Героїчні образи в музиці і образотворчому мистецтві - різне - методична скарбничка - каталог

Мета уроку: розкрити взаємозв'язок музики і образотворчого мистецтва через твори українських художників і музикантів.

 Освітня: показати як музика і образотворче мистецтво різними засобами художньої виразності відображають створення героїчних образів.

 Що розвиває: розвивати усвідомлене сприйняття музики і живописних полотен, уяву, словниковий запас.
Розвивати виконавські навички: чисте інтонування мелодії, спів в активній співочої позиції, робота над дикцією в виконуваних піснях.

 Виховна: виховувати моральні якості особистості: любов до Батьківщини, патріотизм, любов до прекрасного.

Устаткування і матеріали:
 комп'ютер;
 мультимедійний проектор;
 «Словник емоцій»
 Картки
 музичні фрагменти: гімн РФ, Симфонія №2 А.П. Бородіна, з кантати «А. Невський »С.С. Прокоф'єва хор «Вставайте, люди українські».

Методична організація уроку:
1. Організаційний момент.
Учитель музики (У М), учні (Уч.):

Музичне вітання:
УМ: Доброго дня, дівчата!
Привіт, хлопці!
Привіт, хлопці!
Діти: Доброго дня, гості!
Вітаю вчителю!
УМ: Доброго дня!
Як завжди для роботи на уроці музики нам необхідно приготувати голосові апарати для того, щоб красиво співати і відповідати.
Виспівування «Голосні звуки».

Хлопці, я вітаю вас з перемогою на конкурсі патріотичної пісні. Ви чудово передали настрій пісні, розкрили образ Захисника Вітчизни. Для кращого сприйняття нового матеріалу я пропоную вам заспівати 1 куплет пісні «День Перемоги».
2. Вивчення нового матеріалу:
Тема нашого уроку «Героїчні образи в музиці і образотворчому мистецтві»
Повторюючи пройдений, вивчаючи новий матеріал, ми відповімо на питання
 Чи є взаємозв'язок між музикою і образотворчого мистецтва;
 Чи можемо ми побачити музику і «почути» живопис.
УМ: Ніщо не показує нам так наочно зв'язок минулого із сьогоденням, нерозривний зв'язок часів, як мистецтво.
З уроків історії ми знаємо, що з давніх часів з усіх кінців на Русь наступали вороги, намагаючись заволодіти нашими землями, багатствами, поневолити український народ.
Саме в ті далекі часи, в народній творчості почали оспівувати подвиги українських богатирів. Образ богатиря народився в мистецтві, як образ могутнього захисника Батьківщини. Назвіть відомих вам героїв, захисників Вітчизни.
Діти: Ілля Муромець, Олександр Суворов, Олександр Невський, Іван Сусанін.
УМ: Вірно. Образи богатирів, захисників Батьківщини в різні часи хвилювали композиторів, художників і вони різними засобами, незалежно один від одного, втілювали ці образи в своїх творах. Композитори за допомогою звуків, художники за допомогою фарб.
На слайді ви бачите репродукцію картини В.М.Васнецова «Богатирі». Картини В.М.Васнецова нам знайомі з дитинства, це твори на сюжети українських казок, билин.
- Назвіть їх. / «Оленка», «Іван-царевич на сірому вовку» /
Картина «Богатирі» написана на билинно-історичну тему. Імовірно картина була задумана в 1875 році. Їй передували численні ескізи та етюди. Задум отримав остаточне втілення через 25 років.
Композиція картини виразна. Богатирі написані крупно на передньому плані, на тлі скромного степового пейзажу. Їх голови і плечі піднімаються над лінією горизонту, чому богатирі здаються ще більш потужними і значними. Симетричне розташування і простота навколишнього пейзажу, що не відволікаючого увагу глядача зайвими подробицями, добре передають згуртованість богатирів, об'єднаних спільною метою - не пропустити ворога, загальним прагненням - міцно стояти на варті Батьківщини.

