгунів, а коней влаштували прямо в церкві. На щастя, відступ ворога було настільки стрімким, що садибу спалити він не встиг.

Після смерті бездітного Демидова його спадкоємці в 1822 р продали Леонова за 120 тис. Рублів асигнаціями гвардії поручику Миколі Івановичу Пономарьову. Незабаром він в 1825 р продав садибу з величезним для себе збитком, всього за 30 тис. Рублів, першорядні купцеві Івану Петровичу Кожевникову, який вирубав весь ліс для потреб своєї полотняною фабрики в Свіблове. а садибу здав під фабричні закладу.

Пізніше Леонова багаторазово змінює своїх власників. Син І.П. Кожевникова, заплутавшись у боргах, змушений був розлучитися з Леоновому. У 1867 р на торгах маєток площею 134 десятини (з них 65 - під лісом) за 24 тис. Рублів купив власник Ростокінскій ткацької фабрики Є.В. Молчанов. Він же відремонтував тутешній храм. Після його смерті в 1870 р маєток перейшов в інші руки, а на початку XX ст. належало московським купцям A.M. Капустіна та Г.А. Красногорова.

В кінці XIX ст. воно, привлекавшее своїм самотою і чистим повітрям, стало забудовуватися, а з початку XX ст. після прокладки Московської окружної залізниці увійшло в межі Москви. На місці демидовских будинків з'явилися мальовничі дачі, деякі з яких простояли тут до середини 1950-х років. У наступні часи Леонова стає районом масового будівництва, і нині від старовинного села залишилася лише церква, розташована біля входу на станцію метро «Ботанічний сад». яка стала знову діючою напередодні тисячоліття хрещення Русі.

За матеріалами книги Авер'янова К.А. «Історія московських районів».

Історія районів Північно-Східного округу Москви