Словозміна і словотвір
Презентація до уроку
Мета: формування понять «словотвір», «словозміна». навчити розпізнавати словозміна, словотвір.
Завдання: поглиблення рівня розуміння навчального матеріалу, підвищення мотивації до навчально-пізнавальної діяльності, спонукання до встановлення міжособистісних відносин, розвиток особистісних якостей мислення, спілкування, емоційно-чуттєвого сприйняття.
Обладнання: мультимедійне обладнання, картки із завданнями для груп, для індивідуальної роботи.
1. Організаційний момент
- Перевірте, чи все готово до уроку.
2. Розвиток навчальної мотивації
- Як ви думаєте, чому він там опинився?
(На слайді - слова прислів'я: вчитися, стане в нагоді, грамоті, завжди)
- З цих слів складіть прислів'я.
(На слайді правильно складена прислів'я: «Грамоті вчитися - завжди знадобиться»)
- Як ви її розумієте?
- На якому уроці можна стати грамотніше? (На уроці української мови)
- Що потрібно робити, щоб стати грамотніше?
«Фільм 2» - Мульт. зі слів: ". а не відправити нам його в країну невивчених уроків »
- Щоб не потрапити в країну невивчених уроків, нам сьогодні доведеться пройти невелику дистанцію з героями мультфільму. Дорога буде нелегкою.
«Фільм 3» - мульт. «А там є труднощі?»
- А будь-які труднощі можна подолати?
- Як це зробити?
- Деякі труднощі нам доведеться сьогодні подолати разом з героєм мультфільму. Я думаю, що все вийде, якщо будемо працювати швидко і дружно.
- Відгадайте загадку: Що це таке:
Край землі у водній поверхні. БЕРЕГ)
(На слайді картинка із зображенням берега)
- Назвіть орфограми в цьому слові. Запишіть це слово разом з перевірочним.
- Запишіть родинні слова, виділіть корінь.
- За допомогою яких частин утворилися нові слова? (Приставки та суфікси)
(На слайді: берег-берега, бережок, берегової, набережна)
- Як розумієте значення слова: НАБЕРЕЖНАЯ?
- Яке слово в цьому ряду зайве? (Берега) Чому? (Берега - це форма слова, змінюється закінчення і число. Решта слова споріднені, тому що за допомогою приставок і суфіксів утворюються нові слова)
- Що можна сказати про інших словах? (Це слова споріднені)
- Як ви думаєте, яка тема сьогоднішнього уроку? (Словозміна і словотвір)
- Які цілі поставимо перед собою? (Навчитися розрізняти родинні слова і форми слова)
- Для чого це потрібно знати? (Щоб правильно підбирати перевірочні слова)
(На слайді - тема уроку і мета уроку)
- По-моєму у нас на шляху труднощі!
- Давайте за допомогою опорної таблиці утворюємо різні форми цього слова.
(На слайді відмінкові питання. Такі ж питання на картках 1. для дітей, вони змінюють це слово, записуючи його на картці)
- Змініть слово з питань, запишіть його.
Робота по Картці 1. - діти змінюють і записують слово берег. (Додаток 4)
(На слайді за допомогою анімації з'являються слово БЕРЕГ змінене з даних питань:
що? - берег
немає чого? - берега
підійшов до чого? - до берега
бачу що? - берег
милуюся ніж? - берегом
думаю про що? - про берег)
- Який вплив зараз виробляли зі словом БЕРЕГ? (Сслова змінювали з питань, при цьому в слові змінювалося закінчення)
- Поясніть відмінність між словоизменением і словотвір?
- Давайте уявимо це у вигляді схеми. (1 учень працює біля дошки)
- У чому відмінність цих понять? (Перевірка)
4. Розподіл понять. Робота в малих групах
У дітей на столах - картки 2 - схеми з порожніми блоками: (Додаток 4)
На дошці - картки-схеми з порожніми блоками: Словозміна - ..., словотвір - ... (Додаток 3)
1 учень вибирає правильне визначення і вставляє відповідну ухвалу в схему на дошці:
Словозміна - це утворення різних форм одного і того ж слова. У різних формах одного і того ж слова основа однакова.
Словотвір - це утворення нових слів. За допомогою слів з іншим значенням. В однокореневих словах основи різні.)
«Фільм 5» - мульт. «. а ти помітив як ми подолали першу небезпеку, пора в дорогу »
5. Складання пропозиції
В, небо, синій, блищать, зірки.
Вітер, гуляти, море, по, і, підганяти, кораблик)
- Це пропозиції? Чому? (Ні. Слова не пов'язані за змістом)
- Що потрібно зробити, щоб зв'язати слова в реченні? (Змінити закінчення)
- Що сталося зі словами? (Змінилися закінчення в словах, відбулося словозміна)
- Хто дізнався, з якої казки ці пропозиції? (З казки А. С. Пушкіна "Казка про царя Салтана")
- Записати складені пропозиції в зошиті і виділити закінчення.
(Взаимопроверка зошитів - по слайду: У синьому небі зірки блищать. Вітер по морю гуляє і кораблик підганяє.)
- C нашими героями ми повинні просуватися далі.
«Фільм 6» - мульт. «. ми повинні виховувати силу волі »
- Це не завадить при виконанні кожного завдання.
- Прочітайте.Іспользуя слова першого і другого стовпчиків, чи можна утворити нові слова?
(Проводиться усна фронтальна робота, при даній роботі діти чітко промовляють кожне слово)
- Поясніть значення слова СІЧ?
На слайді: Січ - бити чим-небудь гнучким, тонким, довгим; шмагати, зазвичай в якості покарання (сікти батогами)
- Поясніть значення кожного слова.
(На слайді: літак, дроворуб, і своїми ногами прудкий, самовар)
- Як утворилися нові слова? (За допомогою сполучних голосних, з двох основ)
- Чим вони особливі? (Це складні слова)
- Як назвемо виконану операцію? (Словотвір)
- Доведіть.
- На нашому шляху знову труднощі.
«Фільм 7» - мульт. «. зможеш відкрити замок в країну. »
- Упораємося з нею, якщо виконаємо завдання.
Кожна пара отримує картку 3. з набором слів. (Додаток 4) Розподілити слова на дві групи. Записати їх в зошитах:
1 варіант: царі, царевич, цар, цариця, царя, царівна;
2 варіант: білка, білки, білочка, Біличі, Бєлкін
- За якими ознаками були розподілені слова? (1 група - словозміна, 2 гр. - словотвір)
9. Перевірка засвоєння матеріалу
- Залишилося подолати останню трудность.Виберіте вірне твердження.
На аркушах по 2 тесту - різнорівневі, вибрати правильний варіант відповіді (Додаток 1)
- Перевірте свої роботи і виставите себе позначку за даний тест. Критерії оцінки ви знаєте, хто забув - скористайтеся підказкою.
(Після завершення роботи на слайді з'являються правильні варіанти відповідей).
«Фільм 8» - мульт. «Всі труднощі подолали. »
- А ми подолали труднощі?
- Які труднощі виникали на уроці у кожного?
- Що було легким?
- Ми досягли сьогодні цілі уроку?
(На слайді -показати тему і мету уроку)
- Як зручніше працювати для того, щоб подолати всі труднощі?
- Прийшов час проаналізувати свої знання і роботу на уроці. У листку самооцінки прочитайте критерії, за якими ви будете оцінювати свої знання.
На картках 5 у дітей - «Лист самооцінки» (Додаток 4)