Степ покрита густою ковилового травою. В глибині видно горбиста ланцюг височин з перелісками. Над ними низьке небо, вкрите холодними свинцевими хмарами. За пагорбами на північ від степів - Русь, та широка, розлога Русь, яка виростила і спорядила могутніх богатирів на захист своїх кордонів від численних орд кочівників.
Хто ці богатирі?
Діти: Ілля Муромець, Добриня Микитич, Альоша Попович.
УМ: Охарактеризуйте образ богатирів. Якими ви їх собі уявляєте?
- Який характер у головних героїв?
Відповіді дітей.
УМ: Хлопці, я просила вас знайти в словниках, енциклопедіях, в мережі ІНТЕРНЕТ визначення слова «богатир» Прошу їх зачитати.
Висновок: Художнику вдалося створити дійсно яскравий билинний образ народної богатирської сили, здатної захистити рідну землю від будь-якого ворога.
УМ: З цього уроку ми починаємо знайомство з творчістю великого українського композитора А.П.Бородина. Однією з провідних тем його творчості є тема богатирських образів, захисників Вітчизни. Хрущова Даша, МаксімоваМаша і Путилова Аня розкажуть нам про великого російською композитора. Будь ласка, дівчатка.
II. Розповідь про українського композитора А. П. Бородін.
1 учень: Олександр Порфирович Бородін- український композитор, який жив на 100 років раніше С.С.Прокоф'єва в 19 столітті. Він був ученим-хіміком, композитором, педагогом, громадським діячем. Закінчив Медико-хірургічної академії, не припиняючи займатися музикою. Склав опери, симфонії, квартети, романси. Писав статті про музику, наукові роботи.
2 учень: «Скільки йому дісталося дарів: могутній розум вченого, і геній композитора, і літературний хист. Жодного таланту він не зарив в землю, все розвинув і віддав своєму народові, людству. Він був гарний, добрий, дотепний, завжди сповнений життя і енергії. Бородін поєднував в собі те, що зазвичай вважають несумісним »
3 учень: У своїй музиці Бородін втілив велич і міць українського народу, героїчні риси характеру українських людей, величаві образи українського билинного епосу. Основним засобом музичного висловлювання у Бородіна завжди є мелодія - широка, пісенна, пластична.
Учитель музики: Одного разу український композитор Олександр Порфирович Бородін відвідав найбільший музей українського мистецтва - Третьяковську галерею. Його просто вразила краса і міць полотна В. Васнецова «Богатирі». Під враженням побаченого, він складає симфонію, яку український музичний критик Стасов назвав «Богатирській». Музика «Богатирській» симфонії насичена могутнім диханням російської землі.

/ Слухання «Богатирській» симфонії А.П.Бородина /

- Чому композитор дав таку назву симфонії?
- Який характер цього твору?
- Які засоби музичної виразності використовує композитор для створення музичного образу (Інтонація, мелодія, ритм).
УМ: Запишіть в таблицю кошти музичної виразності і засоби художньої виразності, які розкривають образ захисника Батьківщини в цих двох творах.
музика Картина
1.Інтонація, мелодія, ритм - зраджують музиці впевненість і міць. 1. Композиція картини виразна. Колорит картини, гармонія фарб підсилює настрій урочистості і бойової тривоги.
2.Мінорний лад зраджує музиці суворість і стриманість. 2.Мало контрасту, близькі за кольором, фарби зраджують картині могутній характер і суворість.

Розум: Яким постає перед нами А.Невского?
Уч: Прославлений полководець, в лицарських латах, з величезним мечем в руках, меч опущений вниз, значить, він не загрожує нікому, але міцно стискає меч в руках, значить стоїть на сторожі російської землі.
УМ: Який кольоровою гамою користується художник? (Відповіді дітей)
УМ: Червоний колір накидки говорить нам про те, що О.М. з вищого сословія- це символ влади, він український князь.
Які предмети символізують образ Батьківщини?
Уч: Повноводна річка Волхов, Софійський собор у Новгороді, ліси, птиці в небі, військо, яке захищає Батьківщину.
УМ: Давайте уявимо себе в світі картини, зануримося, увійдемо в неї.
-Хто б де опинився? Дівчатка, хлопчики? (Відповіді дітей)
-Що кожен з вас відчуває? (Відповіді дітей)
УМ: Я назву ще два не менш видатних твори радянського мистецтва, присвячених тій же темі і носять ту саму назву: «Олександр Невський» - кінофільм Сергія Ейзенштейна і «Олександр Невський» - кантата для солістки, хору та великого симфонічного оркестру Сергія Прокоф'єва. ( про кантату запитати дітей)
Два геніальних українських майстри створили свої твори в ту пору, коли гітлерівський фашизм вже почав своє варварське вторгнення в країни Європи. Фільм був створений в 1938 році, а кантата в 1939р. Вони прозвучали, як рішуче застереження, як грізне нагадування про те, що чекає ворога, який зважитися напасти на нашу Батьківщину.
Ви зараз прослухаєте один епізод з кантати С.С.Прокоф'єва - хорову пісню «Вставайте, люди українські!» Це вже такий відкритий, ефективний поклик до захисту рідної землі.
/ Слухання хору «Вставайте, люди українські!» С.С.Прокоф'єва /
УМ: 1.Який характер музики?
Якими словами можна охарактеризувати головну інтонацію мелодії?
Звернемося до Словника настроїв. Ваше завдання знайти і написати за 1 хвилину 4 слова-характеристики. Зачитайте ваші характеристики.
Чому Кантату виконує змішаний хор?
Що виражає музика?
Діти: Музика виражає непереможну міць і суворе велич. Чоловічі і жіночі голоси. тому що на захист Батьківщини встали всі: і чоловіки, і жінки.

Висновок: Пісню, що характеризує воїнів Олександра Невського, співали наші, радянські солдати, що йшли на бій з гітлерівськими фашистами. І мало не щодня потужні репродуктори по всій країні несли призовні звуки цієї прокоф'євської пісні: «Вставайте, люди українські! На смертний бій, на правий бій! », Перегукуючись з іншого могутньої піснею, створеної в перші ж дні після початку війни композитором Олександром Васильовичем Александровим:« Вставай, страна огромная, вставай на смертний бій! »
Физкультминутка.
Повторне / слухання хору «Вставайте, люди українські!» С.С.Прокоф'єва /
Уявіть, що ви скликали людей на бій з ворогом.
1 частина - ноги на ширині плечей, крок вперед, руки вгору - кличемо, потім розгойдування дзвони;
2 частина - погойдування тулуба.

Учитель: Героїчна тема актуальна і для сучасних композиторів. Напевно, беручи участь в конкурсі патріотичної пісні, ви почули, що всі учасники виконували пісні сучасних композиторів, і в них, найчастіше, героями стають не билинні богатирі, а звичайні люди. Про цих людей «Балада про маленьку людину» Р. Різдвяного (на тлі музики).
На землі безжально маленької жив та був чоловік маленький
У нього була служба маленька і маленький дуже портфель.
Але одного разу прекрасним ранком постукала до нього війна.
Автомат йому видали маленький, чоботи йому видали маленькі
І маленьку за розміром шинель.
А коли він впав, некрасиво, неправильно в атакуючому крику вивернувши рот, то на всій землі не вистачило б мармуру,
Що б вирубати хлопця в повний зріст!
Учитель: Чи можна цю маленьку людину назвати богатирем? Якщо так то чому?
Маленький богатир - яке цікаве поєднання слів. Але ж такі дійсно є. Маленький, в сенсі молодий. "Мал золотник, да дорог", - говорить народна мудрість. Напевно, це про нього, про нашому маленькому трубач, який у важку хвилину не розгубився і зробив те, що повинен був зробити. Це про нього наша пісня.
Слухання "Пісні про маленького трубач" С.Нікітіна.
Учитель: Що ж такого геройського зробив наш маленький богатир? Заграв на трубі.
Діти: Чи не розгубився, встав попереду, заграв революційний гімн, повів за собою солдатів у бій.
Учитель: Давайте виберемо соліста - трубача, який заспіває партію соліста і зобразить нам трубача. Що можна висловити голосом при виконанні пісні?

Виконання "Пісні про маленького трубач" С.Нікітіна.
4. Закріплення вивченого матеріалу, підведення підсумків уроку:
УМ: Отже, хлопці, що нового дізналися на уроці?
1Уч: Музика та живопис різними шляхами, різними засобами художньої виразності зобразили образи захисників Вітчизни. Незалежно один від одного композитори і художники втілювали ці образи через картини і музику.
2 уч. Тепер, дивлячись на картину художника ми можемо уявити собі певний музичний твір, співзвучне цій картині і навпаки, вслухаючись в музику, в нашій уяві з'являються певні живописні полотна.
3 уч.Обогатілісь наші знання про богатирів і захисників землі руської.
УМ: Як ви, хлопці думаєте, ми виконали поставлені завдання?
І в наш час є герої: зовсім ще юні і багато що бачили. Є прекрасні слова «Про поколінні судять по героям, які йому належать».

На закінчення нашої зустрічі мені хочеться побажати стати вам такими ж доблесними, сильними, сміливими, відданими Батьківщині захисниками своєї Батьківщини, про які ви дізналися на уроці.

5. Рефлексія: Хлопці, а тепер самі оціните свою роботу на уроці. Перед вами картка із зображенням гори. Якщо ви вважаєте, що добре засвоїли матеріал на уроці, добре відповідали, були активні, то намалюйте себе на вершині гори. Якщо залишилося щось неясно або ви не зовсім задоволені собою і вашими відповідями, то намалюйте себе нижче, а зліва чи справа вирішите самі. В середині малюнка поставте собі оцінку і підпишіть малюнок.

Передайте мені свої малюнки.

6. Домашнє завдання. до наступного уроку вивчіть або повторіть пісню військових років або пісню про війну, зробіть до ваших пісень ілюстрації, так як тема наступного уроку «Тема війни в піснях і образотворчого мистецтва»

Схожі статті